Şubat ayınız boşa geçmesin diye, hayatınızda izler bırakacak filmleri derledim. İşte o beş film:

 

Du Levande (Siz, Yaşayanlar / You, The Living)

Ünlü İsveçli yönetmen Roy Andersson’ın Avrupa Film Akademisi Ödülleri adayı olarak açıklanan Du Levande filmi kendine özgü eleştiri ve mizah anlayışıyla sinema tarihine damgasını vuracak nitelikte. Günlük yaşantılarımızdan örneklerle hayatı ve özellikle kendimizi sorgulamamıza sebep oluyor.

Goethe’nin sözüyle anılan bu filmde renkli karakterlerin hayatı da renkli mi acaba? Anlattığı hikaye bir o kadar renkli bir o kadar da karanlık. Her karesinde farklı ve derin anlamlar var. Biz de İsveçli olmasak bile bu karelerin içindeyiz ve hayatımızın her yerinde bu kareler var. Sözlerin gereksiz kaldığı yerlerde fotoğraflar her şeyi anlatıyor bize..

Saçmalıklar, gülünç durumlar, savaş uçakları, bitkin ve bıkkın bir psikiyatrist, elektrikli sandalye, rüyalar, hesaplar…

Ayrıntıya girip spoiler vermeye gerek yok. Hayretler ve keyif içinde izleyeceğinize emin olun.

 

 

 

Yapımı: 2007 – Danimarka , Almanya ,  Fransa , İsveç ,  Norveç

Tür: Dram ,  Komedi

Süre: 95 Dak.

Yönetmen: Roy Andersson

Oyuncular: Jessika Lundberg,  Elisabeth Helander,  Björn Englund, Leif Larsson,  Olle Olson

Senaryo: Roy Andersson

Yapımcı: Pernilla Sandström

 

Delicatessen ( Şarküteri)

1991 Fransa yapımı olan bu sürrealist komedi olarak tabir edebileceğimiz yapıt, Amelie filminin yönetmeni Jean-Pierre Jeunet ve Marc Caro ortaklığıyla sizleri kesinlikle büyüleyecek. Korkunç ve bir o kadar da hareketli bir distopik dünyanın içinde buluyor izleyici kendini. Bir apartmanda başlayıp kanalizasyona kadar uzanan hikayede bir kasap, onun sarışın kızı, getir götür ve tadilat için işe alınan eski bir sirk çalışanı ve diğer apartman sakinlerinin  yaşadığı zorluklarla ve çözüm yollarıyla karşılaşacaksınız. İnsani besin maddelerine ulaşmak imkânsız gibi olan bu dünyada oldukça tuhaf gıda alışkanlıkları türemeye başlamıştır. Palyaçoluğu bırakmış bir adam bir şarküteriye başvurur. Dükkanda tanıştığı ve dükkan sahibinin kızı olan çekici bir kadına aşık olur. Ancak kızın babası olan dükkan sahibinin, dükkanına aldığı bu adamla ilgili oldukça garip planları vardır. Bu planlar kısa sürede su yüzüne çıkacaktır. Ürkütücü bir dünyada güldürmeyi ve kendi içine çekmeyi başaran bir şaheser olarak izlemenizi şiddetle tavsiye ederim.

Yapımı: 1991 – Fransa

Tür: Dram ,  Fantastik ,  Komedi ,  Romantik

Süre: 99 Dak.

Yönetmen: Jean Pierre Jeunet,  Marc Caro

Oyuncular: Dominique Pinon,  Karin Viard,  Anne-Marie Pisani,  Jean-Claude Dreyfus,  Howard Vernon

Senaryo: Jean Pierre Jeunet,  Marc Caro,  Gilles Adrien

Yapımcı: Claudie Ossard

 

My Left Foot (Benim Sol Ayağım)

Gerçek bir hikayeden uyarlanan ve Jim Sheridan’ın yönettiği filmin hikayesi, beyin felci ile dünyaya gelmiş ve uzun süre hareket ve konuşma yetenekleri olmadan yaşayan Christy Brown’un otobiyografisi niteliğindedir. Tekerlekli sandalyeye mahkum bir yaşam sürer. Ancak çocukluğunda, sol ayağının felçten etkilenmediğinin farkına varması hayatını değiştirecektir. Christy sol ayağını kendine verilmiş bir şans olarak görür ve azmin de yardımıyla hastalığının etkilerini yenmeye çalışır. Bu çalışmanın sonucunda ise sakat vücudunun içinde gizli olan zeka ve yazma yeteneği ortaya çıkacaktır.

Christy Brown’ın ölümünden dokuz yıl sonra çekilen film, yazarın hayatından kesitleri anlattığı kitap olan Sol Ayağım’ın sinema uyarlamasıdır. Kimi zaman hüzünlü, kimi zaman eğlendirici olabilmeyi başaran film, azim ve umut hikayesi olarak vereceği evrensel mesajlar içeriyor. Bir sahnede ağlayabilirsiniz şimdiden söyleyeyim.

 

Yapımı: 1989 – İrlanda ,  İngiltere

Tür: Biyografi ,  Dram

Süre: 103 Dak.

Yönetmen: Jim Sheridan

Oyuncular: Daniel Day-Lewis,  Fiona Shaw,  Brenda Fricker,  Kirsten Sheridan,  Cyril Cusack

Senaryo: Jim Sheridan,  Shane Connaughton

Yapımcı: Arthur Lappin,  Paul M. Heller

 

Mr. Nobody (Bay Hiçkimse)

Hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığını anlatan bir film ve hikayesi de karmaşık olduğu kadar etkileyici. Doğum, ölüm, yaşam, yaratılış, kıyamet, zaman kavramı, spiritüel olaylar, gelecek ile geçmişin bağlantısı vb. anlatan film Belçikalı yönetmen Jaco Va Dormael’in üçüncü uzun metraj yapıtıdır.

Filmin baş karakteri Nemo, dünyaya tekrar gelmeden önce, ondan önceki yaşamlarını unutturacak olan ‘unutturma melekleri’nin kendisini atlaması ile pek çok şeyi hatırlayacak şekilde dünyaya gelir. Anne babasını seçer. Nemo Nobody geleceği görme yeteneğine sahiptir. Annesi ve babası Nemo 8-9 yaşlarında iken ayrılır ve Nemo’dan ikisinden birini seçmesini söylerler. Nemo’nun seçimi tüm yaşamını etkileyecektir… Soluksuz ve tabiri caizse ağzınız açık izleyeceğiniz bir yapıt.

Yapımı: 2009 – Almanya ,  Fransa ,  Kanada ,  Belçika

Tür: Dram ,  Fantastik ,  Romantik

Süre: 141 Dak.

Yönetmen: Jaco Van Dormael

Oyuncular: Diane Kruger,  Jared Leto,  Juno Temple,  Sarah Polley, Rhys Ifans

Senaryo: Jaco Van Dormael

Yapımcı: Philippe Godeau

 

Neredesin Firuze

Yakın Türkiye tarihinde kaset piyasasının yoğun geçtiği dönemlerde piyasaya sürdükleri başarısız kasetler sonucu borç batağında olan iki müzik yapımcısının Almanya’da yaşayan Ferhat ile yolları kesişir. Telefonda şarkı söylettikleri Ferhat’ın sesini çok beğenirler. Türkiye’ye gelir ve televizyonda şarkı söylediği sırada Firuze isimli zengin bir kadın Ferhat’a yatırım yapmak ister. Daha sonra her şey değişecektir.

Türkiye’de çoğu sektörün nasıl işlediğini anlatan bir Ezel Akay filmi. “Meleksiz bir cennet gibi”. Keyifle izleyeceğiniz bir Türk sineması.

 

Yapımı: 2004 – Türkiye

Tür: Komedi ,  Müzikal

Süre: 128 Dak.

Yönetmen: Ezel Akay

Oyuncular: Haluk Bilginer,  Ata Demirer,  Demet Akbağ,  Mustafa Üstündağ,  Şebnem Dönmez

Senaryo: Levent Kazak

Yapımcı: Ezel Akay,  Yonca Ertürk

- Yorumlar -