Eski yapımların yeniden beyaz perdeye aktarılması, spin-offlar, genişletilmiş evrenler derken; bu konu da geri kalmak istemeyen Warner Bros. The Matrix evrenini kullanma kararı ile karşımızda.

X2, X-Men: The Last Stand, Avengers gibi filmlerin senaristi Zak Penn, Matrix’in yeni filmi için de hazırlandığı söyleniyor. Aslında Warner Bros.’un orijinal üçleme ile sinema tarihine (ve hatta felsefeye de) derin bir imza atan Wachowski Kardeşleri de ikna etmek istiyormuş ama bu pek olası değil gibi.

İlk söylentilere göre, yeni Matrix muhtemelen Morpheus’un gençliğine dönecek bir spin-off olacak gibi duruyor. Koskoca bir Matrix evrenini, tıpkı Disney’in Marvel evrenleri ve Star Wars evrenleri ile piyasayı ele geçirdiği gibi bir performans yakalar ise devam filmlerini de çekeceklermiş.

Artık yönetmen koltuğuna kim oturacak, oyuncu kadrosu nasıl olacak, konu olarak neyi ele alacak gibi tonla soru olsa da bence en önemli soru şu: “NE GEREK VAR?”

The Matrix ‘in yarattığı felsefik yapıyı sonraki filmleri bile verememiş iken, böylesi bir efsaneyi bozmasınlar diye yalvarabilirim.

- Yorumlar -