FRP! Fantasy Role-Playing Game. 1970’lerin ortasında bir grup cin fikirli ve oyun oynamayı seven elemanların beraberce yarattığı bu oyun türü artık bilgisayar/video oyunlarının bir türü haline geldi.

2 Bölüm yazdıktan sonra dayanamayıp tekrar, bu sefer biraz daha kısa, bir liste hazırlamak istedim. Bu listedeki fikirler Main Quest yerine daha çok Side Quest şeklinde oyuncularınızla oynayabileceğiniz türden maceralardır. Listemizde bu sefer belirli dünya kumpanyaları farketmeksizin her türlü oyun dünyasında rahatlıkla oynatabileceğinizi düşündüğüm fikirler bulunmaktadır.

Haydi bakalım DM’ler! Not almaya başlayın 🙂

Beğeninize,

1. Cin fikirli bir büyücü üzerinde çalışmak, deneyler yapmak için canlı olarak bir Troll ister. Trollü (!) canlı getirebilirseniz, ana görev için gerekli olan bilgiyi verecektir.

1-troll

TROLL

2. Yerel bir büyücü boyundan büyük bir işe kalkışmış ve başka bir düzlem bir canavar getirmiştir. Fakat canavarı kontrol edememektedir. Canavar yerel bölgede dehşet saçmaktadır. Çok tipik bir side-quest aslında…

2-manscorpion

Manscorpion

3. Yakınlarda bir madenden çıkan mineraller karavanlarla şehire getirilmektedir. Ne var ki, uzun zamandır karavanlardan ses seda çıkmamaktadır. Sebebi madende yepyeni çıkan ve çevre medeniyetlerin bilmediği bir madde yüzünden madenciler çıldırmış ve mutasyona uğramıştır. Felaketin önüne geçin!

3-mines

4. Köle tacirleri yakın köy ve kasabalardan insanları kaçırmaktadır. Özellikle bir profil bulunmamaktadır. Tacirler kadın, erkek, çocuk, insan, cüce, elf demeden kaçırabildiği kadar halkı kaçırıp gidiyorlar. Bu köle taciri grup meğersem köle diye kaçırdıkları kişileri yakınlarda bir bölgede yaşayan Mind Flyer grubuna satmaktadır. Köleleri kurtarırsanız muazzam bir servet elde edeceksiniz.

4-slavers

Pis köle taciri!

5. Kalabalık bir şehir devletinde güvenlik güçlerinin çözemediği bir dizi cinayet işlenmektedir. Cinayetlerin bilinen tek ortak noktası Scorpion Flower (akrep çiçek) diye bir bilenen bir çiçeğin kurbanların ağızında bulunduğudur. Katil kimmiş ve cinayetlerin sebebi neymiş öğrenin.

5-scorpion flower
6. Maceracı grup bir büyücü tarafından yakın zamanda göklerden düşen bir meteordan parça almak görevlendirilir. Ne var ki, meteorun düştüğü yerde, goblinler, kertenkele adamlar (lizardmen) ve orklar tarafından meteor toteme çevrilmiş ve tapınmaktadırlar. Niyese artık?

6-goblin 6-lizardman 6-ork

7. Maceracı grup çok uzak bir diyarda yaşayan birini (NPC) geri getirmeleri için görevlendirilir, fakat getirmeleri gereken kişi 20 sene önce vefat etmiştir. Öyle mi gerçekten? Araştırın.

8. Yolculukları esnasında bir kasabaya uğrayan maceracı grup, geldikleri kasabanın hanında içkilerini yudumlarken, kasabanın şefi tarafından görevlendirilirler. Şöyle ki; kasabayı bir zamandır rahatsız eden bir Ogre kol gezmektedir. Durumu araştıran grup, Ogre’ın gerçekte gnome bir illüzyonist olduğunu öğrenin. BU kısa bacak elemanın derdi neymiş öğrenin.

8-ogre 8-gnomeillusionist

9. Çoooook nadirde olsa Lawful Good Lichler de bulunmaktadır. Bunlardan biri maceracı gruptan yardım istemektedir. Bir paladin elemana musallat olmuş, öldürecem de öldürecem diyormuş. Aradaki yanlış anlaşılmayı çözmeye çalışın.

9-lich 9-paladin

10. Kasabanın meydanında aniden belirlen, ortalıkta gezinen bir canavar aslında göründüğü gibi değildir. Zavallının biri lanetlenmiş ve Evil değildir. Elemanı eski haline getirmeye çalışın, belki de söyleceği önemli birşey, vereceği daha önemli bir görev vardır.

11. Zengin bir tacir çok eski bir şatoyu satın alır. Fakat şatosunu restore ederken, şatonun çeşitli yerlerinde bulunan Gargoylelar canlanır ve çevredeki herkese saldırırlar. Gargoyleların vahşeti durdurulmalı ve olayın nedeni araştırılmalıdır.

12. Maceracı grup efsanevi bir kütüphaneyi bulmak için yollara düşmüştür. Kütüphane bulunduğunda içerisinde kitaplar yerine bir sürü cesedin bulunduğu göreceklerdir. Neden? Cevap DM’de!

12-library

13. Şehir devletinin birinde, kanalizasyonlarda bir grup kobold sokak kedi, köpeklerini kaçırıp yemektedirler. Ama herşey bu kadar basit midir?

13-kobold

Tipik bir Kobold kabilesi…

14. Büyücünün biri efsanevi bir savaş gemisi batığının nerede olduğunu saptamıştır. Rakibi de öyle tabii. Gemide inanılmaz kudret sahibi bir artefact bulunmaktadır ve artefact için yarış başlamıştır.

14-shipwreck

15. Maceracı grup bir nesnenin (ne olacağına DM karar versin) bulunması için görevlendirilmiştir. Fakat bulunması gereken nesne Kentuar kabilelerinin kutsal gördüğü bir bölgede gömülüdür. Kimseyi üzmeden nesneyi elde etmeye çalışın.

15-centuars

16. Maceracı grubun uğradığı bir köydeki tüm hayvanlar (büyükbaş, küçükbaş, kedi, köpek vs.) köyün kuzeyinde bulunan bir tepeden toplanmışlar ve hiçbir şekilde köye gelmemekte ve köylüler hayvanlarını tepeden getirememktedirler. Hayvanlar hiçbir şekilde köye gelmiyorlar. Zorla getirilen hayvanlarda köye gelir gelmez hemen tepeye geri gidiyorlar. Bu tuhaf durumu araştırın.

17. Grubun bulunduğu kasabaya bakan tepede harabe bir malikane bulunmaktadır. Her gece tüyler ürpetici, esrarengiz borulu org melodileri duyulmaktadır. Ertesi sabah kasabadan birisi kaybolur. Sebebini araştırın!

17-manor

Harabeler…en sevdiğim! 😛

18. Kuzeyde, buzulların arasında kabus gibi bir canavar uyumaktadır. Maceracı grubun farkettiği şeyse, buzulların hızlı bir şekilde erimesidir. Hazır olun!

19. Çok keskin ceset kokusu yakınlardaki otlak, çimenlik alandan gelmekte ve o mide bulandırıcı koku burun kemiğinizi çatlatmaktadır. Araştırmak için kokunun geldiği yere vardığınızda, toprağın üzerinde bir sürü camdan(!) ve parçalanmış silahlar, türlü türlü ırkların cesetleri ve konuşan tombul bir kuzgun ile karşılaşacaksınız. Kuzgun konuşuyor ve anlatacağı çok şey var…

19-raven

20. Lizardman ve Mind Flyer birleşimi olan bir Tzakandi yakınlardaki bataklıklarda yaşamakta ve terör estirmektedir. İcabına bakın.

20-Tzakandi

Tzakandi… FENA!

FRP oyunlarıyla ilgili yazılarım devam edecektir. Umarım beğenmiş ve sizlere biraz da olsa ilham verebilmişimdir. Oyunlarınızı daha keyifli hale getirmek için aşağıdaki albümü sizlerle paylaşıyorum. Midnight Syndicate grubunun diğer albümlerini de dinlemenizi tavsiye ederim.

 

- Yorumlar -