“I want to believe, again…” (İnanmak istiyorum, yeniden.) Tam olarak şu anki hislerimi bu cümleyle açıklayabilirim. Gizli Dosyalar yeniden açıldı ve The X-Files’ın 10. sezonu geldi. Hem de beyin yakmalı, fosfor tüketmeli geldi. Bir The X-Files fanı olarak, çıktığı gibi ilk bölümünü izledim.

David Duchovny ve Gillian Anderson’ın hayat verdiği Gizli Dosyalar, 2002’de sona ermiş ve geçen sene 6 bölümlük mini seri olarak tekrar hayata döndürüleceği duyurulmuştu. Nihayet o gün geldi çattı. Gece 10. sezonunun ilk bölümü yayınlandı. Önümüzdeki gece de ikinci bölümü yayınlanacak. Hemen yayınlanan bölümü izledim, izlemesine de… Yetti mi? Hayır.

Bakışlarımız şekil, önümüzden çekil!

Bakışlarımız şekil, önümüzden çekil!

David Duchovny’yi; The X-Files’ın ardından Californication’da izlemiştim. Ancak kendisini tekrar FBI Ajanı Fox Mulder kimliğiyle görmek bambaşka bir duygu. Hele ki yanında Dana Scully rolünde Gillian Anderson da varsa… Ya ben size sarılmak istiyorum!

Hep demiştim zaten, Fox Mulder’ın diziden ayrılışı ile The X-Files’da bir şeyler eksik görünmüştü. Ne zaman Mulder diziye döndü, dizi o zaman kendine geldi diyordum. Ancak şimdi fark ediyorum ki, bu dizi ne Muldersız, ne Scullysiz gitmez arkadaş! Böyle bir ekürilik görmedim ben. Cidden şöyle bi sarılabilsem size, ne güzel olacak. Öyle anlamlı, öyle duygu yüklü bir ilk bölümdü ki anlatamam.

x-files-miniseries-scully-mulder

Ağlamıyorum, gözüme uzaylı kaçtı… :'(

Mulder’ın asiliği, en ufak bir kırıntıyı yakaladığında bir anda heyecanlanıp, peşinden koşturması falan… Çok özlemişim gerçekten. Zaten bu ilk bölüm de bizi şaşırtmıyor; Mulder yine bir gazlara gelip, ortalarda koşuşturuyor. Scully ise her zaman yaptığı gibi Mulder’ı sakinleştirmeye çalışan kişi oluyor. Klasik bir The X-Files bölümü ile karşı karşıyayız. Her şey olması gerektiği gibi, her şey adeta bıraktığımız gibi.

Bölümün incelemesine girecek olursak; komplo teorileriyle dolu bir sezon başlangıcı bizi bekliyor. İlk bölümde fazla karakterle karşılaşmıyoruz. Bu nedenle yorucu da gelmiyor. Bu kimdi, bu nereden çıktı falan demiyoruz. Çekirdek kadro bizimle birlikte. Adeta bütün X-Files sezonlarının bir demosu niteliğinde yapılmış bölüm. Isınma turu da diyebiliriz. Tabi bittiğinde meraktan ne yapacağınızı şaşırıyorsunuz. “Bir an önce diğer bölümü de çıksa da izlesek” diyeceksiniz.

Yeniden ajanlarımızla buluşmak güzel bir nostalji ancak uzun aradan sonra yeni bir The X-Files bölümüyle karşılaşınca, dizinin nasıl kaliteli bir yapım olduğunu daha iyi farkediyoruz. Ve kesinlik bu altı bölüm bizi kesmez. Bize sezon lazım Fox, sezon!

- Yorumlar -