Doktor Bilgin Çiftçi’ye açılan ve Yüzüklerin Efendisi filminin yönetmeni Peter Jackson ve Frodo’yu oynayan Elijah Wood’un da açıklama yapmak zorunda kaldığı davada bilirkişi raporunun açıklanmasıyla yeni bir gelişme yaşandı.

Evrensel’den Eda Yıldırım’ın haberine göre Aydın 3. Asliye Ceza Mahkemesinin isteğiyle, “Smeagol/Gollum”un karakter analizini yapan bilirkişi heyeti ilk olarak Yönetmen Peter Jackson’ın da açıkladığı gibi suç unsuru sayılan fotoğraftaki karakterin Gollum değil, Smeagol olduğunu belirtti. Yüzüklerin Efendisi Üçlemesini inceleyen bilirkişi heyeti, film karakterleri üzerine daha önce yapılan akademik çalışmaları da referans göstererek, “Smeagol yüzüğün etkisi altına girmeden önce özünde bir hobbit olan iyi, barışsever, sadık ve olumlu çağrışımlara sahip bir karakter” dedi. Ancak raporda, “iyi ve kötü” kavramlarının filmde kesin çizgilerle ayrılmadığına da dikkat çekiliyor. Yani “Smeagol iyi” diye “Gollum kötü bir karakter” değil. Smeagol’un “Gollum’un geçmişi, unutulan yanı” olduğuna, yüzüğün etkisiyle yozlaşsa da Gollum’un “özünde iyi” olduğunun izleyiciye anlatılmak istendiği belirtiliyor.

Bilgin Çiftçi, “kamu görevlisine hakaret” suçlamasıyla açılan dava yüzünden memuriyetten de atılmıştı.

Doktor Çiftçi’nin yargılandığı davada, dosya suç unsuru sayılan fotoğraftaki Gollum/Smeagol karakterinin “İyi mi kötü mü?” olduğunun tespiti için 23 Aralık 2015 tarihinde bilirkişiye gönderildi. Smeagol/Gollum için istenen rapor, Türkiye’nin dünya gündeminde dalga konusu olmasına neden oldu. Hatta Filmin Yönetmeni Peter Jackson bile senaristleriyle birlikte açıklama yapmak zorunda kalarak fotoğraftaki yaratığın “iyi karakterdeki Smeagol” olduğunu söyledi. Bunun üzerine bir yorum da Elijah Wood’dan gelmişti.

10 Mart 2016 tarihinde hazırlanan rapor geçtiğimiz günlerde mahkemeye ulaştı. Raporda davaya konu olan görsellerin ait olduğu, film sahnelerinin incelendiği belirtilirken, filmin yönetmeni ve senaristlerinin yaptığı açıklamalar da hatırlatılarak, “Dava konusu görsellerde temsil edilen karakterin Gollum değil, Smeagol olduğu, söz konusu Smeagol karakterinin yüzüğün etkisi altına girmeden önce özünde bir hobbit olan, iyi, barışsever, sadık ve olumlu çağrışımlara sahip bir karakter olarak kurgulandığı kanaatine varılmıştır” denildi.

Gittikçe daha komik bir hal alan bu davada ne olacak çok merak ediyoruz.

Kaynak: BirGün

- Yorumlar -