PS2’nin hit oyunlarından olan God Of War serisi kısa bir zaman içerisinde geniş bir hayran kitlesine ulaştı. Bundaki en önemli etken, oyunun kahramanı Kratos karakteriydi.

Kratos’un hikâyesini hatırlayalım: Sparta Ordularının komutanı Kratos, Barbarlarla yaptığı savaşta Kral Alrik’in ölümcül balyoz darbesine maruz kalınca, Savaş Tanrısı Ares’ten yardım ister. Ares, Kratos’u kurtarır ve kendi hizmetinde kullanır. Büyük zaferler kazanan Kratos’un bu başarısı karşısında Ares oldukça memnun kalır. Ancak Kratos’u kendi köyünü yok etmeye gönderir. Bu Kratos’un en büyük hatası olacaktır. Zafer ve ihtirasta gözü dönen Kratos, karısını ve kızını öldürür. Sonrasında büyük bir pişmanlık duyarak, Ares’ten intikam almak için uğraşır. Sonunda Ares’i öldürerek yerine geçer. Daha sonra Rodos Savaşı çıkınca, canlanan Rodos Heykeliyle mücadele eder ve öldürür. Burada hesapta olmayan olaylar cereyan eder ve Tanrıların Tanrısı Zeus ile mücadeleye girer. Zeus, Kratos’u öldürür ve ruhu yeraltına çekilir. Titanların Kumandanı olan Gaia, Kratos’u kurtarır ve Olimpos Tanrılarına karşı doldurur. Artık Kratos, Zeus ve tüm Olimpos Tanrılarına karşı amansız bir mücadeleye girecektir.

E3 fuarında yayınlanan video ile GOW4 hakkında ilk görsel yayını izleme olanağımız oldu. Açıkçası video oyunun hayranlarını ve bizi oldukça merak içerisinde bıraktı. Çünkü önceki oyunlara göre yeni oyunda radikal kararlar alınmıştı. Bu konuda Santa Monica Stüdyosunda görevli oyunun beyni olan Cory Barlog’un açıklamalarından yola çıkarak, oyun hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Her şeyden önce sabit kamera açılarına sahip oyun, hareketli kamera sistemine sahip olacak. Ana karaktere odaklanacak oyun, daha geniş çerçevelere sahip olacak. Bu sanırım benim gibi tüm GOW severlerin beklediği bir durumdu. Oyunun hikâyesi de tahminlerin ötesinde bir bölgede hayat bulacak. Yunan Mitolojisi yerine oyun, İskandinav Mitolojisi içinde hayat bulacak, bir parantez daha açalım GOW 4 daha çok Norse Mitolojisine yoğunlaşacak.

İskandinav Mitolojisi, Danimarka, İsveç, Norveç ve İzlanda ülkeleri hristiyanlığa geçmeden önceki dini inaçları ve efsanelerinden oluşur. En büyük tanrıları Odin ve oğlu Thor’u sanırım çoğu oyun sever biliyordur. Kratos tüm bu yaşadıklarından sonra daha agresif, daha ele avuca sığmaz bir haldedir ancak daha kontrollü olduğunu söylemeliyim. Fiziksel olarak değiştiğini görüyoruz. Kratos bu kez sakal bırakmış ve ihtiyar deneyimli bir savaşçı rolünde. Sürprizler yalnızca bunlarla sınırlı değil. Son oyunda Kratos’un oğlu Atreus ile tanışıyoruz. Atreus hakkında pek bir bilgimiz yok, ancak kontrol edilebilir bir karakter olmayacağı bilgisi verildi. Atreus’un oyuna dâhil olmasıyla, hikâye ne nasıl şekillenecek doğrusu çok merak ediyorum. Bir ebeveyn evladına hep iyiyi ve doğruyu öğretmekle mükelleftir. Kratos bir savaşçı yarı tanrı olduğu için, oğluyla neler yaşayacak ne şekilde örnek olacak hep birlikte göreceğiz. Malum Kratos öfkesini kontrol edemeyen, intikam uğruna tanrıları öldürecek kadar ihtiraslı bir karakter. Dualshock 4’ün üzerindeki bir düğme, oyuncuların Atreus’la iletişime geçmesi için tasarlanmış. Bunlar genelde, Atreus’u yönlendirme, ilerleme ve geliştirme şeklinde olacak. Santa Monica Oyun Mühendisi Jeet Shroff; Atreus ile ilerlemenin dövüş mekaniklerini değiştireceğinden bahsetti. Devamında; Babasına çeşitli şekillerde yardım edecek. Mücadeleler esnasında kilit bir rol üstlenecek ve bu desteği sayesinde Kratos’u tamamlayan bir unsur olacak. Oyuncular fiziksel olarak Atreus’u kontrol etmek yerine, O’nun çeşitli rünleri tercüme etmesinden, bulmacalardaki desteğinden, görev kilitlerini açmasından ve babasına savaşlardaki yardımından yararlanabilecekler.

Oyunda Spartan Rage yine olacak. Özellikle büyük düşmanlara karşı etkili olacak bu Rage gücü Kratos’un savaşlarda en büyük destekçisi. Daha da geliştirilmiş bir karakter geliştirme ekranı uygulamaya konulacak. Burada Brokk ve Syndri adında iki cüce kardeşten de bahsetmemiz gerekiyor. Kratos, silahlarını bu cüce kardeşlere giderek geliştirebilecek. Cüce kardeşler kırmızı küreleri kullanarak seçilen silah yükseltmelerini yapacaklar. İskandinav Mitinde bu cücelerin de önemli bir yeri var. Thor’un meşhur savaş çekicini yapan Brokk ve Syndri cüce kardeşler. E3 videolarında Kratos’un elinde gördüğümüz baltanın özel sihirli güçleri bulunuyor. Bunun yanında klasikleşmiş silahların bulunacağı bilgisini de verelim. Savaşlardaki düşman karakterlerde, Yunan Mitolojisinde olduğundan biraz farklı olacak. Savaş Tanrısı Draugr ve güçlü troller şimdilik bildiklerimiz.

Son olarak Cory Barlog’un açıklamaları ile bitirelim; Geçmişi büyük zorluklarla geçen bir karakter oluşturdum. İlerleyen aşamalarda geleceği büyük bir trajediye dönüşmeliydi ve bunu yaparken birçok hata yaptık. Bu bize tecrübe olarak geri döndü. Kratos, Zeus’un çabuk öfkelenen ve istenmeyen bir oğluydu. Hulk’la benzer birçok yönleri bulunuyor. Kendi kaderine ve ölümsüzlük lanetine inanılmaz derecede öfke duyuyor. Son oyunla birlikte ortaya çıkan oğluyla birlikte insanlığını bulmaya çalışıyor.

God Of War oyunu herhangi bir aksilik çıkmazsa 2018’in ilk çeyreğinde piyasalarda olacak. Muhtemelen Mart ayında.

- Yorumlar -