Gaming İstanbul 2018 (Gist 2018) “Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı”, 1-4 Şubat 2018 tarihleri arasında, İstanbul Kongre Merkezinde gerçekleştirildi. İlki 2016 yılında yapılan Gist 2017’ de de olduğu gibi 2018 yılında da ziyaretçilerine kapılarını açtı. Binlerce kişinin katıldığı etkinlikte, oyuncular keyifli anlar yaşadı. Pek çok etkinliğe, yarışmaya ve Cosplayer’a ev sahipliği yapan Gist, yine birbirinden özel katılımcılarıyla göz doldurdu. Bu sene, ayrıca fuar için 100.000’den fazla katılımcı kapasitesi ile karşımıza çıktı. (Geçen sene, resmi rakamlara göre; 82.417 kişi fuara katılmıştı) Fuara katılan başlıca dikkat çeken firmalar ise; Ubisoft, Play Station, Xbox, Nvidia Ge-Force, Blizzard gibi büyük firmalardı. Tabi kendi çapında yerli firmalar ve indie yapımcılar da vardı. Açtıkları stantlarda, katılımcılara pek çok oyunu, deneme fırsatını sundu. Tabi ki Fuarda pek çok da yerli Cosplayerlar vardı. Hatta en iyilerin belirlendiği ödüllü bir yarışma bile yapıldı. Pek çok stantta ürünlerini pazarlayan firmalar, binlerce insana ulaşma fırsatı yakaladı. Stantlarda da ödüllü turnuvalar gerçekleştirildi. Black Desert Online PvP Turnuvası da bunlardan biriydi. Rakipler kıyasıya mücadele etti. Tabi bu kadar eğlence olunca müzik de kaçınılmaz oluyor. Birkaç konser ve DJ performanslarıyla etkinlik süslendi. Bir sürü insan doyasıya eğlendi. Peki benim bu fuarda gözlemlerim ne? Hemen gözlemlerimi sizlerle paylaşayım.

   Fuar İzlenimlerim

Fuar günü İstanbul’ da patlamaya hazır, her an yağmur yağabilecek bir hava vardı. Ben pazar günü katıldım. (4 Şubat’ta yani) Öncelikle biz fuara gidip gelirken yağmur yağmadığı için şanslıydık. (Daha sonra ki saatlerde gök yarıldı 😊) Fuar alanına giriş yaptığımızda ise; bizi, korkunç bir ses trafiği, bir gürültü yumağı karşıladı. Adeta ses kirliliği suratımıza çarpıyordu. Sesler üst üste bindi ve bu korkunç gürültü de ne konuştuğumuzu bile duyamadık. Zannediyorum ki önceki senelerde de böyle bir problem olmuş. Demek ki deneyimlediğim kadarıyla bu problem hala çözülebilmiş değil. Özellikle turnuvalara büyük ilgi vardı. “Black Desert Online” açık ara en çok rağbet gören stanttı. Çünkü bunun sebebi Gist 2018 alanının yarısının “Black Desert Online” stantı olmasıydı. Gerçekten büyük bir alan kurmuşlar, kocaman ışıklar dev ekranlar. Dikkat çekici bir müzik ve bol bol gürültü vardı. Aynı zamanda bir sunucu etkinliği yönetiyordu. Millet deli gibi oyunda birbirine girişmiş sırayla rakipler birbiri ile kapışıyordu. Black Desert Online son zamanlarda Facebook’ ta ki agresif reklam politikası ile bende tanışmak zorunda bırakılmıştım. Aslında ilgimi çekmedi.

Ubisoft’ un olduğu stantta ise Assasin’s Creed oynuyordu millet. The Crew 2 de vardı. Son Model otomobilleri kıyasıya yarıştırabileceğimiz, bu oyun ise otomobil sevdalılarında göreydi. Tabi hazır otomobillerden konu açılmışken. Forza Motor Sports 7’ nin Porsche marka otomobili sergilediği stant ise harikaydı. Hatta dayanamayıp fotoğrafını çektim. Stantta ki model abla da bir hayli güzeldi. 😊 Hem otomobile hem güzeller güzeli modele bakıp, iç geçirebiliyorduk. “The Crew 2” oldukça beklenen ve acayip heyecan yaratan bir oyun olarak sabırsız kalplere demosuyla su serpiyordu. Daha sonra ilginç bir mevzu başıma geldi. Kardeşim Assasin’s Creed oynarken; kameramla videosunu çekmek istedim. Fakat Stant görevlisi izin vermedi yalnızca fotoğraf alabileceğimizi söyledi. Gerçekten ilginç bir andı. Neden böyle bir şey söylediğini ise anlamakta halen zorlanıyorum. “Monster Energy” standında ki Modifiyeli Fiat ise görülmeye değerdi tabi ki onunda fotoğrafını aldım. Modifiyeli bir araçtı. Gayet hoştu yani. Forza Motor Sport 7’ de fuarda ilgi gören bir Xbox oyunuydu. Herkes başına akın etmişti. Sıra bir hayli uzamıştı. Beklemeye tahammülüm olmadığı için dolaşmaya devam ettim. PUBG ise; fuarda ilgi çeken bir diğer oyundu. Konsollara çıkması beklenen yapımı, pek çok kişi oynadı. Eğlenceli dakikalar yaşadı. Gist 2018’de ilgi çekici bir başka obje ise PUBG oyununda yer alan minibüstü. Wolkswagen marka minibüs bir hayli sevimliydi. Eski tip minibüs ün içine girip fotoğraf çekilebiliyordunuz.

Playstation standı da bir hayli dolu idi dev ekranda futbol ve dövüş oyunlarında insanlar yeteneklerini sergiliyordu. Dev ekranda ki futbol müsabakalarının bir de sunucusu vardı. Hoş anlar yaşatıyordu katılanlara. Pek çok yeni çıkmış ve çıkmak üzere olan Play Station oyunu fuar katılımcılarının beğenisine sunulmuştu. İnsanlar henüz çıkmamış oyunların demolarını oynuyor. Güzelce eğleniyorlardı. 😊

Jahrein de oradaydı. Pek çok kişi onunla fotoğraf çekmek için sıraya girmişti. Pek çok Youtube ünlüsü ve Oyun basınından tanıdık yüzlerde oradaydı. Tabi hepsiyle fotoğraf çekilmeye zaman bulamadık. Zira fotoğraf çekilme sırası bir hayli uzundu. Bu çeşitli internet ve oyun basını ünlüleri çeşitli çekiliş ve etkinlikleri de yönetip takipçilerine keyifli anlar yaşatıyordu.

   Cosplay Mevzusu

Etkinlikte pek çok Cosplayer mevcuttu. Çok iyi tasarlanmışından tut da düşük bütçelisine kadar. Hatta bir ödüllü yarışma vardı. Geçen senenin kazananlarından; “Arthas Menethil” Cosplayi ile kazanan arkadaş bu sene jüri olmuştu. Pek çok Cosplayer Fuar alanına renk kattı. Gerçi çoğu düşük bütçeliydi, “Cosplay” değil de daha çok “Cospilav” tarzında görüntüler sunuyordu. 😊 Bazı beğendiğim Cosplay çalışmaları ise: Juri de yer alan Arthas Menethil ve Çevrede Gezinen Batman idi. Tabi unutmadan kırmızı canavar kostümlü matrak bir eleman vardı. Hatta konserde dans falan yaptı. O da fuarın matrak yüzlerinden biriydi. En azından eğlenceliydi. Görünüşü ise T-Rex gibi ve kırmızıydı.

   Turnuva Mevzusu

Gist 2018’ de pek çok ödüllü turnuva vardı. Bunlara katılım bir hayli yüksek orandaydı. Black Desert Online PvP turnuvası zaten fuarın yarısı onların standıydı. Görememek veya ıskalamak gibi bir şansınız yok. Küçük yaşta ki arkadaşların turnuvalara ilgisi büyüktü. Bizim gibi olgun ve yaşını başını almış oyuncular sessizce olanları izleyip fotoğraf ve video alıyordu. 😊 Tabi fuara başka damga vuran bir turnuva da Rainbow Six: Siege Turnuvasıydı. Takım olarak ve tek kişi olarak katılabildiğiniz bir ödüllü turnuvaydı. Bu oyunun çok büyük bir keyifle, büyük bir hayran kitlesi tarafından oynandığını anladım. Yine önce ki bahsettiğim turnuva gibi buna da yaşı küçük kardeşlerimiz akın etti. Neyse oynasınlar bakalım bizde zamanında birer ergendik. 😉

   Indie Bölümü ve Çeşitli Mevzular

Indie oyunlar için ayrılan bölüm ise; nispeten daha sessiz, sedasız bir bölümdü. Kendi aralarında ayrılmış Inide yani bağımsız yapımcılar, ürünlerini pazarlıyordu. Daha sessiz olduğu için kimi zaman buraya gidip rahat bir nefes aldım. Indie oyunların yanı sıra “Logitech” gibi firmalarda, uygun fiyata oyuncu ekipmanları satışı ve tanıtımı yapıyorlardı. Yine bu bölümde yer alan; “Over Game” standı ise bir hayli ilgi gördü çeşitli figürler ve oyuncular için koleksiyonluk ürünler barındıran stant oldukça kalabalıktı. Orada gördüğüm birebir insan boyunda kocaman bir Batman figürü vardı ki, harikaydı. Resmen gözüm kaldı. Dev Batman figürünün yanında, pek çok minik figürde vardı. Küçük boy pop figürlerden tutun da anahtarlıklara, tişörtlere pek çok oyun ile ilgili aksesuar, eğlencelik bulunuyordu.

   Müzikli Olaylar

Redbull standında ise; bir DJ vardı ve performans gösteriyordu. DJ Müziğini ve elektronik şeyleri sevmediğim, uzak durduğum için çaldığı eksantrik şeyler ilgimi çekmedi. Kocaman bir kamyonun kasasında performans gösteriyordu. Kamyon askeri görünümlü, bir tekeri neredeyse bir insan kadardı. En azından kocaman bir kamyondu ve hoş gözüküyordu. Daha sonra ise Zeo Javeed eline mikrofonu aldı ve dans edip rap yapmaya başladı. Kendisi bir konser verdi dinleyenlerine. Konser sonlandıktan sonra ise; orada ki hayranlarıyla fotoğraf çekildi. Ben Rap müziği pek ilgi çekici bulmadığım için mesafeli davrandım. Kardeşim kendisiyle bir fotoğraf çekildi. (Kendisi Rap Müziği sever. Ne yazık ki biricik kardeşimi Metalci yapamadım. ☹) Tabi bir de stantlardan yükselen bir müzik sesi vardı ama, bu resmen bir gürültü kirliliği tadındaydı. Sesten düşüncemizi bile duyamadık. 😊

   Sonuç olarak; Genellikle oyunculara hitap eden tek fuar olması. Gayet hoş anılar yaşatması. Güzel anlara ev sahipliği yapması. Gidilesi görülesi bir fuar. Eğer bu sene kaçırdıysanız. Gelecek sene yine düzenlenebilir. Keyifli anlar yaşamak istiyorsanız. Sizi oyalayabilecek bir fuar. Yalnızca bir gün yeter, fuarın her günü gitmeye gerek yok. Bir gününüzü yanınıza sevdiğiniz, kafa dengi birini alarak şenlendirebilirsiniz. “The Pack” olarak bize fuara katılma şansı sundukları için, Gist ekibine teşekkür ediyoruz. Umarım gelecek yıllarda daha iyi Gist fuarı etkinliklerinde birlikte oluruz.

- Yorumlar -

Yazar Hakkında

In a press release from map of Spain and Portugal google maps, it was stated that both Spain and Portugal were listed as the warmest countries in Europe. Their capitals, Madrid and Lisbon were mentioned as the two countries where they experience the warmest climate. The company's website in these two cities can be found at Google Maps. Just go to the map to see the data. Another part of this press release states that this kind of data is given in Google Maps because of the extreme climatic conditions in those countries. It is the reason why it is much warmer in Portugal than it is in Spain. As such, Google Maps is displaying the data to show the typical weather conditions in those two countries. During the summer season, Lisbon has warm weather compared to Madrid. This does not mean that there are no places with cooler temperatures, but when you want to enjoy a place that is sunny, you would prefer a place like Lisbon or Madrid. It is a fact that all of the old continents including Africa are now made up of different countries. This includes the Americas and Asia. The only difference between the continents is that with the former, everything has been completely remade, and it is much hotter and wetter here. Maps are here to help us stay connected to the old continent and know the names of those places and their climates, and the same thing applies with the countries that are now present in the World.

İlgili Yazılar