Artık Mass Effect: Andromeda için hazırlıklar başladı. Oynanabilirlik veya görüntülerden çok hikaye nasıl olacak sorusunun cevabı hepimiz için en önemli nokta haline gelmiş durumda.

Oyunla ilgili halen daha çok bir bilgimiz yok. En son E3 2016 konferansında yayınladıkları ile bilgimizi bir nebze daha arttırdılar ancak halen elle tutulur ciddi bilgilere sahip sayılmayız. Mesela, Mass Effec 3’ün bitişi ile yeni oyun arasında geçen süreçte neler oldu sorusu bile önem kazanıyor. Ki ME3’te aldığımız kararlar son oyunu etkilemeyeceğini öğrendiğimizde bu yana bu noktanın önemi bence daha da artmış durumda aslında.

Yapılan açıklamanın bir kısmı şöyle: “Önceki Mass Effect oyunlarının ana amacı Samanyolu Galaksisini savunmaydı. Ancak yeni oyun ile birlikte Artık savunmayı bırakıp, Andromeda’ya doğru genişleyecek olan bir Galaktik toplumdan söz ediyor olacağız. Bu durumda da, hikayenin yeni yolundaki değişimin anlatılması açısından kitap serisi önem kazanıyor. Romanlar hem olayların öncesini, hem sonrasını anlatan kitaplar olacak. En önemli kısımları da, önemli karakter ve olaylarla ilgili soruların cevaplanması olacak.

Bu açıklamalar bana şunu düşündürüyor, demek ki kitaplardan birinde en önemli sorularımızdan biri olan ME3’ün sonunda “destruction” seçtiğimizde Shepherd’ın nefes aldığını görmüştük. “Sonra ne oldu?” sorusunun cevabı bence hala çok önemli ve tamamen açıklanmış değil. Oyuncuların teorileri mevcut sadece. Ağustos 2016’da çıkarılmaya başlanacağı açıklanan kitaplardan ilkinin başlığı tam olarak belli değil ancak ya “Mass Effect: Andromeda Initiation” ya da “Andromeda Initiation” olacakmış. İkinci kitap Mart 2017 (muhtemelen oyunun da çıkış tarihi), üçüncü kitap da Eylül 2017’de çıkıyor olacakmış. Dördüncü kitap ise daha tamamlanmamış durumda ancak Yazarı diğer 3 kitaptan farklı. Dördüncü kitabı Mac Walters, yani tüm serinin yaratıcı yönetmeni(creative director) ve Mass Effect 3’ün baş yazarı yazıyor olacak. Önceki kitapları ise N.K. Jemisin yazmış durumda.

- Yorumlar -