Hayatta kalma (survival) oyunlar son zamanların en popüler alanı oldu oyun piyasasında. Özellikle de DayZ’nin erken erişim başarısı ile herkesin iştahi kabardı gerçekten. Peki elimizde neler var? Hangilerini oynamak gerek? Kısaca bir göz atalım ve hatırlayalım dedim.

1- DayZ

dayz-standalone-wallpaper-mosin-sniper

“Doğru Avrupa temalı bir bölgede (rus) çok oyunculu, zombilerden ve daha çok da insanlardan kaçma oyunu.”

Bence kısa tanımı bu. Aslında kendi hikayenizi oluşturabileceğiniz ve kalabalık olarak oynamanız gereken, kalabalık iseniz keyifli, 1-2 kişi iseniz can sıkabilen bir yapıda. Ama bu tarz oyunların önünü açandır kendisi.

Fiyat: 76.99tl (steam)

2- ARK: Survival Evolved

ARK Survival Evolved

“Üret, inşaa et ve hayatta kal; Dinazorlarla birlikte…”

DayZ’e göre daha tehlikeli burada insanlar. Her yeni bir oyuncu size Aksaray’da gezen İrlandalı boksör gibi tek vuruşta yere serip, sinirlerinizi bozabilir. Son dönemin en çok konuşulanı ve en beğenileni bu oyun.

Fiyat: 49.00 TL

3- Don’t Starve

Don't Starve

“Çizgi roman içerisine, yaratıklar ve canavarlar arasında hayatta kalmaca”

Kesinlikle süper tasarlanmış, şaşırtıcı derinliğe sahip bir oyun. İnsan gerçekten hayret ediyor. Sonra da ölüyor… fazla uzun sürdüremedim yaşantımı.

Fiyat: 24.00 TL

4- The Long Dark

thelongdark4

“Kanada temalı, post-apocalyptic ortamda yaşam mücadelesi”

Oyunun atmosferi ve çevre dizaynı ile hayatta kalmaya çalışan bir oyun. Biz mi yoksa oyun mu hayata tutunuyor diye düşündürüyor. Ama çevre falan cidden güzel.

Fiyat: 31.00 TL

5- H1Z1

H1Z1

“Kocaman bir Dünyada zombilerden kurtulmaca”

Gerçi hiç zombi göremedim bile bazen. Oyunculardan yediğimiz dayağın haddi hesabı yok. DayZ’nin açtığı yolda daha kötü bir ilerleme kaydediyor… Ama daha ucuz.

Fiyat: 31.00 TL

6- Miasmata

miasmata

“Hastalık, susuzluk ve acayip hayvanlara benziyirsen…”

Her şey hastalık saçıyor, hastalıkla uğraşıyorsun her daim. Hastalanmadan yaşamaya çalışın, durun.

Fiyat: 24.00 TL

7- Rust

Rust

“Bir kayadan diğerine saklana saklana giden çıplak adamlar…”

DayZ ile Minecraft arasında bir yerlerde olan, ikisinden de kötü yanları da iyi yanları da almış. Ama çıplaklık ünlü mevzu… Hatta penis boyu Steam hesabınızla ilişkili.

Fiyat: 31.00 TL

8- Minecraft

minecraft_minecraft-ekran-goruntusu-4_1920x1080 (1)

“Bir şeyler yap, bir şeyler üret, yaratıkları döv” ya da “Kale yap, google’a bak, Kings Landing’i yapanı gör ve kendini 3 yaşında çocuk gibi hisset”.

Minecraft’ın fazla bir söze ihtiyacı olduğunu sanmıyorum. Artık o bir efsane. Beraberce hayatta kalmanın belki de en zevkli olduğu oyun. Şehirler, kaleler, portallar, gemiler… Akla gelen her şey var.

Fiyat: 19.95 € (68 TL)

9- Banished

Banished

“Köyünü kur, halkını yaşat”

Aslında alıştığımız kişisel bir hayatt kalma mücadelesi hep. Bu ise tüm köyünüzü yaşatmak. Dalında bence en iyisi. Hem zevkli, hem zorlayıcı.

Fiyat: 31.00TL

10- State of Decay

State of Decay

“Geniş bir dünyada Third-Person görüntülü zombilerden kurtulma oyunu”

Genelden farklı olarak bir başı ve sonu olsa da, odaklandığı nokta yaratacağınız hikayeler. Doğaçlama olarak oluşan acil durum olayları…

Fiyat: 26.00TL

 

Bu 10 oyunu bir düzene göre dizmediğimi, tamamen rastgele sıraladığımı belirtmek isterim. Ayrıca daha fazla oyun da mevcut bu dalda, hatta belki buradakilerden daha güzel bile olabilir bazıları. Eğer varsa beğendikleriniz paylaşın bizimle, oynayalım.

- Yorumlar -