Yaz tatilini geride bıraktığımız şu son günlerde koca yaz boyunca izleyip bitirmeyi planladığınız dizilerin hepsi bitirmiş yeni arayışlar içinde olabilirsiniz. İşte imdadınıza yetişecek güzel bir dizi, hem de mini dizi olduğu için şu günleri değerlendirmek için ideal.

Dizinin konusundan bahsedersek; Pakistan asıllı, Müslüman, Amerika’da doğmuş ve burada yaşayan Nasir Khan isimli bir gencin başından geçenler üzerine kurulu. Nasir, davet edildiği bir partiye gitmek üzere dışarı çıktığı gecede gizemli bir kızla tanışır ve hiç kimsenin uyanmak istemeyeceği bir sabaha uyanır.

night of

Dizi, HBO’da yayınlandı ve 8 bölüm ama söylemek gerekir ki, her bir bölümün süresi neredeyse bir film kadar ve bu kadar uzun bir sürece yayıldığı için baya yavaş ilerliyor. Bu şekilde olması aslında bir bakıma iyi çünkü karakterler üzerindeki değişimleri değerlendirebiliyorsunuz ve ya karşınıza çıkan karakter üzerinde siz de bir değerlendirme yapabiliyorsunuz.

Dizi; gizem, suç, dram sınıflarına giren bir dizi. Suç ve dram bir arada olduğundan bu şekilde yavaş bir ilerleyişin ortaya çıkmış olması normal. Birden fazla noktada, birden fazla değişim sunan bir dizi. Tabii ki ana karakterde ki değişim, Nasir’in etnik kökeni nedeniyle uğradığı ön yargılar, onun değişiminin çevresi üzerindeki yansımaları, yaşananlar nedeniyle kendi toplumu içinde ailenin karşılaştıkları, aslında ailenin bile kendi içinde yaşadığı uyuşmazlık bunların hepsi çok gerçek.

Dizinin başındaki Nasir ile dizi sırasında tanıdığımız ve dizinin sonunda gördüğümüz insan tamamen farklı. Dikkati çekerse; dizi sırasında “tanıdığımız” Nasir dedim çünkü arada sizin gerçeklerinizi yıkabilecek kişiliği ile karşılaşıyorsunuz ve başında “Hayır ya bu olamaz” dediğiniz noktalar, “Yoksa olabilir mi?” noktasına geliyor. Bundan sonrası da zaten sizi diziye bağlıyor çünkü dizide boş bırakılan, buna sebep olan çok önemli bir kısım var o da; söz konusu gecenin kendisi. Zaten dizi boyunca da sanki o geceden hiç çıkmamışsınız gibi kasvetli, ışıksız bir hava var, ortam ince ince gergin hatta bazı objeler, sahneler sırf gerginlik vermek için var.

night of

Dizinin müzikleri güzel, özellikle giriş çok hoşuma gitti ilk bölümden güzel olacak dedirtti. Müziklerin kullanımı da güzel mesela dedektifin olay mahalline vardığı ilk sahnesinde baya sağlam biri geliyor diyorsunuz. Karakterler çok güzel herkesin buluştuğu ortak bir nokta olması yanında kişisel hayatında uğraştığı dertleri var. Bunun yanında kimse saf iyi ve kötü diye ayrılmamış herkes bulanık.

Küçük bir bilgi olarak; aslında dizinin BBC One’da 2008 yılında yayınlanmış Criminal Justice ismiyle bir versiyonu daha var ama; bu dizi ile o dizi konu olarak benzer, bazı olaylar yönünden farklılar.

Şöyle bir toparlarsak dizi hafiften True Detective havasında bir dizi, ağır ilerliyor ve son 3-4 bölümde açılıyor. Benim önerim bölümler çok uzun olduğu için izleyecekseniz bir sezonu 1-2 günde tüketmeye çalışmamanız çünkü çok yorulup bıkabilirsiniz ve bir tat almazsınız. Mini dizi olması sebebiyle sonunu bağlayamayacaklar endişesi yok, yeni sezonu geldi takip edemedim sorunu da yok. Umarım izler ve keyif alırsınız, iyi seyirler.

- Yorumlar -