4-7 aralık tarihleri arasında, İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapılan; Türkiye’nin en büyük bilgisayar oyunları fuarı olarak lanse edilen GameX’te yarın son gün.

Peki fuar nasıldı? Neler vardı? Neler oluyor?

Fuara ilgi, firmalar açısından gerçekten düşük. Yerli oyun firmalarının da büyük olanları pek ilgi göstermemiş; küçük yapımcılar ile bilgisayar ve parçalarını satan firmalar standlar kurmuş. Standlarda insanlar biraz hayattan bezmiş haldelerdi, ki bir çok farklı amaçlı fuarlarda bile insanlar bu kadar ruhsuz olmuyorlardı, yorgunluklarına rağmen.

DSC_0291

Ziyaretçi sayısı ise bir hayli fazla; ciddi bir kuyruk bekleme durumu bile yaşanıyor kapıda. Ancak ziyaretçi yaş ortalaması ortalama 15-16.
Ve fuarın asıl olayları, oyunlara baktığımızda da pek göze çarpan bir oyun yok. En etkin oyun, “League of Legends”. Beşerli takılmlar için bir kaç yerde bilgisayarlar kurulmuş, gençler LoL oynamakta. Diğer kısımlarda ise “Wolf Team” – “WarFace”… Başka hiç bir şey yok. Cosplay 1-2 nokta hariç yapan olmamış. Küçük bir cosplay yarışması düzenlenmesine rağmen, beni tatmin etmedi. Hele ki Türkiye’de aslında çok sağlam cosplay yapan insanlar olduğunu bilirken, buradakiler bir hayli cılız. Standlar tabiri caizse beleşe bir şey sunmuyorsa ilgi görmüyor. Redbull dağıtılıyor, birbirini ezen ezene…

DSC_0279

Kısacası; bence gitmeye, yorulmaya pek değmeyecek bir fuar bitmek üzere. Fuara, bir takım olarak basit bir LoL kapışması için giden ekipler belki maçları ile tat katıyor olsalar da, LoL’ün kendi turnuvaları varken, çok da çekici değillerdi. En çok üzüldüğüm şey, Türkiyenin en büyük oyun fuarı diye lanse edilen GameX’in, aslında hiç bir şey sunmaması ve Türkiye’deki 25 milyon oyuncuya bu düşük kalitenin layık görülmesi.

Umuyorum ki, ileride daha kaliteli “convention”larımız olur.

DSC_0285

DSC_0283

DSC_0282

- Yorumlar -