Bir film düşünün; insanların bilim kurguya olan bakışını belki de sonsuza dek değiştirecek; gerek konseptiyle, gerekse kadrosuyla tüm zamanların en güzel filmlerinden biri olabilecek, belki de tarihin en iyi kitap uyarlaması olacak bir film. Şimdi de bu filmin hiçbir zaman çekilmeyeceğini düşünün… Böyle bir film gerçekten var, Jodorowsky’s Dune da tam olarak bunu anlatıyor.

2013’te yayınlanan belgesel Jodorowsky’s Dune, 70’lerde Alejandro Jodorowski’nin Dune projesini en ince ayrıntısına kadar anlatıyor. Bizzat yönetmen Jodorowsky tarafından seyirciye anlatılırken, yer yer film ekibinden ve konuk yorumculardan da film hakkında bilgiler alıyoruz. Fakat ben buraya bu belgeseli anlatmaya değil, kaçırdığımız mükemmel DUNE filmini anlatmaya geldim.

Üst paragrafta da belirttiğim gibi film zamanın sıradışı yönetmeni Jodorowski tarafından çekilecekti. Zaten El Topo ve The Holy Mountain ile adından söz ettiren yönetmenin, üçüncü uzun metrajlı filmi için Dune gibi muazzam derinlikte bir filmi seçmesi her ne kadar garip gelse de Jodorowsky’nin “Dune çekmek istiyorum” dediği zaman hayatında Dune’u okumadığını öğrendiğimde daha çok şaşırdım. Sadece arkadaşının “Dune’u mutlaka oku” tavsiyesi üzerinden bu fikre kapılan yönetmenin üzerindeki yük bu bilgiyle iki katına çıkıyor insanın kafasında.

Tabii ki bütün yazı boyunca “Ağbi Jodorowski süper yönetmen ya” diye adamı övmeyeceğim, çünkü asıl övülmesi gereken taraf filmin kalanı. Filmin görsel efektlerini daha sonra Alien’ın arkasındaki esas adam Dan O’Bannon alırken, görüntü yönetmenliğini ise zamanın en büyük denizaşırı çizgi roman çizeri Jean “Moebus” Giraud yaptı. Filmdeki neredeyse tüm mekan ve araç tasarımlarınıysa Chris Foss ve H.R. Giger tasarladı. Bu isimler size bir şey ifade etmiyor olabilir, ancak O’Bannon, Foss ve Giger bu filmle girdikleri ortaklıkla ortaya Alien efsanesini çıkaracaktı…

Bitti mi? Bitmedi. Sadece teknik ekip bile bu kadar efsaneyken oyuncu kadrosundan bahsetmemek olmaz. Öyle ki, Sylvester Stallone bile Expendables serisinde bu kadar yıldızı bir araya getiremedi… Gloria Swanson, David Carradine (Kill Bill’deki Bill abimiz), Alain Delon, Orson Welles (Citizen Kane’deki Kane’in ta kendisi), Mick Jagger ve son olarak Salvador Dali. Evet. Dali. Şu kıvrık bıyıklı sürrealist. Çağın en büyük yıldızları Jodorowsy’nin deli projesi için bir araya geliyor ve bu film çıkmıyor. Beş milyon dolar bulamadıkları için.

Kalkıp burada filmin konusunu, kitaptan farklarını falan da anlatmak isterdim fakat bunları bizzat Jodo’dan dinlemeniz çok daha faydalı olacaktır. Özellikle yeni Dune filminin heyecanını yeni yeni üzerimizden atıyorken bu belgeseli izlemenizi öneririm. Eminim ki pişman olmayacak, hatta hiç izleyemediğiniz bir filme aşık olacaksınız.

Şu da trailerı:

- Yorumlar -