Bu ay itibariyle yayın hayatına başlayan bilim kurgu, fantastik, korku çizgi roman dergisi Yabani Dergi‘yi elinizden bırakamayacağınızın garantisini veriyoruz.

yabaniÜlkemizde çizgi roman denince parmakla sayılır isimlerden birisi olan Devrim Kunter‘in tabiriyle birkaç kafadarın bir araya gelip ortaya çıkarttıkları bir proje; Yabani Dergi. İlk sayısında bile dolu dolu, bağır bağıra geldi adeta. Dergiyi elime almamla bitirmem de bir oldu. Yetti mi? Yetmedi. Bir bu kadar daha olsa, onu da soluk soluğa okur, devamını hevesle beklemeye başlarım.

Devrim Kunter‘in kapağıyla başlayıp, Ömer Tunç‘un arka kapağıyla sona eren Haziran sayısında sırasıyla; Ege Avcı‘dan “Ergene’de Son Yaz” -, Galip Dursun‘un yazıp, A. İrem Aktaş‘ın çizdiği “Misafirler“, Işıl Beril Tetik‘in, Koral İlhan‘ın illüstrasyonlarıyla süslü bilim kurgu ve distopya hikayesi “Bebek Fabrikası“, Kadir Özen‘in yazdığı ve Bora Örçal‘ın çizdiği “Şeytan’ın Gölgesi“, M. Berk Yaltırık‘ın yazıp, A. Gökhan Gültekin‘in çizdiği “Voyvoda’nın Askerleri“, Kadir Özen‘in yazdığı ve M. Arif Kaymak‘ın çizdiği “Hangimiz?“, Murat Dural‘ın yazdığı ve Mustafa Ahmet Kara tarafından illüstrasyonlarının yapıldığı hikaye “Tengri ve İnanna“, son olarak da Devrim Kunter‘in yazıp çizdiği “Kralına İsyan” yer alıyor.

Hepsi birbirinden harika hikayeler ve hepsi birbirinden lezzetli çizimler… Hem hikaye olarak, hem görsel olarak kaliteye doyuyoruz. Gerçekten de böyle bir dergiye ihtiyacımız varmış.

Şimdiden ikinci sayısını merakla beklediğim Yabani Dergi‘nin nasıl ortaya çıktığını Devrim Kunter‘e sorduk. Kendisi de kırmadı bizleri cevapladı;

– Bir kaç kafadar hem daha büyük bir kitleye ulaşmak hem de yaptığımızın karşılığını alabilmek için dijital dergi çıkartalım istedik. Hem platform bulmakta sorun yaşadık hem de dijital satışın istediğimiz yaygınlığa ulaşamayacağını gördük. Bu arada yapılan işlerin de kalitesine bakınca basılı çıkmaya karar verdik.

yabaniÇok da iyi yapmışlar. Açıkçası dijitalde bu dergi potansiyelinin çok altında kalabilirdi. Neyse ki şimdi, elimizde kanlı canlı bu güzel dergiyi tutabiliyoruz.

Gelelim bir sonraki sayıya… Bizleri nelerin beklediğini de şu şekilde açıkladı Devrim Kunter;

– İkinci sayıda “Ayana” I. Beril Tetik’in yazdığı ve Sibel Bozkurt’un çizdiği vampir şövalyelerle şamanist kurtkadınların mücadelesini anlatan bir çizgi romanımız başlayacak,Tamer Poyraz Demiralp’in çizdiği küçük bir keşif robotunun maceralarını anlatan “Keşif: THX-1138“i, ve Onat Bahadır’ın Deliliği Beklerken kitabından bir öykü olan Gargoyle‘u Ümit Türek çizgi romanlaştırdı. Sonraki sayılarımız için Özgür Yıldırım’la “Dr. Hyde talihsiz ve değersiz bir dostun güncesi” isimli bir seri üzerinde kafa yoruyoruz. İkinci sayımızda öykülerimize de biraz daha ağırlık vereceğiz, Demokan Atasoy, Erbuğ Kaya ve Özge Lena’nın hikayelerini okuyabileceksiniz.

Açıkçası dergide en çok merak ettiğim, Kralına İsyan‘ın devamı gibi görünüyor. Sabırsızlıkla tüm çalışmaları bekliyorum.

Ayrıca Yabani Dergi genç yazar, çizerlere de kendilerini kanıtlama şansı veriyor. Hikayelerinizi, çizimlerinizi [email protected] ve [email protected] adreslerine yollayabilirsiniz. Ayrıca çizgi roman projeleriniz için de [email protected] adresinden iletişime geçebiliyorsunuz.

Tüm bunların dışında kendilerinin iletişim bilgileri şu şekilde;

facebook.com/yabanidergi

twitter.com/yabanidergi

instagram.com/yabanidergi

- Yorumlar -