FRP! Fantasy Role-Playing Game. 1970’lerin ortasında bir grup cin fikirli ve oyun oynamayı seven elemanların beraberce yarattığı bu oyun türü artık bilgisayar/video oyunlarının bir türü haline geldi.

Bunun böyle olması bir yana bendeniz hala daha FRP oynayan ve oynatan (ayıptır söylemesi fena değilimdir DM olarak) birisi olarak sizlerle FRP oyunlarınızda kullanabileceğiniz oyun fikirleri, görevleri vs gibi bir liste hazırladım. Şunu söylememde fayda var; her ne kadar birkaç örneği internetten bulmuş ve oynatmış olsam da, 14 yaşından beri FRP oynayan yazarın hayal gücü “map” edilememiştir, edilemez de. Listedeki bütün maddeler de tarafımca test edilmiş ve oyuncularım da çok beğenmişlerdir.

Kimi zaman benden akıllı çıkıp görevleri bir çırpıda bitirmişlerdir, kimi zaman da beni öldürmekle tehdit etmişlerdir.

Şaka bir yana, masaüstü FRP oynamak ve oynatmak dünyanın en zevkli ve en sosyal aktivitesi olmakla beraber, sadece hayal gücünüzle sınırlıdır. O yüzdendir ki, bu liste tamamen sizlere ilham vermesi açısından faydalı olacağını düşünüyorum ve tabii ki de bir fikir bazen 100 fikri daha arkasından getirtirebiliyor.

Listeyi okurken göreceksiniz çok fazla detay vermedim. Eeh DM’lik yapacaksınız biraz da hayal gücünüzü kullanın be kuzum!

Beğeninize;

1- Sivri zekalı bir hırsız yüksek seviyeli bir Lich’den kendisine ait olmayan sihirsel bir eşyayı (magical item +4 veya artifact) çalar ve gruptan korunma talep eder. Bunu ya direkt söyler ya da çaktırmadan grubun bir parçası olarak maceralara katılır. Al başına bela!

2- Kuzey topraklarda yaşayan çok yaşlı bir Beyaz Ejderha Frost Giants, Ice Goblins, Hobgoblins, Orcs vb adamcıkları toplayıp, büyük ordusuyla güney topraklara saldırmayı planlamaktadır.

White Dragon – Beyaz Ejderha

3- Yaşlı bir büyücü (sorcerer) amca vefat etmiştir. Kulesinde de garip garip olaylar olmaktadır. Yaptığı büyüler etkisini yitirmek üzere olduğu için tuhaf ve öldürücü büyüler kontrolden çıkmış ve canavarlar da kol gezmektedir. Mi acaba? Kuleyi araştırın ve aslında ne olduğunu öğrenin.

4- Büyük bir şehirde (mesela Baldur’s Gate, Waterdeep gibi) iki çete arasında inanılmaz bir çekişme ve savaş söz konusu. Çete elemanları şehirdeki güvenlik güçlerini hiç tınlamıyorlar bile. Aslında bunun sebebi bir çete Baatezulardan (DEVILS) diğer çetede Tanar’ri’lerden (DEMONS) oluşmaktadır. Yani anlayacağınız adamlar Kan Savaşı’nı (Blood War) Ana Materyal Düzleminde yapıyorlar. Durdurmak veya yönlendirmek (!) sizin elinizde…

Blood War

5- Değişik bir uyuşturucu madde medeniyetin göbeğinde kol geziyor ve ne Druid’ler ne de Cleric’ler durumu çözebiliyorlar. Kısa zamanda popüler olan bu madde ölümlere yol açıyor. Bu işin arkasında kim var? Kötü niyetli bir simyacı (an evil alchemist)

6- Oyuncu grubu çok ender bulunan bir bitkiyi bir görev için bulması gerekiyor. Fakat bu bitki, bilindiği kadarıyla, sadece Githyanki tapınaklarında yetişiyor. Astral Düzleme yolculuk? Githzerai bir eleman da gruba mı takıldı? Sıkıntılı bir durum ama bildiğin eğlencenin dibi!

Githyanki vs Githzerai

7- (Bakın bunu benim bir arkadaşım oynatmıştı, çocukça idi, ilk başlarda ama sonra baya eğlendik) Oyuncu grubu bir görevi yerine getirebilmek için çok önemli bir bilgiye ihtiyaçları var ve bu bilgi çok yaşlı ve bilge bir treant (ağaç adam, Ent gibi) dan almaları gerekiyor. Fakat zavallı ağacın kökleri ona zarar veren böceklerle (!) dolu ve onu çok hasta ediyor. Böcekleri temizlersek istenilen bilgiyi verecek. Ama grup anlar ki, o böcekler bildiğimiz böcekler değil. Treant gruba “Shrink” büyüsü atıp ayağımızda ezebileceğimiz böceklerin boyutuna getirir ve oyuncularda temizliğe başlar. Komplo var işin arkasında ama…

D&D 3.5 Monster Manuel’daki Treant

8- Multiverse yani Çoklu Evren birçok düzlemin birleşiminden oluşmaktadır. Elemental Plane of Earth (Toprak Elementi Düzlemi) ile Positive Energy Plane (Pozitif Enerji Düzlemi) düzlemlerinin kesiştiği düzlem, Quasi-Elemental Plane of Mineral (Bileşik Mineral Düzlemi diyelim) düzlemidir. Ve bu düzlem sonsuz miktarda mineralden oluşmaktadır. Mineral deyince her türlü değerli, yarı değerli ve değersiz taş ve kristali düşünebilirsiniz. Hal böyleyken akıllının biri Mineral düzlemine açılan bir Portal açıp, “maden” işletmeye başlar. Bu durum, oyunun geçtiği topraklarda inanılmaz bir enflasyona yol açar. Tabii madeni açan elemanlar (bir dwarf ve bir büyücü olabilir, çok doğal olur hem de) bilmezler ki Zhentarim tarafından kullanılmaktadır. Alsana taş gibi oyun. Hem planeswalking var hem de Forgotten Realms de geçiyor. Detaylar için bknz. DM!

9- Werefox (tilki adam) bir kadın ile Werespider (örümcek adam [hayır be Marvel karakteri değil!]) bir adam beraber krallığı altına üstüne getirmek istemektedirler. Tüm kraliyet soyunu kurutup kendileri krallığı yönetmek istemekte ve entrikalar çevirmektedir. Ama bilmezler ki, krallığın ana kalesinin altında bir portal bulunmaktadır. Oradan WereScorpions (akrep adam), Evil WereDragons (Ejder adam), WereToads (Ateş Elementi Düzleminde Lav denizinde yaşayabilen kurbağa adamlar) birlik olup dev bir krater açmak istemektedirler. Oyuncular da oyuna kralın ve krala bağlı tüm soylular için verilen bir ziyafette başlar. Oyuncular krallığa yapılan istilada kale savunmasında bulunmuş ve üstün başarılarından dolayı sosyateyle birlikte yemek yemektedirler. Ama hiçbir şey göründüğü gibi değildir çünkü WereSpider şerefsiz sofrada yer almaktadır. Bir de utanmadan WereWolf probleminden bahsetmektedir. İstilayı da aslında onlar organize edip, başlatmışlardır; WereFox hatun, WereSpider şerefsiz herif ve kan şehvetinde boğulmuş WereWolf savaş lordu bir adam. Karışık işler silsilesi…

10- Tales of the Outer Planes modülünü Google Amca’dan aratın ve bedava indirin. Orada 11 tane mini diyebileceğimiz oyun bulunmaktadır. Ben çoğunu oynattım, eğlenmesi bedava! Favorilerim, To Hell and Back, The Sea of Screams ve Into the Astral Plane oyunlarıdır. Ne eğlenmiştik bee?

AD&D: Tales of the Outer Planes

11- Oyuncu sayısı ne olursa olsun, tüm oyuncular Priest türünde sınıflar seçsinler. Çünkü Godsmoot toplantısı yapılmış ve evrenin yok olmaması için önceden tanrıların birleşip yok ettiği Chaotic Evil Half God Half Demon bir tanrının tekrar canlandırılıp (resurrection) yardım etmeye zorlanması kararlaştırılmıştır. Birçok düzlemde yolculuk edilmeli ve ilk önce bahsedilen kötü tanrının yattığı yer bulunmalı (Astral Düzlemde değil) ve sonra tekrar canlandırılması için gerekli olan materyaller bulunmalı sonra da ritüelin gerçekleştirilmesi için organizasyonlar yapılmalı vs… Uzun soluklu bir oyun olur bundan.

12- Yabancı birisi grubun yanına gelir ve politik açıdan acayip önemli bir şahsın suikastte kurban gideceğini belirtir. Süikastın planları (yeri & zamanı) grup ile paylaşılır ama olaylar öyle bir döner ki, grup suikasttan sorumlu tutulur. Ayıkla pirincin taşını…

13- Çok kadim bir kahinata göre, bir meteor yeryüzüne düşecek ve 10th level Wish spell (hiçbir backfire etkisi olmayan) etkisinde bir istek/dilek gerçekleşecek. Tabii bu meteorun ne zaman ve ne yere düşeceği biliniyor ve bundan dolayı da birçok kötü niyetli organizasyon bunun peşinde. Peki meteor gerçekten söylendiği kadar güçlü mü? Bknz DM!

14- Orc ve Hobgoblin kabileleri arasında ciddi bir çekişme var. Yerel coğrafyanın içine etmişler fakat bu durum iyi niyetli devletler tarafından dikkatle izleniyor hatta bazen taraflara dolaylı olarak yardımlarda da bulunuluyor. Birbirlerini yesinler, bizden uzak dursunlar muhabbeti. Ne var ki, başka bir güç (oyunun başında bilinmeyen ama Wizard değil) kabileleri birleştirmek üzere. Forgotten Realms de oynatmak isterseniz Western Heartlands topraklarının güneyi ve Harpers’lar tarafından “kiralanan” bir grup maceracı olabilirsiniz.

Forgotten Realms’daki Harpers grubunun amblemi

15- Yüksek seviyeli büyücü ve alim bir teyze (Level 15th Wizard, Level 2nd Archmage, Level 2nd Sage) aslında düzlemler arası bir organizasyonun üyesi ve bu organizasyon düzlemler arası düzeni sağlamak için düzlem kozmonolojisi dışında başka bir düzlemde (Far Realm) bir hapishane yapısının Prime Material Düzlemindeki ajanlarından ve müdürlerinden biri. Oyuncu grubunun deneyimlerinden etkilenerek Doomwall denen hapishanedeki olayların araştırılmasını istemektedir. Far Realm herkesin kolaylıkla gidebileceği bir düzlem değil hatta birçok bilgin tarafından gerçek dışı olarak nitelendirilmektedir. Bu yüzden gizli organizasyon gizlilik içinde işlerini yapmaktadır fakat entellektüel çevrelerin şüpheciliği işlerini kolaylaştırmaktadır. Far Realm düzlemi D&D tarafında tamamen DM’in hayal gücüne bırakıldığı için DM istediği gibi at koşturabilir. Kısaca hapishanede ciddi bir kargaşa ve kaos var ve sorunun çözülmesi istenmektedir.
Plot Twist: Bu oyunu ben oynattığımda sebebinin bir Prime Material Düzleminin bir köşesinden gelen bir tüp “kan” olduğunu belirlemiştim. Tüpteki kan “Earth” denen bir gezegenden geliyordu(!) Kimin kanı ki bu kadar olay yaratıyor? Orası DM’e kalmış. Hapishanede zebaniler, şeytanlar, anarşist melekler ve hatta yarı tanrı & tanrıçalar bulunmaktadır. High Level veya Epic Level karakterler için güzel bir oyun (Yazarın Notu: Combat, Power-Play yapmak yerine daha çok Role-play yapanın ödüllendirilmesi ve karakterlerin minimum 14. Level seviyesinde olmaları daha iyi ve eğlenceli olur)

16- Planescape oynatmak istiyorum ve senaryo yaratmakla kasmak istemiyorum diyorsanız; açın Google Amca’yı ve sorun: The Deva Spark, Pdf diye. İndirin bedava ve bu muhteşem oyunu oynatın. Planescape kumpanyasında (campaign setting) oyun oynamak ve oynatmak benim favorim olduğu için birçok hazır Planescape oyunu oynadım ve oynattım ama The Deva Spark macerası en sevdiğim maceralardan biri olmuştur. Yetenekli ve tecrübeli DM’ler The Deva Spark macerasını mutlaka oynatın.

Planescape: The Deva Spark

17- One shot oyun için bir fikir; sık ve vahşi ormanların arasında sivrilmiş ama harabe bir kule bulunmaktadır. Ne var ki bu kule aslında devasa ama DEVASA yaşayan bir objedir (colossal animated object yani). Kulenin istatiksel bilgileri:
STR 42, DEX 18, CON 55, INT 15, WIS 22, CHA 10, HP: 502, Alignment: True Neutral( Chaotic Evil yaklaşımlı). Bu kule neyin nesidir arkadaşım? Ne biliyim ben? Git DM’e sor 😛

18- Forgotten Realms kumpanyasında oynatmak isterseniz eğer Silvanus kimdir nedir iyice öğrenin. Eğer kendi yarattığınız kumpanyada oynatmak istiyorsanız Greater God of Nature tadında bir tanrı/tanrıçanız olsun. Bu maddede FR kumpanyası için konuşayım. Silvanus hastadır. Evet, evet bildiğiniz hastadır ve bir Tanrı’nın hasta olması hele ki bu Tanrı Greater God statüsünde olup, kumpanyanın en yaşlı Tanrı’larından biri olduğu düşünülürse durum gerçekten vahim. Doğa Tanrısı olmasından dolayı aslında Silvanus’un çehresi Toril gezegeninin her yerinde fakat belli başlı bölgelerde en derin ve yoğun esans damlacıkları bulunmaktadır. Kimi damlacıklar Druid covenleri tarafından, kimisi kentuar kabileleri tarafından, kimilerinde Dyrad, Nymph ve Satyr kabileri tarafından, kimileri yüksek dağlarda griffonlar tarafından korunmaktadır. Sayısı ve içeriği DM tarafından kararlaştırılabilir. Ancient and Grand Coven Moot toplanır. Bu toplantıda yüzlerce Silvanus ve diğer Doğa tanrı ve tanrıçalarının Drudileri ve Clericleri toplanır. Oyuncu grubu Yeliza Hawken-Eye adlı Level 12 Druid Wood Elf hatunu tarafından toplantıya getirilir ve görev toplantının sonucunda gruba verilir. Silvanus’un yok olması demek, Aber-Toril’in yok olması demek. Yine biraz High Level bir macera 😉

19- “Hocam hocam! Sevgili Hocam! Hep D&D fikirleri veriyorsun. Enteresan başka fikirler versene!” diye sorarsanız şayet; Osmanlı zamanında geçen ve sırf Role-play yapılarak oynanan bir one shot oyun oynatmışılığım vardır. Olay şu: Yavuz Sultan Selim Mohaç seferine çıkmış, ordusunu arkasına toplamıştır. İstila başlamadan önce kamp kurulmuş ve iki gün sonra kampa gelen tüm askerler hizaya geçip dalacaklar tekme tokat. Bunun öncesinde oyuncu grubunun yanına soluk soluğa bir ulak gelir. Der ki, hünkarımız Sultan efendimizi öldürmek için bir suikatçı gelmiş ve şu anda kampta ve askerlerin arasında dolaşmaktadır. Hedefi I. Selim’in kendisi. Hadi elemanı bulmaya çalışın. Ben bunu oynattığımda bol bol fantezi öğeleri koymuştum ve baya zevkli olmuştu.

20- TSR firması Wizard of Coast olduktan sonra “yahu bizim de bir bilim kurgu RPG’miz olsun, n’olur ki sanki” deyip Alternity sistemini yaratmış ve benim oynatmayı ve oynamayı çok sevdiğim Star*Drive kumpanyasını yaratmışlardır. Star*Drive kumpanyasını bilenler için şöyle bir oyun fikrim var. Test edilip, onaylanmıştır: Bilinen galaksimizin dışında The Verge takma adıyla başka bir galaksi bulunmaktadır. The Hammer’s Star denen bölgeden Kliks adı verilen iğrenç ve böcekvari yaratıklar yavaş yavaş the Verge’ü istilaya başlamışlardır. The Concord genetik mühendisleri ve bilim adamları Kliks’lerle savaşabilmek için özel bir silah geliştirmişlerdir. Bu silah tüm Interstellar Nations (Yıldızlar Arası Toplumlar) liderlerine sunulacakken “çalındığı” ortaya çıkar. Neden acaba?

21- Yine D&D’den gidelim: stratejik önemi yüksek bir liman şehri nedeni bilmeyen bir sebepten ötürü Dragon Turtle topluluğu tarafından rahatsız edilmektedir. Neden mi? Ya bana bu kadar soru sormayın, gidin DM’inizle muhatap olun ya…

Dragon Turtle

22- Yine bir one shot vereyim: Ne idüğü belirsiz, hırsız kılıklı, hırbo bir buçukluk gruba gelir ve der ki: “İki günlük mesafede kuzeyde, bir ejderha toplu mezarı bulunmakta ve akıl almaz hazineler dolu. Oradan bana The Crown of Wings’i getirirseniz size çok güzel ödüllendiririm” Tabii ki bu ne olduğu belirsiz, şaibeli elemanın gruba söylemediği şeyse, mezarlık var ama mezarlığın gardiyanları da var. Her türlü undead canavar hatta bu canavarlar birçok ırktan oluşmaktadır. Ama bunun meğersem sebebi Greater God of Undeath & Evil Magic tanrısının sol elinin serçe parmağının tırnağının küçük bir parçasıdır. Küçük dediğimde yani şöyle bir on metre uzunluğunda ve bir buçuk metre kalınlığında bir parçadan bahsediyorum. Şerefsiz büçüklük de (özellikle böyle yazdım, ben yaratmıştım ama herife gıcığım işte…) bahsi geçen tanrının kullandığı Avatarlardan biri sadece… Aaay ne hoş değil mi? (kinayenin dibi)

23- GLORYHAMMER diye İskoç-İsviçre menşeli bir power metal grubu var hatta bu maddenin altına beğendim parçalarından birini koyuyorum. Grubun adından esinlenerek bir senaryo yazmıştım.

GloryHammer diye bir efsane halklar arasında dilden dile dolaşıyor. Nedir GloryHammer? Adı gibi büyülü bir çekiç mi yoksa başka bir şey mi? Hay bin kunduz, sıçanlar bastı her yanı! WereRats?

24- Hocam ya, bir Dark Sun senaryosu söyle de oynatalım; aah ne demek paşam buyursunlar:

Athas gezegeninin Tyr bölgesi çevresinde Büyücü Kralların veya Kraliçelerin (Sorcerer-Kings veya Sorcerer-Queens) yönettiği yedi tane şehir devleti bulunmaktadır. Bu şehir devletlerinden biri Balic adında bir şehir ve Diktatör Andropinis tarafından yönetilmektedir. Balic diğer şehir devletlerinden farklı olarak çok zengin (tacir sınıfından dolayı) ve az da olsa demokratik bir oluşuma sahiptir. Ta ki, psişik güçlere sahip bir Sand Elf’in ortalığı karıştırma ve anarşi yaratma planları olduğu öğrenilene kadar. Bürokrasi tarafından görevlendirilen maceracı grup Elf’in peşine düşerler. Yalnız bu Elf Thri-Kreen kalibesi Sand Razors tarafından da özellikle aranmaktadır. Düşmanlar her yerde ve hiçbir yerde… Eğer görebilirseniz tabii…

Dark Sun Warriors

25. Bilincini kazanmış bir Iron Golem (Demir Dev) kendisine Worforged ordusu yaratmakta ve dünyanın tek hakimi olmak için planlar yapmaktadır. Şu anda bilinen kıtanın yüzde 25’ini eline geçirmiş durumdadır. Açık bir meydan muharabesine karşı kalan diğer devletlerin pek umudu yok ancak küçük bir maceracı grubun kaleyi içten fethetmesi gerekmektedir.

 

BÖLÜM BİR SONU

Bu makalemi Amerikalı Epic/Heavy Metal grubu Visigoth’un son albümündeki Dungeon Master parçasıyla bitiriyorum. Parça inanılmaz ve gaz, üstüne de çok manidar…

 

- Yorumlar -