İnsanlık tarihi gibi, oyunlarla ilgili tarihi evreler paralellik gösterir. O anki teknolojiye göre şekillenen oyunlar, zamanın gereksinimlerini karşıladı. O anki öngörülen teknoloji, daha da geliştirilebilir bir haldeydi.

OYUNLARIN İLK ÇAĞI: Matematik temelli basit grafiklerle hayatımıza giren dijital oyunlar, yeni bir kültürün başlangıcı oldu. İnsanlar ekrandaki basit grafikleri hareket ettirip, istenilen hedefe doğru ilerlediler.

ORTA ÇAĞ OYUN KÜLTÜRÜ: Teknoloji ilerledi ve artık “Oyun Sektörü” hayatımızın içinde yer almaya başladı. İnsanlar imkânları dâhilinde para harcayarak, istedikleri türlerdeki oyunlara ulaşabildiler. Basit grafiklerden başlayan dönem, 2D ve 3D döneme girdi. Bilgisayar ve Konsol Kültürü iyice belirginleşti ve firmalar bu alanda yatırımlarına hız verdi. Bu dönemin içine Bilgisayar Oyunları, Commodore 64, 2D temelli Sega ve Nintendo Konsollarını koyabiliriz. Bunları sadece örnek olarak verdim, daha eklenecek el konsolları ve diğer konsolları da koyabilirsiniz.

YENİÇAĞ OYUN KÜLTÜRÜ: Sega, Playstation, Nintendo, PC, Xbox teknolojik imkânlarıyla pazarda pay sahibi olmak için kıyasıya bir mücadelenin içine girdiler. Bir ağacın dalları misali oyun türleri de çeşitlendi, multiplayer modu ile artık birden fazla katılımlı oyunlar oynanmaya başladı. First Person Shooter (FPS) türünde macera bazlı savaş ve aksiyon oyunları daha da gelişti, Third Person Shooter (TPS) türü gelişen teknoloji ile birlikte oyun severlerin hizmetine sunuldu, MMORPG (Massive Multiplayer Online Role Playing Gaming) gibi devasa çok katılımlı tür oluştu, Strateji severler için türe uygun oyunlar piyasaya çıktı, çeşitli spor oyunları sevenlerinin beğenisine sunuldu, VR içerikli oyunlar hayatımıza girdi, İOS ve Android içerikler de bu pastadan pay alma yarışına girdi. Günümüz oyun teknolojisinde artık grafiksel gelişmeler, daha ileri bir VR teknolojisi ve daha gerçekçi fizik temeli kullanan oyun motorları ağırlığını hissettirmeye başladı.

Benim asıl üzerinde durmak istediğim konu ise PC ve Konsol oyunculuğu, bunu önemsiyorum, çünkü insanlar bu konuda fanatik bir duruma gelip, karşı tarafı acımasızca eleştiriyorlar. Bunu yaklaşık 10 yıl önce xoyun.com’da yazarlık yaparken yaşadım. A konsolu sahipleri B konsolu sahiplerini acımasızca eleştiriyor, hakaretler ediyor, biz yazarları bile konsol fanatikliğiyle suçluyorlardı. Bunun kime ne yararı olabilir ki? Sevdiğin konsolda oyun oynarsın, ya da her ikisine sahip olup double bir zevk alabilirsin, bunun yanına PC’yi de ekleyerek zevkini katlayabilirsin.

Yukarıda, insanlık tarihi gibi nitelendirdiğim oyun kültürü zenginliği, hepimizi ilgilendiriyor. Burada amacım, PC oyuncusuna konsolu sevdirmek aynı zamanda da konsol sahiplerine PC oyunlarını sevdirmektir. Tabii bütçe konusu göz önüne alınarak, yatırım yapmak zorundayız.

PC VE OYUNLARI

Çoğumuz PC oyunları ile bu dünyaya ilk adımımızı attık. Teknoloji gelişti ve oyun kültürümüz zenginleşmeye başladı. İş stresi ve hayatın acımasız gerçekleri karşısında bir güvenli liman olarak oyun oynamayı seçtik.  Aslında oyun oynamak için şu ve ya bu sebepleri göstermeye gerek yok, genel tanım; Gerçek dünyada yapamadıklarımızı, sanal dünyada gerçekleştiriyoruz, oyunlarda kendimizi daha iyi ifade ediyoruz ve beyin jimnastiği yapıyoruz.

Bir insan PC oyuncusu olmaya karar verdi, nasıl bir sistem toplamalı ve nelere dikkat etmeli? Öncelikle şimdiki zamanı değil, daha ileri ki zamanı hesap ederek PC’ye yatırım yapmalı. Uzun vadede PC oyunculuğu için bu şart, tabii ki üst düzey sisteminde hatrı sayılır bir maliyeti var. Orta segmentte bir bilgisayar da toplanabilir, ama ileride bellek, işlemci, ekran kartı gibi bileşenleri değiştirmek zorunda kalacağınız gerçeği, gözden kaçırılmamalı. Bir PC sahibi olduk ve oyun alacağız nelere dikkat etmeliyiz? Steam, GOG, UPlay, Origin gibi PC oyun satış platformlarını incelemeliyiz. PC oyunları, konsol oyunlarından daha ucuz ve oyunlara Türkçe dil desteği daha fazla. PC’de Emülatörleri indirip, diğer konsol oyunlarını oynamakta mümkün. VR oyunlarına da destek verildiğine göre, bir PC sahibi olarak doyasıya oyun oynayabiliriz. FPS oyunlarda klavye ve fare ile daha net atışlar yapabiliyoruz. PC oyun yelpazesi konsol oyunlarına göre çok geniş.

Konsola göre dezavantajları neler? En önemli etken, konsolun kendine özgü gamepadleri, PC’ye sonradan oyun kolu alıp takılabiliyor, hatta xbox oyun kollarını uygun programlar yardımıyla PC’ye tanıtıp kullanabiliyoruz. Ancak, bu asla orijinal konsol gamepadlerinin yerini tutmuyor. Konsoldan port edilen oyunlar sıkıntı çıkarabiliyor, konsolda çok rahat oynadığınız oyunun PC versiyonunu denediğinizde, kontrol zorlukları çekiyorsunuz. Bu elbette doğal, neticede oyun konsol için yapılmış. Eğer ortalama bir PC sahibiyseniz, yeni nesil oyunları üst seviyede oynayamıyorsunuz. Ya oyunu açamıyorsunuz, ya da sistemdeki bazı ayarları kısmak zorundasınız. Büyük ekran keyfi yaşayamıyorsunuz, gerçi yeni nesil TV’lerde PC bağlantısı var, ama kaçımız bilgisayar ekranı olarak TV’leri kullanıyoruz ki?

KONSOL VE OYUNLARI

İlk konsola sahip olduğunuz anları hatırlayın, unutulmaz bir deneyim yaşadınız değil mi? Arkadaşlarınıza yaşadıklarınızı anlattınız ve yeni oyunlar için araştırmalara girdiniz. Konsollar genelde oyunlar için hazırlanan teknolojik oyuncaklardı. Adet üzere şimdi tüm konsollarda video oynatma, facebook, twitter paylaşımları, Twich gibi özelliklerde ekli durumda. Şu an yeni nesil konsollarda bir rekabet söz konusu, bir yanda Playstation cephesi (PS4), bir yanda Microsoft (XBoxOne) cephesi, diğer yanda Nintendo (Swich) cephesi. Microsoft yarışa sonradan dâhil olsa da, konsollarına önemli yatırımlar yaptı. Şu an en güçlü konsol olan Xbox One X’i piyasaya çıkardılar. Şu an başarı grafiğinde Sony ve Nintendo’nun gerisindeler. PS4 konsolu ile Sony ülkemizde diğer konsollara göre teknik destek ve Türkçe dil destekli oyunlar ile yeterli ilgiyi gösteriyor.

Konsol’un PC’ye göre avantajları neler? Bazı oyunları, aile fertleri ile birlikte büyük ekranda oynayabiliyorsunuz. TPS, Spor oyunları ve Araba yarışlarında gamepad kolaylığı çok büyük bir avantaj. Konsolda FPS oynanmaz diyenler için söylüyorum, evet PSOne, PS2 ve Nintendo’da önemli zorluklar vardı. Ancak Xbox’ın ilk konsol gamepad’ini diğerlerinden ayıran bir özelliği vardı. Arkadaki tuşlar tetik şeklindeydi ve FPS oynarken zorluk çıkarmıyordu. Kendim kullandığım için söylüyorum bunları, malumunuz Sony’de gamedlerine tetik tuşlarını ekledi. Konsollara harici HDD desteği gelmiş durumda, zamanında konsollar için optik okuyucular sorunlar çıkarıyordu ve ses rahatsızlık verecek seviyelere gelebiliyordu. Kutulu oyun meraklıları konsollarında optik gözü yormaya devam edeceklerdir. Konsollara özel oyunlara sahip olup exclusive oyunlara, PC oyuncularından önce sahip olma avantajını elde ediyorsunuz. Bildiğiniz gibi Sony PS4, VR destekli oyunlarda epey bir yol kat etmiş durumda, ekstra bir maliyetle PS4 kamera ve VR başlık alınca, kendinizi oyunun içine atabilirsiniz.

Ülkemiz piyasasında en önemli yeri Sony Playstation almış durumda. En önemli yatırımı Sony cephesi yapıyor. Teknik desteğin yanında, Türkçe içerikli oyunlara önem veriyorlar. PS4 alacaksanız dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. İlk nesil kasalardan sonra, slim versiyonlar piyasaya çıktı. 1080p destekli görüntülerle oyun zevkinizi yaşayabilirsiniz. PS4 Pro’ya 4K HDR desteği getirildi. 4K HDR destekli TV’lerle, bu görüntüleri destekleyen oyunları oynayabileceksiniz. Microsoft cephesinde durum biraz farklı, kendi ülkemiz için konuşuyorum, yeterli teknik destek ve Türkçe Oyunları göremiyoruz. Dünya genelinde de Sony ve Nintendo’nun satış rakamlarının gerisindeler. Ancak XBox One X ile sıçrama yapıyorlar. Metro Exodus ve Shadow Of The Tomb Raider oyunları en üst düzeyde Xbox One X’te oynanabilecek ve daha birçok oyun geliştirilmeye devam ediyor. Nintendo ise senelerdir ülkemiz için cazip bir oyun konsol pazarı olmadı. Wii’den sonra başarısız bir WiiU konsol deneyimi geçirdiler ve şimdi Swich Konsolu ile önemli bir satış rakamına ulaştılar. İnsan Mario ve Zelda oynamak istiyor ama uzun vadede bu konsola yatırım yapmak istemiyor. Oyun çeşitliliği az ve çıkardıkları oyun kültürleri pek bizim insanımızın kültürüyle çakışmıyor.

Genel durum böyle şekillenmiş durumda. Hem PC hem de Konsol oyuncusu olarak düşüncelerimi belirttim ve az da olsa siz oyun severlere bir yol haritası çizmeye çalıştım. Oyunları ister PC’de ister konsolda oynayalım, sanal dünyamız hep renkli geçecek. Hepinize bol oyunlu günler diliyorum…

- Yorumlar -