Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret davasında Gollum karakteri tartışması yaşanıyor. Mahkemenin bilirkişi atamasının üzerine Gollum’un iyi mi, kötü mü olduğunun araştırılmasını istemişti. Şimdi bu olaya Yüzülerin Efendisi filmlerinin yönetmeni Peter Jackson da dahil oldu.

Peter Jackson, filmin senaristleri Fran Walsh ve Philippa Boyen ile yaptıkları ortak bir açıklamada; “Eğer bu resimler bir Türk davasına temel oluşturuyorsa, kesin olarak söyleyebiliriz, hiçbiri Gollum olarak bilinen karakteri temsil etmiyor. Hepsi Smeagol olarak isimlendirilen karaktere ait.” diyerek memuriyetten atılan ve 2 yıla kadar hapsi istenen Dr. Bilgin Çiftçi’ye destek oldu.

gollum

Thewarp.com’un haberine göre Walsh; “Smeagol neşeli ve tatlı bir karakter. Yalan söylemez, aldatmaz ve başkalarını manipüle etmeye girişmez. Kötü ve işbirlikçi biri değil. Bu kişisel özellikler Gollum’a ait, asla Smeagol ile karıştırılmamalı. Smeagol asla kendisinden zayıf olanların üzerinde gücünü kullanmak istemez. Zorba değil aksine sevilen biri. Bu yüzden bütün dünyadaki izleyiciler o karaktere ısındı” şeklinde açıklama yaptı.

Çiftçi ise bu açıklamalara, “Bana açılan bu absürd dava bir şekilde yargıdan dönecektir. Ancak dış Türkiye’deki olumsuzluklara benim davam üzerinden örneklendiriyor. Ülkem adına hem kaygılı hem üzüntülüyüm” şeklinde yanıt verdi.

Çiftçi, sosyal paylaşım sitesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çeşitli surat ifadelerini Yüzüklerin Efendisi’nden Gollum’a benzeten capsi paylaşmış ve hakkında ilk olarak idari soruşturma açılmış ve memuriyetten men cezası verilmişti. Ardından açılan hakaret davasında ise 2 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanmakta olan Çiftçi için mahkeme, bilirkişi atanıp Gollum’un iyi mi, kötü mü olduğunun belirlenmesini istemişti.

 

- Yorumlar -