Daha önce de kendisiyle keyifli bir sohbet gerçekleştirdiğimiz Mahmut SARAL ile yazmış olduğu DOOM Kitabı ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Burak ÖZPOLAT: Merhaba sevgili oyuncular. Sizlerin karşısında, yeni bir röportaj yapmanın gururu içerisindeyim. Oyun dünyasının en iyilerinin başında gelen mümtaz insan, ses tonu ile görünüşü karizma arkadaşımız, “DOOM” oyunun inanılmaz arşivcisi Mahmut SARAL ile yine birlikteyiz. Doom Kitabı’nı tamamlayan Mahmut Bey ile çıkan kitabı ve satışları hakkında konuşacağız.

Daha önce yaptığımız röportaj için şöyle buyurun;
http://thepack.com.tr/mahmut-saral-ile-yazmakta-oldugu-doom-kitabi-ile-ilgili-bir-soylesi-yaptik/

Mahmut Bey, merhaba. Kitabınızı hazırladığınız süreçte neler yaşadınız?

Mahmut SARAL: Laptop kullanmayı pek seven biri değilim. Bu kitap projesi için gece geç vakitlerde, bolca laptop kullanmam gerekti. Tabii geç vakitler sebebiyle arada uykusuz kaldığım da oldu. Bir kitap hazırlarken araştırma sürecinin aslında sıkıcı olmadığını, çok zevkli olduğunu gördüm. Zira bilmediğim birçok şey öğrendim. Önce ben öğrendim, sonra da kitap aracılığıyla oyuncu arkadaşlarıma aktarmış olacağım. Bu güzel bir duygu. Genellikle yabancı kaynaklardan yararlandım, hatta TIME Dergisi’nin 1996 yılında çıkmış bir sayısının dijital kopyasını 4 dolara aldım. İçinde id Software için yazılan bir makale vardı. Öte yandan, Doom serisiyle ilgili John Romero, Tom Hall, John Carmack gibi birçok isimle e-mail aracılığıyla birçok kez konuştum, aktardıkları bilgilere kitapta yer verdim. Sonuçta asıl kaynaklar onlar. Kitabı onlara da yollayacağım, bir nevi hediye olarak.

Burak ÖZPOLAT: Kitabınızın kapağına yoğunlaşmak istiyorum. Çok sade bir çizim ile kapağınızın görseline yön vermişsiniz. Doom deyince kapağında bir kötülük teması ya da bir Mars kolonisi göreceğimizi sanıyorduk. Bu sadeliğin temelinde ne yatıyor.

Mahmut SARAL: İlk etapta kapak fikrim şöyleydi; Evil Dead filminden yola çıkarak, ormanın tepelerinde, tam uçurumun kıyılarında eski ahşap bir kulübe, kulübenin kenarına bırakılmış bir pompalı tüfek ve gece vakti gökyüzünde kocaman bir Mars görüntüsü. Sonra bunun pek de açıklayıcı olamayacağını düşündüm ve kapağa kendimi bir çizim olarak aktarmak istedim. Bunu da arkadaşım Dilanur hazırladı. Daha doğrusu hazırlayamadı. İlk eskizi çizdikten sonra çok beğendim ve devam etmesini istemedim. O çizimin devamı kafalarda canlandırılabilir. Böylesi daha iyi diyerek olduğu gibi ham haliyle kapağa taşıdım. Zaten kitabın asıl vitamini kabuğunda değil, içinde. “Neden Doom logosu ya da karakter görselleri yok?” diye soracak olanlara şimdiden cevap vereyim: Onlar id Software ve Bethesda’nın ticari, lisanslı içerikleri. Dolayısıyla onların izni olmadan kullanmak doğru değil. Zaten onlar da meşgul olduklarından pek ilgilenmediler kitapla ilgili sorularımla.

Burak ÖZPOLAT: Aliens, Evil Dead ve Doom. Peki kitabınızda bu ortak noktalar nasıl birleşti?

Mahmut SARAL: Çünkü bu üçünün arasında zaten güçlü bağlar var. Hepsi farklı ekipler tarafından, farklı zamanlarda yapıldı. Ben de üçünü farklı zaman dilimlerinde, yine aradaki bağdan habersiz şekilde satın almıştım. Doom, Aliens’ın bilim kurgu ve uzay teması, gelecek teması gibi yönlerinden esinlendi. Evil Dead tarafında da aksiyon, şiddet, testere ve pompalı tüfek gibi esinlenmeler var . Zaten ilk Doom’un kapak görseli de Army of Darkness (3. Evil Dead filmi) ile benzerlikler gösterir.

Burak ÖZPOLAT: Kitap sponsorunuz AMD mi?

Mahmut SARAL: Evet, çünkü bu proje için heyecan duyduklarını en başından anladım. AMD Türkiye’den Temuçin Ünalp, “Ben bu işi halledeceğim, bana biraz zaman ver” dediğinde çok mutlu olmuştum. Zira Türkiye’de ilk kez video oyunları için bu tipte bir kitap hazırlanıyor ve bunu tamamen tek başına yapmak daha zor olacaktı. AMD’ye yol arkadaşlığı ve dolayısıyla destekleri için çok teşekkür ediyorum.

Burak ÖZPOLAT: Doom Kitabı’nın bir seri halini alması mümkün mü?

Mahmut SARAL: Evet, muhtemelen 1-2 sene sonra ikinci kitap da gelecek. Çünkü daha araştırılıp öğrenilmesi gereken çok bilgi var. Tabii oyuncu arkadaşlarımın ilk kitabıma göstereceği ilgi düzeyi de yeni bir kitabın gelip gelmemesi konusunda rol oynayacak.

Burak ÖZPOLAT: Sokak Yayın grubu ile basım için görüşmelerinizde ne gibi deneyimler yaşadınız?

Mahmut SARAL: Tamamen tesadüf. Daha öncesinde birkaç yayıneviyle görüştüm ve teklifleri cazip gelmedi bana. Bazı yayınevleri ise zaman konusunda geniş hareket etmek istiyordu, ki ben acele etmeliydim. Şubat’ta çıkmalı diyordum. Sonuçta insanlar bekliyor. Şubat olmadı maalesef, ama 3 Mart itibarıyla nihayet basım süreci tamamlandı. Şimdi sırada, kitabı ön sipariş veren oyunculara yollama kısmı var. Ardından da gelecek yorumları merakla bekliyor olacağım. İlk gelen yorumlar çok olumlu.

Burak ÖZPOLAT: Emre Günen Bey dışında kitabınızı ilk kimler okudu ? Dedeniz kitap hakkında ne gibi söylevlerde bulundu?

Mahmut SARAL: Sondan bir önceki halini yalnızca Emre Günen okudu. Yani o okuduktan sonra da ben kitapta bazı düzenlemeler, eklemeler yaptım. İlk halini birkaç arkadaşıma okutmuştum, çok heyecanlanmışlardı. Ayrıca, kapağı hazırlayan Dilanur da kitabı okudu. Dedeme gelince… Yaklaşık yarım saat boyunca bir şeyler okudu, sayfaları çevirdi, dikkatle baktı, ama haliyle pek bir şey anlamadı.

Burak ÖZPOLAT: Doom Kitabı kaç sayfa?

Mahmut SARAL: 174 sayfa Bir – bir buçuk saatlik süreçte bitirilebilecek bir kitap.

Burak ÖZPOLAT: Overgame ailesi kitabınızı nasıl değerlendirdi? Konuyu açarsak, oyuncular olarak şu ana kadar kaç kişi kitaba sahip olmak, size katkıda bulunmak istedi (Mart Ayında rica edeceğim unutmazsam)? Kitapta, kitabı alacakların isimlerini paylaştınız. Sanırım bu ilk olacak oyun dünyasında?

Mahmut SARAL: Overgame’e PlayStation 4 Pro almak için gitmiştim. Meğerse oradaki arkadaşlar sıkı Doom hayranlarıymış. Daha evvel karşımda Doom hakkında bu kadar detaylı bilgiler paylaşan bir oyuncu görmemiştim. Çok hoşuma gitti ve mutlu oldum. Onlar da kitabı sipariş verdi tabii.

Ve evet, oyuncuların isimlerinin yer alıyor olması bir ilk. Bu fikir, Slash’in World on Fire albümünden yola çıkarak kafamda belirdi. Classic Rock Dergisi, World on Fire albümünün özel bir sürümünü satışa sunacağını, ön sipariş veren herkesin ismini de bir poster üzerine basarak müzik severlerle paylaşacağını söylemişti. Ben de sipariş vermiştim. Koleksiyonluk sürüm elime gelmişti ve evet, isimler de sıralanmıştı, ama benim ismim yoktu maalesef. Atladılar sanırım. Olur öyle şeyler.

Ben de buradan yola çıkarak benzer bir yöntemi Doom Kitabı için yaptım. Fakat önemli bir fark var. Ben, Classic Rock dergisinin yaptığı gibi “Önce parayı verin, sonra isminizi yazayım” teklifinde bulunmadan, “Doom Kitabı’nı Alacağına Söz Veren Oyuncular” başlığını tercih ettim. “Söz vermek” önemlidir ve göreceğim bakalım kimler sözünü tutacak, kimler sözünü unutacak.

Burak ÖZPOLAT: 1994’te Doom 2 için hazırlanan orijinal basın bülteni gibi belgeleri görebilecek miyiz?

Mahmut SARAL: Görsel olarak hiçbir şey yok kitapta. Ama tabii ki o belgeler de dahil birçok belgeden yola çıkılarak hazırladığım bilgiler var kitapta. Ha bir de ufak sürpriz var. Oyun yayıncılarına bir nevi gönderme amacı taşıyan, ufak bir sürpriz. En sonda.

Burak ÖZPOLAT: Doom Kitabı almak isteyenler ne kadar ödemeli?

Mahmut SARAL: Doom Kitabı, 20 TL fiyat etiketine sahip. Kargosu da ücretsiz. Bu linkten detaylara göz atabilirler:
http://doomkitabi.blogspot.com/2017/01/doom-kitabn-nasl-satn-alabilirim.html

Burak ÖZPOLAT: Geçen bir konuşmanızda “Kitabınızı hediye et” diyenlere ateş püskürmüştünüz? Benzeri bir olay daha yaşandı mı?

Mahmut SARAL: Maalesef hemen her konuda oluyor böyle şeyler. Yaklaşık 5 aylık bir emek var. Az bir süre değil. Sınırlı sayıda ve daha önce benzeri olmayan bir ürün hazırlıyorsunuz ve fiyatını da 20 TL yaparak kargo ücreti istemiyorsunuz. Maksat, okunsun ve oyuncular için güzel bir kaynak olsun. Tüm bunlara rağmen “Hediye etsen?” gibi teklifler geliyorsa bunun tek sebebi “art niyettir, işi basitleştirmeye çalıştırmaktır” gözümde. İçkiye, sigaraya, cipse, kolaya paranız var da buna mı yok? Tabii ki alım gücü düşük arkadaşlarımı kastetmiyorum. Zira zaman zaman kendi sayfalarımda hediyeler dağıtan biriyim. Kızdığım, zaten iyi iş yerlerinde çalışıp iyi paralar alan insanların bunu söylemesi. Eğer bir şey hediye edilecekse, bu benim içimden gelmeli.

Burak ÖZPOLAT: Yaklaşık 5 aylık emeğiniz Doom Kitabı’nın ilk baskısını saklayacak mısınız? Buyuk bir gurur yaşamış olmalısınız?

Mahmut SARAL: Şimdilik saklayacağım, ama ilerisi için bazı düşüncelerim var onla. Belki ufak bir yardım çalışması olabilir. Bakalım.

Burak ÖZPOLAT: 100 tane kitap satılmıştı en son. Şimdi durum nedir ve tükenirse tekrar basılır mı?

Mahmut SARAL: Şu an yaklaşık 300 kişi bu kitabı almaktan söz ediyor ve ben de onları bekliyorum şimdi. Şimdilerde ne kadar satıldı bakmadım. Tükenirse tekrar basılır mı, bunu da bilmiyorum şu an. Zira çok ciddi basım maliyetleri var. O maliyeti ikinci kitaba saklayabilirim. Yani almayı düşünüyorsanız bir şekilde alın. Tükenirse üzülebilirsiniz.

Burak ÖZPOLAT: Mahmut Bey ile kendisi de istediği sürece röportaj ve haberlerimize devam edeceğiz. Sizde sıkı bir DOOM oyuncusu iseniz bu kitap rafınızda olmalı diyoruz. The Pack adına Mahmut SARAL’a bu keyifli sohbetten dolayı teşekkür ediyorum.

- Yorumlar -