Bilgisayar oyun tarihinin bugünlere getirdiği bir efsaneden bahsedeceğim arkadaşlar. Şöyle hazır yenisi çıkmışken, azıcık nostaljinin dibine de vuracağım. Baştan söylemedi demeyin.

Eskilerin Championship Manager‘ı, şimdilerin ise Football Manager‘ı olan menajerlik simülasyonu piyasanın en bağımlılık yaratan oyunlarından sayılıyor. Müdavimleri olan ben ve benim gibiler de her sene yeni oyununun çıkmasını bekliyoruz. Bir oyuncunun dediği gibi; “Adamlar aynı oyunu piyasaya sürse, gidip yine alacağız. El mahkum.”

Futbol simülasyonlarında tekeli elinde bulunduran Football Manager geçtiğimiz gün piyasaya sürüldü. Hatta biz de şöyle bir inceleme yaptık. Bakmadıysanız hani…

E tabi, madem bu işe bulaşıyoruz; şöyle esaslı bir seri değerlendirmesi yapalım dedim. İlk CM‘den bugüne ortalığı biraz dağıtacağım.

Bir kral doğuyor! Championship Manager

Yıl 1992… Paul ve Oliver Collyer kardeşler; Shropshire, İngiltere’de bir yatak odasında milyonların uyuşturucu bağımlısı gibi bağımlı olacağı menajerlik simülasyonunun ilk kodlarını yazdılar. PC ve Amiga için piyasaya çıkan ilk Championship Manager, BASIC kodlama diliyle yazıldı ve rakiplerinin yanında beklenen ilgiyi görmedi. Daha sonra ise Sports Interactive şirketini kuran bu ikili tacı eline aldığında, bir daha asla kaptırmadı.

İlk adımlar… Championship Manager 93′

Oyunun aslında bir güncellemesi olan Championship Manager ’93, C programlama dilinde piyasaya sürüldü ve rakipleri gibi gerçek oyuncu veritabanıyla karşımıza çıktı. Malum ilk versiyonda uydurma isimler kullanılmıştı ve bu durum rakiplerine karşı zor durumda bırakıyordu CM’yi. Aynı dönemde İtalya ve Fransa için de ayrı oyunlar piyasaya sürüldü.

Daha iyi bir oyun deneyimi… Championship Manager 2

1995 yılında ise Championship Manager 2 piyasaya sürüldü ve seri adeta şaha kalktı. Çok daha detaylı olan bu oyun aynı zamanda güncel kadroları, oyuna eklenen fotoğraflar ve gelişmiş detaylı istatistikleriyle adeta bir devrim niteliğinde geldi. Bunun dışında ilk kez doğru düzgün ve o hipnotize eden maç ekranı ile karşılaştık.

Daha sonra CM 2 için 96/97 ve 97/98 güncellemeleri piyasaya sunuldu. Yavaş yavaş oyunda oynanabilen ligler de artmaya başladı.

İşte böyle bağımlısı olduk… Championship Manager 01/02 

Ve sıra Championship Manager 3‘e geldi. Adeta seri altın çağına girdi bu versiyon ile. Özellikle CM 01/02 sezonu oyunun Türkiye’de bir salgın gibi yayıldığı dönemi başlatmıştır. İnternet Cafelerde herkesin çılgınlar gibi oynadığı CM 01/02 ile ben de o internet cafelerde tanıştım. Yalan yok. Virüs artık kanımıza girmişti ve tedavisi yoktu.

Nikiforenko, Maxim Tsigalko, Taribo West ile, Kim Källström ile kafayı kıracağımız bir dönem başlamıştı. İnternet Cafelerde saatlerce multiplayer CM atma seanslarımız da böyle başladı. Üstelik akşam evimize gittiğimizde de kendi sezonumuza devam ediyorduk. Artık okullarda taktik tartışıyor, birbirimize antrenman tavsiyeleri veriyor, bulduğumuz “Wonderkid”leri sanki bonservisleri bize aitmiş gibi, havalara girerek anlatıyorduk. Tabi Türkiye liginin bulunması da ayrı bir artı. Hele bir de Türkçe yaması çıkınca havalara uçmuştuk.

Kesinlikle Türk CM-FM oyuncuları için CM 01/02’nin yerini hiç bir oyunu tutamaz. Adeta pür nostaljidir o maç yazısının geçtiği kutuyu görmek. (Söylemeden geçemeyeceğim. O dönem Bayern Munich ile az genç yetenekler yaratmadım.)

Yepyeni bir maç motoru… Championship Manager 03/04

Championship Manager 03/04 (Nam-ı diğer CM 4) piyasaya çıktığında ise oyun en harika halini almıştı. Biz saatlerimizi oyun başında çürütürken, oyun her kesimden tam not almıştı. Öyle ki ilk defa maç motoru değişmiş ve kutucuk içerisindeki yazılardan, sahaya kuş bakışı görüşe evrilmişti. Oyuncular küçük noktacıklar halinde olsa bile, alıştığımızın dışında muazzam bir deneyim sunmuştu bize.

CM 4 aynı zamanda Sports Interactive için bir dönüm noktası olmuştu. Si Games ile yayımcı Eidos yollarını ayırma kararı almış, Si Games ise SEGA ile yayımcılık için anlaşmıştı. Haliyle oyunun isim hakkı ve arayüz görüntüsü Eidos’da kalmıştı.

Bu büyük değişimin ardından hem Sports Interactive, hem Eidos kendi oyunlarını yapmaya başladı. Eidos’un kendi oyununu ertelemek zorunda kalması ile Football Manager ismi verilen Sports Interactive oyunu piyasaya rakipsiz girdi. Championship Manager ise çıktığı tarihte pek bir başarı yakalayamadı. Böylece CM’nin düşüşü, FM’nin yükselişi başlamış oldu.

2011’e kadar ayakta kalmaya çalışan Championship Manager bir türlü beklediği başarıyı yakalayamadı ve daha sonra mobil platformlara yöneldi. Ancak o da tutmadı ve böylece CM serisi tarihe karışmış oldu.

Aynı dönemde tabi Football Manager ise tahtı ele geçirmiş, kimseyi yanına yaklaştırmıyordu.

Football Manager isminin yükselişi…

Football Manager 2005 ile arayüz değişmiş, oyun motoru yenilenmişti. 2006’da ilk kez Xbox ile konsola ve 2007’de PSP‘ye gelen oyun her yıl İngiltere’nin en hızlı satılan oyunları listesinde ilk üçte yer alıyordu.

Football Manager 2008, 2D motorun buglardan arınmış hali olarak karşımıza çıktı ve Türkiye’de en yüksek satış rakamlarına ulaştı. Öyle ki bugün hala bu oyunu oynayanlar var ülkemizde.

3D maç motoru… Football Manager 2009

Football Manager 2009 ile başka bir çağ kapandı ve 3D maç motoru oyunda yerini aldı. 2D maç motoru buna rağmen oyundan kaldırılmadı. Bu tarihten itibaren her sene daha da gelişen oyun, nihayet FM 2013 ile orijinal olarak Türkçe dil desteğiyle piyasaya sürüldü. Bizim için de önemli bir gelişmeydi, çünkü artık çeviri beklemekle, yamalarla uğraşmayacaktık.

Ve Football Manager 2016!

Ve en sonunda oyunun 2016 versiyonu geçtiğimiz gün piyasaya sürüldü. Bize ise geçmişten bugüne CM ve FM anılarımız kaldı. Çok kez kupa kaldırdık, şampiyon olduk, son maçta elendik. Bir çok adı sanı duyulmamış oyuncuyu parlattık. Çok ünlü oyuncuları futbola küstürdük. Hepimizin çok epik hikayeleri oldu bu oyunda.

Siz de hikayelerinizi bizimle paylaşın. En heyecanlı Football Manager ve Championship Manager deneyimlerinizi birlikte okuyalım.

- Yorumlar -