Aslında savaş kötü bir şeydir. Fakat hangimiz Gondor’un etrafında karanlık çökerken Theoden’in borusu çalındığında heyecanlanmadı? Hangimiz Jon Snow, Mance ile görüşürken yalın kılıç dört nala iki koldan ilerleyen Stannis’in ordusunu görünce tempo tutmadı?

Dünya her gün alçak ve hain savaşlara kurban verirken, atlarını mahmuzlayan kardeşçe yan yana saf tutan mızrakları kıran, kalkanları parçalayan süvarilerde belki de o aradığımız eşitlik kardeşlik ve özgürlük duygularını bulabiliriz.

1-Gladiator

Romalı General Maximus Decimus Meridius, kuzey ordularının komutanı. İmparator Marcus Aurelius’ın karşısına çıkan barbarlarla Roma ordusu çarpışırken Maximus’un süvarileri düşman kuvvetlerini arkadan sarıyor. Sonuç kısa gladio kılıcına rağmen kesin zafer.

2- Kingdon of Heaven; Kerak

İbelin Baronu komutasındaki bir avuç süvari muhasara altına girecek Kerak şehrine köylülerin sığınabilmesi için Selahaddin Eyyubi’nin kocaman öncü birliğine hücum ediyor. Sahne sonundaki Serazen lordu ile olan diyaloğu bir zamanlar yiğitliğin ve mertliğin önemini hatırlatan cinstendir.

3- Braveheart; Stirling Savaşı

Her zaman işler yolunda gitmez… Çok uzun mızraklara sahip piyadeler süvari hücumunu kırıyor. İlginç bilgi, Stirling savaşı tam da sahnede işlenen gibi değildir. Zaten bu taktiği de o tarihlerde ilk kullanan İşviçrelilerdir. Gerek Avusturya birlikleri olsun, gerek Fransızlar 5 metreye yakın mızraklarla tahkim edilmiş, uzun baltalı İsviçre piyadesine karşı koyamamışlardır. “Kontrolsüz güç, güç değildir” klişesini hatırlatan cinsten…

4- Game of Thrones; Stannis’in Mance Rayder’a hücumu

O sırada aklında kırk tilki dolaşan Jon Snow’a ve dahili Kara Kale savunucularına derin bir oh çektiren Stannis’in ordusu, Mance’in yabanıllarını kıskaca alır. Tam anlamıyla bir baskın, tam anlamıyla bir şaşırtmaca

(videonun embed özelliğini kapatmışlar, anca link verebildim)

https://youtu.be/84clpJxe2wY

5-Lord of the Rings, Two Tower; Miğferdibi kuşatmasının yarılması

Miğferdibi’nde umutlar sönerken Theoden -nihayet- gaza gelip, kuşatmayı yarmak için atına binmeye karar verir. Onlar çalan borunun ve Theoden’in haykırmasıyla ileri atılırken, Rohirrim doğuda toplanmıştır.

6- Last Samurai, Son hücum

Katsumoto komutasındaki samuraylar, onurlu ölüm için modern Japon ordusuna doğru dört nala ilerlerler. Nathan Algren’in kılıcının çınlaması, yeri sarsan nal vuruşları bir harika olsa da… Her neyse. Bu arada tarihte herhangi bir samurayın yalın kılıç mitralyöz ateşine karşı dört nala ilerlemesi ile ilgili bir malumatım olmasa da, Enver Paşa 1. Dünya Savaşı sonrası İstanbul’dan kaçıp Turan hayalleri peşinde Türkistan’da çalışmalar yaparken kurban bayramı sabahı Kızıl Ordu birliklerinin baskınına uğrar. Cephanesi biten Paşa, yalın kılıç mitralyözlere karşı hücum ederken ölür.

7- War Horse;

Süvari hızını ancak süvari kadar seri bir ateş durdurabilir. Modern çağlara yaklaştıkça, süvariler cephe gerisine sızma, baskınlarda bulunup düşman lojistiğini felakete uğratma gibi faaliyetlerle sınırlanırlar. Maxim makinalı tüfeğin sesine yaklaştıkça süvarilerin coşkusunun sönmesi ne kadar acı.

8- Kurtuluş dizisi, Sakarya Savaşında Türk Süvarisi

Bıçak sırtı giden bir yıpratma savaşında, ikmal yollarını kesebilmek ve baskın yapabilmek önemlidir. Bir yandan Yunan saldırılarına karşı Türk ordusu direnirken, diğer yandan Fahrettin Altay komutasındaki Türk süvarisinin Yunan karargahını basması bir cesaret değil midir? Filmin devamında basılan karargahda bütün Yunan komuta kademesinin olduğunu öğrenen Fahrettin Altay hayıflanırken, emir erinin Yunan generallere ikram edilecek kahvelerinin kalmadığını söylemesi apayrı bir şamata. İnsan o yokluğa rağmen direnme azmine hayret ediyor…

9- İkinci Dünya Savaşı, Polonyalı Süvariler Alman Tanklarına karşı

Her Mount&Blade oyuncusunun bildiği üzere, Polonyalıların hussar diye çağrılan sırtlarında kanat takmış süvarilerinin elde ettiği -Jan Sobieski’nin Viyana’yı kurtarması gibi- başarılar, Polonya’da mağrur bir süvari geleneğinin kökleşmesini sağlamıştır. Rivayete göre, belki de bu mağrur ve şanlı gelenek yüzünden, belki de bir rezilliğin çıkacağı aşikar olduğu için bari yiğitçe çıksın diye düşünmesinden midir bilinmez; Polonyalı süvarilerin komutanı askerlerine tankların aslında tahtadan yapıldığını söyler ve hücum emrini verir. İşbu hücum bir dönemin belkide açılmamak üzere kapanmasına sebep olur.

10- Lord of the Rings; Rohirrim’in Gondor’a gelişi

İki şeyi izlemeyi çok seviyorum. Bir Çarşı’nın Gezi parkına çıkışını, bir de Rohan ordusunun Gondor’a gelişini… Sözü fazla uzatmak istemiyorum ama, gün geçtikçe orkların egemenliğini arttırdığı bir dünyada yaşadığını hangimiz düşünmüyor? Bir hobbitin bile Nazgul’e kılıç çaldığı o dünyaya baktıkça burada profil resmini birkaç günlüğüne değiştirmek; evet bir şeyler için güzel bir başlangıç ama sonuç almak için yetersiz bir eylem olarak geliyor. Yine de siz bana aldırmayın; sahnenin tadını çıkarın

“Arise, arise riders of Theoden!”

 

- Yorumlar -