Uzun süredir Türk yapımı oyunlarda kaliteye hasrettik, sağ olsun bu iki kardeş bir nebze de olsa acımızı dindirdi. Soul Searching psikolojik indie tadında iyi bir yapım olarak karşımıza çıkıyor.

Malumunuzdur senede altı-yedi farklı yerli yapım survival oyunu piyasaya çıkma uğraşı veriyor. Çoğu da bu konuda başarısız oluyor ancak merak etmeyin Soul Searching, bunların hiçbirisine benzemiyor. Öyle ki oyunda sadece karakterinizin hayatta kalmasıyla uğraşmıyor, psikolojik bir hikayenin içerisinde hem oyunu tasarlayan Talha Kaya’nın, hem kendi bilinçaltımızın derinliklerine iniyoruz.

Hikaye moduyla 2-3 saatlik bir oyun deneyimi sunan Soul Searching, 2D ve kuş bakışı görüntüsüyle karşımıza çıkıyor. Grafikleri basit bir tarza sahip ancak yormuyor. Melankolik bir kurguya sahip olan oyunda, amacımız kayıp ruhları aramak. Tabi bunu yaparken bir yandan hayatın amacını sorguluyor, bir yandan da yaşadığımız yerden kaçıp gitme üzerine düşünmemizi sağlıyor.

Hayatta kalma ögeleri iyi tasarlanmış, sizi zorlasa da bıktırmıyor. Yemek ve su bulmak zor değil, zaten oyunun asıl amacı da hayatta kalmadan ziyade keşfetme üzerine kurgulanmış. Muazzam bir hikaye anlatıcılığı ile karşılaşıyoruz. NPC’lerin hayata bakışları adeta bize Talha Kaya’nın kişisel bunalımlarında parçalar aktarıyor ve bunu kendimizle içselleştiriyoruz.

Yürek burkan, hayat amacını sorgulatan güçlü bir hikayesi var oyunun. Bu arada oyunun müziklerine de değinmek lazım. Bunlar da Talha Kaya’nın elinden çıkma ve oldukça tatlı ama vurucu bir özellik taşıyor. Tüm bu melankolik havaya rağmen oyun garip bir şekilde rahatlatıcı. Oyunun sonunda küçük bir tebessüm yüzünüze yerleşiyor.

Oynanış mekaniklerine bakarsak, kontrollere alışmak çok zor değil. Özellikle sal kullanımı başta zor gibi görünse de, kısa süre içerisinde alışıyor ve usta bir denizci olabiliyorsunuz. Gezdiğiniz adalarda daha büyük ve gelişmiş sallar bulabiliyorsunuz ve bunlar için denizde karşınıza çıkan altınlara ihtiyacınız oluyor ancak ilk başta başladığınız salla da oyunu bitirmek mümkün. Ne yapıp, yapmayacağınız tamamen size kalmış. Yine de mümkün oldukça her adayı gezip, tüm NPC’lerle konuşmanızı tavsiye ediyorum.

Oyunun tek eksiği, kısa sürede bitmesi. Çünkü tadı damağınızda kalıyor ve daha fazla hikaye görmek istiyorsunuz. Bir süredir yerli yapımlara karşı duruşumuzda ne kadar haklı olduğumuzu gösteren bir oyun olmuş. Kaliteli oyun yapmak için, önce kaliteli oyun yapma amacıyla işe başlamanız gerekiyor. Talha Kaya’nın tek başına bu oyunu yapabilmesi de bunu gösteriyor. Hiç tereddüt etmeden bu oyunu destekliyoruz, üstelik Steam’de de fiyatı oldukça uygun.

Oyunun linklerini de buraya bırakıyorum:

http://playsoulsearching.com
http://store.steampowered.com/app/586240/

Oyunun müzikleri beni çok etkiledi bana onlar lazım diyorsanız da şöyle alalım sizi:

- Yorumlar -