Fallout 4 denince bizim için akan sular durur. İlk dedikodular çıkamaya başladığından beri hop oturup, hop kalkıyoruz. Hani bir Half Life 3’ü bu kadar heyecanla beklemiştik, bir de Fallout 4’ü işte.

Nihayet Bethesda Studios, E3’ü beklemeden duyuruyu yaptı ve Fallout 4 gerçek oldu. Dün hepimizin Fallout’tan aşina olduğumuz “Please Stand By” görseli, 24 saatlik bir sayaçla Bethesda’nın sitesinde yerini aldı. Bugün de TSİ 17:00’te bir trailer bu siteye düştü.

Trailerı şöyle tekrar tekrar izlemekte yarar var. Çünkü derinlemesine incelemeye başlıyorum.

“War, war never changes…”

Nükleer felaketi yüzümüze vuran, çalışmayan televizyonun “Please stand by” yazısı, her gördüğümüzde içimizi titretiyor. Her yeni Fallout oyunun habercisi olan bu görseli açılışta görünce ister istemez heyecanlanıyoruz.

Televizyonumuzun markası “Radiation King”, savaş öncesi elektronik alet üreten bir marka. Şimdiye kadar ürettiğini bildiğimiz, televizyonlar ve radyolar var. Tabi bir Jukebox’u da sayabiliriz. Bu marka Fallout serisinin en başarılı göndermelerinden birisi. Homer Simpson’ın çocukluğundan bir marka olarak karşımıza çıkıyor. Fallout 3’te Georgetown’da ana merkezini görebiliyoruz.

Kamera açısı değiştikçe eskiden yaşanılır olan bir evin, ıssız ve bakımsız halini görüyoruz. Blast Radius isimli bir kutu oyunu gözümüze çarpıyor. Bunun 1973 yapımı Ideal firmasına ait “Blast” isimli kutu oyununa gönderme olduğunu düşünüyorum.

pic15682

Ardından görüntü değişerek, evin eski halini görüyoruz. Ve tabi arada gelen ses bir savaştan bahsediyor.

Nihayet ekrana daha önceden bize çok tanıdık gelen bir köpek giriyor. Bu köpek, Fallout’un en büyük Mad Max göndermelerinden birisiydi. Açıkçası bu köpeğin Dogmeat ile bir bağlantısı olduğu aşikar. Ancak Dogmeat’in Fallout 3’te öldüğünü biliyoruz. Bunun dışında hikayede Dogmeat’in bir atasından bahsediliyor. Bu köpek de, ya Dogmeat’in atası, ya da yavrusu olarak karşımıza çıkabilir.

dogmeat

mad_max_4_01

Yine değişen görüntüde savaş öncesi çalışan bir Mister Handyman görüyoruz. Robco marka bir Mister Handyman, elinde Sugar Bomb mısır gevreği ile görünüyor.

FIJV016GAKTU7SN.LARGE mister_handy_robco_by_somacruzdarklord-d6wppgg

 

Arada gelip giden sesten bu sefer, “İstasyonlarla iletişimin kesildiği” mesajını duyuyoruz. Bu arada köpeğin eve ilgisinden ve mama kabından tahmin edeceğimiz üzere, burası köpeğin eski evi. Aralarda evin sahiplerini savaş öncesi halleriyle görüyoruz.

Ses geri geliyor bu sefer de, “Nükleer patlama raporlarının onaylanmasını” istiyor. Veee postapokaliptik bir dünyaya adım atıyoruz. Arada koşuşturan insanların savaş döneminden görüntüleri geliyor. Vaultlara koşan insanları görüyoruz.

Klasik Fallout sözü burada geliyor; “War… War never changes”

falloutvault

Bu sefer karşımıza çıkan Vault ise Vault 111. Daha önce hiç adı geçmeyen bir Vault. Açıldığında bir karakterin güneşi ilk defa görüşüyle karşılaşıyoruz. Bu karakter muhtemelen biziz. Demek ki oyuna Vault 111’in içinde başlıyoruz. Sonra yavaş yavaş Boston şehrinden parçalar görünmeye başlıyor.

Bir dakika o gemi uçuyor mu? O geminin kocaman roketleri mi var?! (Geminin USS Constitution olduğu söyleniyor.)

falloutship

Çevreden görüntüler devam ederken, karşımıza çıkacak muhtemel tehlikeleri görüyoruz. Bir Vertiberd’ün yere inişi ve ardından Ghoulların bir markette bize saldırışı. Ne kadar da eğlenceli bir yer değil mi?

Ciddi ciddi baseball oynayan birileri mi var etrafta? Önce bir baseball heykeli, sonra da bir karavan önünde baseball formalı bir tip duruyor. Bu arada gördüğümüz şehirde hayat devam ediyor. Üstelik elektrik de bolca var.

falloutboston

Al işte, gemi gerçekten uçuyor! Tabi gemiye bakarken, Boston şehrinin en önemli anıtlarından birisi olan Paul Revere heykelini gözden kaçırmıyoruz. Böylece her şey yerli yerine oturuyor. Evet, arkadaşlar… Boston’dayız. Dedikodular doğruymuş.

Boston turu attıktan sonra Vault 111’in kapanışını görüyoruz. O sırada da nükleer patlama gerçekleşiyor.

Köpeğimizi tekrar ekranda görüyoruz, bir şeyler arıyor. Tabi ardından bir garajda bizi bekleyen “Power Armor”u görüyoruz. Arkasında enerji silahları da cabası. (Küçük ve sevimli Vault Boy’u da unutmayalım.)

falloutarmor

Sonrasında ekrana bizim oynayacağımız karakter olduğunu tahmin ettiğim kişi giriyor ve köpek doğrudan bize koşuyor. Bu esnada oyun sırasında bolca kullnacağımız Pip-Boy’u görüyoruz. Sırtımızda da Vault 111’in logosu var.

Eğer tahminlerimiz doğru çıkarsa, Vault 111’den çıkıp, oldukça büyük bir aksiyonun içine adım atacağız. Yanımızda da bize eşlik eden Dogmeat’in akrabası olacak.

falloutdog

Bakalım E3’te oyunun çıkış tarihi dışında neler öğrenebileceğiz. Benim tahminime göre bir oynanış videosu görme şansımız çok yüksek.

 

- Yorumlar -