Blizzard’ın masaya attığı beta kartlarından Heroes of the Storm hakkında neler oluyor, beta nasıl gidiyor, betaya nasıl katılabiliyoruz yakından inceledik. İncelemenin yanı sıra, Blizzard’ın geleceğe yönelik verdiği sinyalleri de ele alıp değerlendirmeye çalıştık.

DOTA = HEROES OF THE STORM?
Oyunun çıkış dedikodularının yayıldığı dönemlerde, DOTA (Defense of the Ancients) ile olabilecek benzerlikleri ve “DOTA’nın yerini mi alacak?” soruları piyasayı çalkalamaya başlamıştı. Özellikle Valve ve Blizzard arasında başlayacak bir rekabetin, DOTA oyuncularının dengesini bozacağı düşüncesi bir hayli yayılmıştı. Fakat oyunun ortaya çıkması ve alpha, beta dönemlerinde açıkça gördük ki, Blizzard bizi farklı bir oyun stratejisi ile karşılıyor. Şunu açıkça söyleyebiliriz ki Heroes of the Storm kesilikle DOTA ve şuan popüler MOBA metasının çok dışında bir oyun olarak karşımızda.

GG EASY, LOL EZ!
Bu oyunda kafa dinlemek mümkün. “Easy, noobs” oyun mantığından kaçmak, biraz kafa dinleyip keyifle oyun oynamak istiyorsanız, Heroes of the Storm size bu imkanı sunuyor. Eğer bu oyun mantığı ile henüz tanışmadıysanız yine Heroes of the Storms iyi bir başlangıç.

NEDİR BU FARKLILIKLAR?
Alışılmış eşya tabanlı oyun yapısının aksine, talent sistemi ile oyuncuları kısa süren ve eğlenceye davet eden yeni bir oyun yapısını bunun omurgası olarak sayabiliriz. Herhangi bir karakter seçip, ortam ve duruma uygun şekilde eşyalar ile donanıp oyunu taşımak, Heroes of the Storm için basit bir şakadan ibaret. Eşyaları ezberlemek ile zaman kaybetmeden, sizi doğrudan savaşın içine sokacakları oldukça kullanıcı dostu bir talent yapısı geliştirilmiş. Talent; genel olarak bir hero’nun yetenekleri için seçilebilecek farklı gelişim tablosu olarak karşımızda. Talentlar herolar için zamanla açılacak şekilde planlanmış. Her hero’ya ait 20 levellik (yeni güncelleme ile 10’dan 20’ye yükseldi) bir ilerleme mevcut. Bir hero için 10 levele ulaştığınızda yeni talentlar ve skinler açmanız mümkün oluyor. 10 level’a ulaşana kadar basit bir kaç talent ile başlıyorsunuz. Bu sırada hem oyunu öğrenmiş, hemde hero’nun yeteneklerine hakim olmaya başlıyorsunuz. Hero’yu öğrendikçe takım savaşlarında ki etkinizi daha iyi görebilir hale geliyorsunuz. Oyunun bu kolay anlaşılabilir yapısı, oyunu herkes tarafından oynanabilir hale getirmiş.

Takım olmak, takımla hareket etmek şu dönemde, pek çok MOBA oyununda eğer ki tek başınıza oynuyorsanız, büyük bir tabudan ibaret hale gelmeye başladı. Blizzard, bireysel yeteneklerle ilerleyen oyunların farkına varmış olacak ki, oyun zevkini arttıracak takım çalışmasına yönelik pek çok düzenleme yapmış. Quick Match seçeneği ile hızlı oyunlar bulup, birbirinden farklı Quest görevlerini takım olarak, diğer takımlara karşı oynuyorsunuz. Conquest tarzı oyun yapılarından hatırlayacağınız bir düzen söz konusu. Puanı toplayıp, canlarına okuyalım! Aldığınız puanlar her haritada farklı şekilde karşınıza çıkıyor. Kimi zaman çölde kuleleri harekete geçiriyor, kimi zaman korsanlardan yardım alıyorsunuz. Diğer oyunlar boss monster ile size ek güçler verirken, Blizzard bu bossları doğrudan sizin hizmetinize sunuyor.

thepa

Oyunun bu yenilikçi ruhu beraberinde oyun sürelerinin kısalmasına da olanak tanımış. Kulleleri yıkıp, düşman merkezini ele geçirmek için yalnız savaşmak zorunda kalmıyorsunuz. Bu birliktelik kulleleri daha erken yıkıp, bir an önce amacınıza ulaşmanızı sağlıyor. Diğer MOBA oyunlarındaki 20-30, 30-40 dakikalık oyun sürelerini Heroes of the Storm 15-20 dakikaya kadar indirmiş. Sırf bu özelliği ile bile, bu tür oyunlar oynamak isteyip de zamanı olmayanlar için büyük bir alternatif tanımış oluyor.

OYUNUN HEDEF KİTLESİ?
Hearthstone’dan yola çıkarak Blizzard’ın son dönemler izlediği ve oluşturmak istediği yeni oyun grubunu bu oyunla görebiliyoruz. Nedir bu yeni oyun grubu? Öncelikle bu kitle tamamen geneli çağırıyor. Çok iyi oyun bilginiz olup, bu oyunlara yıllarınızı vermeniz gerekmiyor. Yeni başlayan ve bu tip oyunlarda hiç bir bilgisi olmayan kişi bile, oynadığınız oyunlara pozitif anlamda büyük katkılar sağlayabilir. Oynayan kişiler oyunu çabuk kavrasın ve oyunlarda zorluk çekmesinler diye pek çok şey düşünülmüş.

Beta’da rekabet düzeyine çok göz kırpmayan, fakat oyun keyfi anlamında büyük gelecek vaat eden bir oyundan bahsedebiliriz. Hearthstone ilk çıktığı dönemlerde, başta yalnızca basit bir kağıt oyunu olarak görünmüştü, ancak Blizzard bunun aksi bir politika izleyerek oyunu rekabet düzeyinde oynanabilir bir hale getirmeyi başarmıştı. Aynı durumu Heroes of the Storm için söylemenin mümkün olup olmayacağı şuan için muallakta. E-Sports konusunu yakından takip eden Blizzard’ın, MOBA kategorisinde bir oyun çıkartıp bu pazarın içinde yer almayacağını düşünmek pek de mantıklı değil. Bu nedenle ilerleyen dönemler veya beta sonrasında Heroes of the Storm’un rekabet düzeyinde oyun oynayan profesyonel oyuncular için yenilikler sunmasını bekleyebiliriz.

heeerr2

Kısacası Blizzard yeni bir oyuncu grubu oluşturuyor diyebiliriz. Takım oyunlarına önem gösteren, oyunlarda daha çok eğlenceyi ön planda tutan bir grup için ideal bir ortam sunuyor. Bir yandan da yeni güncellemede, gelecek planında yer alan “Team League” yazısıyla profesyonel oyunculara göz kırpmayı ihmal etmiyor. Beta sonrası Heroes of the Storm’un rakiplerini zorlayacağı şimdiden söylenebilir.

BETA’DA NASIL BİR YOL İZLEMELİYİM? UFAK İPUÇLARI
Beta’da şu an önemli olan en çok sayıda hero’yu deneyip, oyunun geneline hakim olmaya çalışmak olmalı. Bunun için öncelikle oyun içi fazlaca altına ihtiyacınız var. Herolar’ın ücretleri de bir hayli fazla ve online oyunlara para harcamak istemiyorsanız, kendinize iyi bir yol haritası belirlemeniz gerekiyor.

Oyunun bonus altınları, bu yol haritasının en önemli parçası. Unutmayın ki en başta belirttiğimiz talent yapısı da bu parçalardan bir diğeri. Her hero için level 5 olduğunuzda, ekstra 500 gold bonus alıyorsunuz. 15 ve 20 level için de bonuslar mevcut. Fakat 5 levelde hero değiştirmek, en hızlı bonus toplama yöntemi diyebiliriz. Bu yüzden betada ücretsiz herolarla oynayıp, başlangıçta hiç bir hero açmamanızı özellikle tavsiye ederiz. Bunlara ek olarak ana hesabınızın level atlamasıyla kazanacağınız 2000 gold gibi bonuslarınız var. Bunları biriktirip, günlük görev bonusları ile servetinizi katlayabilirsiniz. Günlük görevleri mutlaka yakından takip edin.

hots3

Oyun seviyeniz ilerledi ve tüm herolarda en az 5 level olduysanız, artık oyun tarzınızı yavaştan belirleyip, beğendiğiniz heroları açmaya başlayabilirsiniz. Fakat bu sürede aceleci davranıp ucuz veya pahalı hiç bir heroyu gold ile açmayın. Tam anlamıyla oyuna hakim olduktan sonra bu yola başvurun. Çünkü gold kazanmak, sürekli oyunda değilseniz oldukça zor.

Hızlı seviye atlayıp, oyun keyfinizi arttırmak için party sisteminden faydalanmanız gerekiyor. Party, grup olarak (istediğiniz sayıda) oyuna girmenizi sağlayan ve bunu yaptığınızda size ek tecrübe puanı kazandıran bir sistem. Oyunu çözerken, bir yandan gelişim sürecinizi hızlandırabilirsiniz.

GÜNCELLEMELER
Güncellemelerin oldukça ümit verici olduğu söylenebilir. Blizzard’ın geri bildirimleri büyük bir titizlikle inceleyip, oyuna dahil ettiği gelen her güncelleme ile fark edilebilir durumda. Bu durum, yeni oyuncular veya bu oyuna başlamayı düşünenler için oldukça önemli bir etken olacaktır. Sitemizden de son güncelleme hakkında da bilgi alabilirsiniz.

Gelecek yazılarımızda; oynanabilirlik, herolar hakkında ipuçları gibi konuları ele alarak, Heroes of the Storm’u derin bir mercek altında incelemeye devam ediyor olacağız. Ayrıca son güncellemeleri ve gelişmeleri de sıcağı sıcağına paylaşmaya devam edeceğiz.

- Yorumlar -