Hali hazırda Age of Ultron’u izlememize günler kala bir kaç çerez tadında bilgi paylaşmak istedik. Bildiğiniz üzere Marvel çok geniş bir evren ve karakterlerinin sonu gelmiyor.

1939’da kurulan ve kurulduğu günden bugüne dünyanın her yerinden Marvel’ın süper kahramanlarına ve süper kötülerine hayranlık hat safhalarda oldu. 9.000 kadar karaktere sahip olan ve sayısız hikayelere ev sahipliği yapan Marvel, muhtemelen kendi hikayelerini bile takip edemiyordur.


 

1- 2014’te karşılaştığımız Guardians of the Galaxy karakteri; Rocket Raccoon, The Beatles’in “Rocky Raccoon” isimli şarkısından esinlenerek yaratılmıştır. Rocket Raccoon ilk defa “The Incredible Hulk #271” çizgi romanında göründü. Hulk ve Rocket Raccoon bir kötüyü, bir İncil çaldığı için yakalamaya çalışıyordu.

marvelevren1

2- Michael Jackson neredeyse Spider-Man oluyordu. Pop Müzik Kralı Michael Jackson, Marvel’ı 90’larda satın almaya çalıştı, bu sayede planladığı gibi Spider-Man’i oynayabilirdi. (Bir düşünsenize?)

marvelevren2

3- Marvel bir çizgi romanında Spider-Pig’e yer verdi. Karakterin adı Peter Porker’dı. 1983’te çıkan çizgi romanın domuzuna The Simpsons, 2007’de küçük bir gönderme de yaptı.

marvelevren3

4- 2009’da Marvel, süper kahramanları evcil hayvan haline getirdi. Yeni bir grup oluşturdu ve ismi “Pet Avengers”dı. Bir kurbağa, Thor’un tüm güçlerine sahipti. Throg olarak bilinen karakter ismi, Thor ve Frog isimlerinin birleştirilmiş hali olarak geliyor.

marvelevren4

5- 2009’da, Eminem, Marvel Evreni’nde geçici bir karakter oldu ve Punisher’ın çizgi romanında göründü. 2013’te Eminem ayrıca alternatif bir çizgi roman kapağında, Iron Man ile görüldü. (Mighty Avengers #3)

marvelevren5

6- Sincap Kız! Squirrel Girl ilk defa 1992’de görüldü. Kahramanımızın özelliği ise sincapları kontrol etmek. Gerçekten şahane bir özellik. Düşmanlarını sinirli mi sinirli sincaplar sayesinde alt ediyor. Bir keresinde, Squirrel Girl, Doctor Doom’u aracına sincap doldurarak yendi.

marvelevren6

7- Marvel, eski Amerika Başkanı Nixon’u öldürdü. Zaten bir çok başkana çizgi romanlarında yer veren Marvel, Başkan Nixon’u bir çizgi romanında öldürdü. “Captain America #175″‘te (bu sıralarda Nixon istifa etmişti.) kahramanımız yine bir devlet sırrını çözerken kendisini Nixon’un odasında buluyor ve bu sıra eski başkan kendi kafasına sıkarak intihar ediyor.

marvelevren7

8- Iron Man’in bilgisayar zekası J.A.R.V.I.S, zamanında bir insandı. Filmlerinde sadece sesini duyduğumuz J.A.R.V.I.S, bildiğiniz üzere Tony Stark’ın vazgeçilmezi. Ancak zamanında Iron Man çizgi romanlarında ismi Edwin Jarvis’di ve gayet yan yanalardı.

marvelevren7

9- Guardians of the Galaxy ilk olarak Marvel’da 1969’da, “Marvel Super Heroes #18″‘de görüldü ancak kendi çizgi romanları tam tamına 20 sene sonra geldi. Çıktıklarında sene 1990’dı ve beklenen popülerliğe ulaşamadılar.

62 neden dolayısıyla iptal edildi.

marvelevren8

10- Peki ya tüm bunların yaratıcısı, Stan Lee’nin favori kahramanı kim? Bir çok kişi Spider-Man olarak düşünüyor. Üzerinden çok oynanıyor. Ancak ne kadar sempati duysa da Spider-Man değil. 2013’de bir belgeselde Stan Lee şu söylediklerini vurguluyor. “Hepsini ayrı ayrı, tek tek yazarken ve çizerken, o an çizdiğim her zaman favorim oluyordu. Hepsinin üzerinde çok vakit harcıyorum ve çalışıyorum ancak hiçbir zaman hangisi favorim diye düşünmedim. Hepsi benim çocuklarım gibi. Hepsini eşit seviyorum.”

marvelevrenstanlee

- Yorumlar -