Bazı animelerin mzüikleri ile birlikte çizimler eklendiğinde  mest edebiliyor. Geçmişten bugüne izlerken hikayesi hiç bitmsin ama müzikleri de onalara eşik etsin dediğim animeleri sıraladım. Çok uzun yıllar önce yaptığım bir çalışmaydı. Müziklerini dinleyince beni biraz geçmişe götürsede sizilere de yeni anılar bırakacaktır. Şimdi size seçtiğim 7 animeyi sunmak istiyorum. Kimisi çocukluğumun kimisi çocukluğumun bir parçası ve heyecan verici animeler..

 

Gakuenmokushiroku: High school of the dead (2010)

12. Bölüm olarak Planlanmış aslı mangaya uygun olarak çevrilmiş bir Zombi Animesi… Bir Okulun zombilerle ve zombi kıyameti ile ilgili verdikleri mücadeleyi anlatmaktadır. Her zombi filminin klasiği olarak Ölümcül bir hastalık tüm dünyayı esir alır ve ısırılan insanları zombilere çevirir. Takashi Komuro adlı öğrencinin başından geçen olaylar anlatılmaktadır. Bakalım Nasıl mücadele edecekler?… Aile ile izlenecek bir anime değildir. Ovası bulunur.

DetectiveConan (1996– )

17 yaşında, henüz liseye gitmesine rağmen birçok olayı çözmüş genç bir dedektif olan Shinichi Kudo, kız arkadaşıyla gittiği parkta, şüpheli birilerini takip ederken siyahlar giymiş bir adam tarafından bayıltılır. Bulundukları mekân siyah giyinmiş adamın silah kullanmasına müsait olmadığı için, bağlı bulunduğu organizasyonun yeni geliştirdiği, vücutta hiç iz bırakmadan içirilen kişiyi öldüren zehirli bir hapı içirir ve Shinichi’yi olay yerinde bırakarak hızla ayrılır. Hap henüz denenmemiştir ve Shinichi’yi öldürmek yerine onu bir ilkokul çocuğu ebatlarına getirir.Kendisini bu hale getiren adamların ölmediğini öğrenip ailesine veya arkadaşlarına zarar vermemesi için adını Edogawa Conan olarak değiştiren Shinichi; arkadaşı Ran ve onun dedektif olan babası ile birlikte yaşamaya başlar. 12 Adet Filmi 500 bölüme yakın bölümü ile herkesin sevebileceği dedektiflik macerasıdır. Ülkemizde Show Tv de gösterilerek Türkiyedeki sevenlerinin ilk dikkatini burada çekmiştir. Büyük hayran kitlesi olan Conanı seveceksiniz ve bağımlısı olacaksınız.

Videosenshi – Laserion(1984) Lazeryon

Japon bir anime 1985-1984 yılında yayınlanan dizi. Takeshi Katori internet üzerinden yapılan robot savaş simülasyonu oyunlarının bir tutkunudur.Takashi Katori online oyun hayranı olarak başladı ve yeni oyunlar geliştirmek üzere küçük bir sanal dünya yarattı. Onun en iyi arkadaşı Sarah, uydu teknolojisini kullanarak veri göndererek oynamaktadır. Bu oyun için kendisine has bir oyuncu robot avatarı kodlar. Fakat bu kodlar bir sistem arızası sonucu ordunun silah fabrikasına gider. Laserion adlı bu robotun fabrikadan çıktığını gören liderler onu kullanamadıklarını görünce şaşkına dönerler ve fabrikaya siber saldırı yaptığını düşündükleri Takeshi’yi tutuklarlar. Fakat tam da bu sırada Dünya Federasyonu’nun saldırıya uğraması üzerine Takeshi Laserion’a pilot olmak zorunda kalır, çünkü hangi komutun ne işe yaradığını sadece o bilmektedir.

HellsingHerushingu (2001) Tv Serisi

11 Ekim 2001 tarihinde yayımlanmış Japon yapımıdır ve aksiyon ve korku olan bir anime olarak tasarlanmıştır.Yönetmenleri Imanosuke İida ve Yasunori Urata’dır.Manga ile ilişkilendirilemediği için 13. bölümde sonlandırılmıştır. Hellsing Ultimate adı altında yapılan OVA serisi vardır.Ova serisi daha gerçekçi olmasından daha çok sevilmektedir.

13 bölümden oluşmaktadır.

1. “Hortlaklar”
2. “Cinayet Klübü”
3. “Kılıç Dansçısı”
4. “İnsan kadar masum”
5. “Kardeşlik”
6. “Ölüm bölgesi”
7. “Düello”
8. “Ölüm evi”
9. “Kırmızı gül sarhoşluğu”
10. “Canavarların ustası”
11. “Gücün ötesi”
12. “Toplu imha”
13. “Cehennem ateşi”

 

***

 

Boku Dake ga Inai Machi – Erased (2016)

 

Satoru Fujinuma annesi ile yaşayan genç bir adamdır. Satoru Fujinuma’nın çok garp bir yeteneği vardır. Zamanı bir kaç dakika geriye alıp istediğini yapabilmek. Annesi Satoru Fujinuma’nın annesi ziyarete geliyor. Yıllar önce yaşanan bir olayı ona anlattığında konunun kapanması konusunda baskı yaşanıyor. İçerisinde ki merak uyarısını dahafifletemeyen Satoru Fujinumaevde olmadığı bir zamanda annesi oğlunun geldiğini düşünerek kapıyı açıyor. Kapıyı açar açmaz saldıraya uğrayan kadın ölürken bunu gören Satoru Fujinuma gücünü kullanmak isterken istemsizce 18 yıl öncesine ilkokul sıralarına 29 yaşında bir adam olarak geri dönüyor. Annesinin hatırlattığı olayların içerisinde kendini tekrar bulan kahramanımız yıllar önce unutmak istediği arkadaşının cinayetini ve annesini öldüren kişiyi bulmak için zamanı iyi kullanmalıdır.

 

Voltran (1984)

Çok eski zamanlarda, evrenin bilinmeyeninde bir efsane doğar. Bu efsanenin adı Voltron efsanesidir.. İyilerin dostudur ve iyiler tarafından sevilir, kötüler ise düşmanıdır.. Voltron efsanesi büyüdükçe, tüm galakside Barış hâkim oldu. Zamanla korku ve barış evrende yok Olma tehlikesiyle karşılaştı. Dünya Gizli savunma krallığı tarafından evren kötü güçlere karşı Iyiliğin gücünü göstermeliydi. Voltrana bir kez Daha ihtiyaç vardı. Bu Uzay kaşiflerinin hikayesidir. Bu hikâye dışında Voltran’ın daha oluşturulmadan önce var olan bir evrende İnsanoğlu’nun kötülüklere karşı geldiği Voltransız birde Voltran Serisi vardır. Biz buna Voltran olmadan Önce Neler yaşandı diyebiliriz. Voltranın geçmişinin Anlatıldığı bölümlerde izlenmelidir. Son olarak Voltron: Fleet of Doom adında 1986 VHS bir çizgi filmide yer almaktadır. 80’li yıllarda peşinden voltranı istemsizce oluşturacak kadar Çocugu etrafına toplamıştır. İlk bölümlerde Voltran tam oluşturulamamıştı. Çünkü voltranı oluşturacak anahtar kaybolmuştur. Voltran çok kapsamlı bir destandır.

 

Cobra (Space Cobra (Space Adventure Cobra)

Cobra, ismi çok iyi bilinen uzay gemisi olan uzay korsandır.Düşmanları tarafından ortadan kaldırıldığı düşünülürken, O kendi hayatını ve yüzünü değiştirmiş, hafızasını da sildirmiştir.Takma adli tek kolu silah olan bir gezginin maceralarini anlatir. Her gittiği uzay kendtinde bir kadını kendine aşık etmeini bilecek kadar karizmadır. Gemisinde Ona yardım eden iş birlikçisi ile uzay da maceralara atılır ve gizli silahını kormaya çalışır. Animenin baş kahramanı çok güleç karizmatik görünsede kızdırılınca düşmanları için çok kötü bir adama da bürünebilir. 1993 yılında ülkemizde sabah kuşağında gösterilmiştir.

 

 

- Yorumlar -