Merakla beklenen etkinliklerden Gaming İstanbul yani GİST 2-5 Şubat arası İstanbul Kongre Merkezi’nde bizlerleydi. Biz de gidip inceleme şansı bulduk.

İlki 2016 yılında gerçekleşti. Önceki etkinliğe katılanlar onların daha iyi olduğunu savunuyor ama ben ilk kez katıldığım için bunun değerlendirmesini yapamayacağım, bu senekine göre değerlendireceğim. Henüz ikinci yılı olmasına rağmen bence gayet iyiydi.

Etkinlik alanı çok genişti ve karman çorman değildi. Alan geniş olunca stantların arası da genişti, bu yüzden güzel güzel gezinebiliyorduk. E tabi stantlara ayrılan yerler de genişti bu da daha çok kişinin oyun oynayabilmesi demekti. Bunun sayesinde oyun başında uzun sıralar olmadığı için herkes mutlu mesut oyununu oynuyor, bekleyen de beklemekten gocunmuyordu. Ama bununla ilgili küçük bir sıkıntı yaşadım şöyle ki No.70’i çok merak ediyordum ve oyunu deneyebileceğiniz bir bilgisayar vardı. Ben de oynarken arkamda sıra birikmiş bunu arkam dönük olduğu için bilmiyordum ve oyuna odaklıydım. Tam bir şeyler yaptım dedim ki demoda yanımda duran dışında başka bir görevli gelip oyun bu şekilde falan ilerliyor dedi, ben tabi anlamadım güzel olmuş dedim sonra da arkada sıra oldu falan dedi de anladım meğersem insanlara yer vereyim diye söylemiş. Onun da elinden bir şey gelmiyor tabii ki bir şey diyemem ama garip bir durumdu.

Oyun güzel hoş ayrıntılar var. Demosu 15 dakika, birden çıkıp korkutma yok (bu baya iyi bir şey benim için) başka etkinliklerde denk gelirseniz içiniz rahat rahat oynayın. Daha fazla bilgi için de sitesinin kapıları sonuna kadar açık. Diğer bir standımız da PlayStation standı. Bu da içimdeki sonsuz sevgiyle eş değer olarak sevdiğim stantlardandı. Bol bol konsol ve VR vardı ama mesela her konsolda başka bir oyun şeklinde karşımıza çıkıyordu. VR’larda korku oyunları vardı tabii ki. Bir de Horizon Zero Dawn köşesi vardı. Ben demo sanıp heyecanlandım ama sadece öyle bir köşeymiş. En çok eğlendiğim stant ise Gamecell’in standıydı çünkü ben oyun izlemeyi de çok seviyorum ve oyun da Mortal Combat X olunca oturdum seve seve izledim, sonra kardeşimle gidip oynadık.

Ayrıca Strike of Kings ve Overwatch’a özel iki büyük etkinlik olduğunu biliyorum (başka varsa da af diliyorum). Zaten Overwatch’unki en kralıydı (E 24.000 TL’lik ödül havuzu olunca), bunların yanında da her standın kendine özgü hediyeli turnuvaları vs. vardı. Üst kat da boardgame için ayrılmıştı ve orada da hediyeler yer alıyordu. Defterdir, çantadır dağıtan stantlar da vardı ama biz yetişemedik, aslında etkinliğe yetişmemiz bile mucizeydi. Kısacası öyle boş boş bakacağınız yer azdı.

Cosplayer’lar için ayrılan bölüm bana biraz küçük ve uzak geldi ama ayırdıkları bölümü başka bir yere oturtabileceklerini zannetmiyorum, ama küçüklüğü konusunda bir şey diyemem, küçüktü. Cosplay yarışmasının olduğu gün yani pazar da gidemedim bunu da belirteyim. Bu yüzden ona dair hiçbir şey bilmiyorum, benim gördüklerimin hepsi çok güzeldi. Göremediklerim de eminim çok güzeldir (tabi 3 tur atmama rağmen nasıl göremedim bilmiyorum). Hepsine ek olarak yönlendirmeler başarılıydı çünkü etkinlik alanı cidden genişti ve her yerden ok çıkıyordu bu iyi bir şey. Tek sorun gürültüydü ve bağırmama rağmen anlaşılmadığım zamanlar oldu, eve yorgun argın dönmemizde bir tek o olmasa da büyük katkısı var.

Bütün bunların yanında çok merak ettiğim geliştirici konferansı ve iki seminer vardı ama konferans ve bir seminer hafta içine, diğer bir tanesi de geç bir saate kaldığı için katılamadım. Ayrıca aklınızda bulunsun eğer ilginizi çeken seminerler olursa B2B bilet almanız gerekiyor. Umarım istediklerime katılabilirim.

Etkinlik hakkındaki görüşlerim genel anlamda güzel ama dört tam gün de sizi bağlayacak bir etkinlik mi? Bence değil belki cosplay yarışması için iki gün gidersiniz ama bir gün bana yetti. Seminere gidersiniz, yarım saat geçirirsiniz vs. öyle dört gün olabilir. Umarım seneye çok daha güzeliyle karşılaşırız ve daha çok eğleniriz. The Pack ekibi olarak böyle bir etkinlik yaptikları için GİST ekibine çok çok teşekkür ederiz.

- Yorumlar -