Her oyun bağımlılık yapmaz. Bazıları bitirene kadar oynanır ve bir daha oynama ihtiyacı duyulmayan oyunlardır, bazıları bu şansı bile elde edemez, başlar ve sıkılıp bırakırsın. Ancak bazı oyunlar da vardır ki, on yıllarca bile oynanır; asla kendisinden vazgeçirtmez.

İşte sizi yakaladığında bırakmayan 15 oyun:

15: Civilization

civilization-5-cheats

Serinin tamamı aslında bağımlı yapar adamı. Zaten Civilization’ın ya bağımlısı olursunuz ya da hiç oynamazsınız; arası yoktur.

 

14: Team Fortress 2

team-fortress-2_team-fortress-2-ekran-goruntuleri-4_1440x900

First-Person shooter’lardan hangisi bu kadar renkli ve aktif ? Valve’ın en sağlam kolonlarından biri. Üzerine, oyun içi bir çok parodi bile yapıldı. Şapka üzerine şapkayı kim istemez ki?

 

13: Counter-Strike

maxresdefault

Bitmez, ölmez. 1999’dan beri lezzet adresimiz. “de_dust 2” dışında bölüm oynayamayanımız çok olsa da, her bölümde harikalar yaratan, kafada el bombası patlatıp, AWP ile pusarak avcılık yetenekleri kasanlar… Yıllarca biriken anılar ve olaylar. Hala Steam’de en çok oynanan oyunlar arasında.

 

12: Grand Theft Auto

6742ba79046f1f75361d779c7c986d81_large

Yine bir seri; ölümsüz. Hele de konsolların her biri için çıktıktan sonra ve GTA Online sayesinde daha çok uzun zaman vazgeçilmez olarak kalacak. Youtube’da, Twitch’te; her yerde videoları, streamleri durmadan paylaşılıyor, çünkü çok zevkli. GTA V de PC’ye gelse artık…

 

11: Call of Duty

call_of_duty_mw_2_ghost_by_rg4m3r-d2yvvwi

Son olarak Advanced Warfare ile düşüşünü durdurmuş olsa da, eski gücünde değil CoD serisi belki ama; oynayan sayısı o kadar fazla ki. 2003’te çıkan ilk oyundan beri her oyun milyonlarca oyuncu tarafından oynandı ve muhtemelen oyuncuları bu şekilde kendisine bağlı tutmaya devam edecek.

 

10: The Elder Scrolls V: Skyrim

27564_elder_scrolls_skyrim

11.11.11’de çıkmasına rağmen, hala bitirebilenin çok az olduğu bir oyun. (Ben ancak ana hikayeyi bitirebildim.) Sadece oyunun doğal hali içerisinde 600-800 saat arası oynanabilirlik süresi var deniliyor. Üzerine modlar geldiğinde tadından yenmiyor. Böylesi muhteşem bir oyun, daha uzun yıllar; en azından yenisi gelene kadar vazgeçilmez olarak kalacaktır. Tıpkı asla unutamadığımız önceki Elder Scrolls oyunları gibi.

 

9: Diablo 3

2722738-5353872158-255660

Kötü bir başlangıcı, muhteşem bir geri dönüşle düzelterek; oyun dünyasında hak ettiği yere giden bir oyun Diablo 3. Belki bir Diablo 2 olmaktan; çıkıştaki hatalar yüzünden uzak kaldı ama; Reaper of Souls ile Diablo 2’nin koltuğuna oturdu. Sezon sisteminin de gelmesi ile oyuncu sayısını toparlayan oyun; ataları ile de vazgeçilmez olmaya devam edecek. Unutmayalım; Diablo 2’yi 10 yıldan fazla oynadık; Diablo 3’ü de 2012’den beri oynuyoruz. (Aralıklarla da olsa…)

 

8: Starcraft 2

wall005-1920x1080

E-spor’ların vezgeçilmezlerinden; Koreliler’in kız isteme merasimlerinde, kızın babası ile oynamak zorunda oldukları efsane oyun. Zerg’ler kadar hızlı, Terran’lar kadar sağlam, Protos’lar kadar zeki oynamanız gerekiyor. Beceremeyenlerimiz bile vazgeçemiyor, hırs yapıyor. Jim Raynor ve Kerrigan’ın aşkını görmeden edemiyoruz belki de.

 

7: DOTA 2

dota2_heroes_artwork_hd_wallpaper_by_masdhika-d6vguep

MOBA oyunlarının babası DOTA’nın oğlu. Karanlık atmosferi ile yakaladığı o karizmatik çekiciliği, elit ve eski MOBA severleri kendine bağlıyor. İnsan bıraksa bile, “Lan özledim” deyip, geri dönüyor. Sonrası yardır mevlam middle’dan. (Kendim için diyorum.)

 

6: Minecraft

minecraft_minecraft-ekran-goruntusu-4_1920x1080

Bunu yazarken bile Minecraft oynayasım geldi açıkçası. Hatta öyle ki, hangi oyunu oynarsam oynayayım, hangi filmi izlersem izleyeyim, Minecraft geliyor insanın aklına. Çünkü oyundaki veya filmdeki bi’ şehri, kaleyi, uzay gemisini, sistemi yapabiliyorsunuz. Örneğin; GoT’tan Kings Landing… İnanılmaz bir genişlik. 90’larda LEGO, şimdi Minecraft. Biz de yasaklamaya çalışıyoruz işte.

 

5: The Sims

The-Sims-4

Kız oyunu falan değil, hemen yaftalamayın. Dünya genelinde inanılmaz geniş kitlelerde ve inanılmaz büyük bir yaş aralığında oyuncu kitlesine sahip bu efsane. 7’den 77’ye derler ya, aynen öyle. Kimi sadece mimarlık yaparken, kimi “friendzone”da kalmış halini oyunda avutur, aşık olduğunu oraya koyarak, onu tavlayarak; kimi de kariyer peşinde yırtınır, en basit evden; devasa malikanelere geçer, çapkınlıkta sınır tanımaz. Bu oyun da burada bitmez, daha DLC’ler gelecek zaten… Yıllar var önümüzde. (Maxis de kapatıldı ya, hayırlısı.)

 

4: Pokémon

2371910-pokemon-together-pokemon-wallpaper-dektop-background

Ben mesela, telefonumda emülatör sayesinde Pokémon:Red’i hala oynuyorum. Dünya genelinde de bitmeyen çılgınlık. Yeni Pokémonlar falan bizleri pek bağlamaz, bizim için 150 Pokémon vardır o kadar. Onlarla da biz yıllarca oynayabiliriz. Bu marka, o kadar çok oyuna, filme, çizgi diziye ve daha bir çok şeye sahip ki… Bitmesi imkansız.

 

3: Candy Crush Saga

maxresdefault (1)

Hayda, bu da nereden geldi diyenleri duydum. Sevgili okurlar, yapmayın, etmeyin. Metroda, otobüste, arkadaşlarınızla muhabbet ederken bile açıp oynamadınız mı? Yalan söylemeyin. Dünyanın en çok bağımlılık yapan oyunlarından biridir bu, kesinlikle. Şimdi bir de bunun Soda Saga’sı çıktı ki, öf yani… Bulaşmayın eğer hiç oynamadıysanız.

 

2: League of Legends

leagueoflegendsbig_5f2028ee86d150ad8c456113ec9c54e3

Gençliğin çılgınlığı. E-sporlarının bir numarası haline gelen oyun. Renkli dünyası MOBA’cılar arasında ayrım yaratsa da, bir numara olma özelliğinden vazgeçmemekle birlikte, oyun kendisinden de vazgeçirtmiyor. Saatlerce, günlerce başından kalkmadan, “Lan hadi, bir maç daha” diye açlıktan ölme sınırında yaşatıyor. Bir de noobların ve küfürlerin bu kadar yoğun olmadığı bir ortam olaydı iyiydi.

 

1: World of Warcraft

world_of_warcraft_wrath_of_the_lich_king-HD

Ya da “Lifebinder”. Hayat emer. Affetmez. Kaç evlilik bitti, kaç sevgili ayrıldı; kaç öğrenci okuldan atıldı, okulu uzadı; kaç kişi sırf yeni ek paketi hemen oynayabilmek için işinden izin aldı, işe gitmedi… 10 yıldır bu çılgınlık asla durmadı. Düşüş yaşadı ama en kötü gününde bile 7 milyon oyuncusu vardı. Yeniden 12 milyonlara çıktı. Blizzard, “Bir 10 yıl daha görmek istiyoruz” dedi. Zaten son ek paketin videosunda geçen diyalog, bize bir gönderme mi acaba diye düşündürüyor. “We will never be slaves” derken Grom Hellscream, bizler gayet Blizzard’ın kölesi olduk yeniden… Bitirdin bizi WoW. Ama vazgeçemeyiz senden. Hem zaten Blizzard’ın işi değil mi vazgeçilmez oyun yapmak?

 

Bonus: Ultime Online

Artık eskisi kadar kalmamış olsa da, hatta yeni nesiller tarafından tanınmasa da, oyun dünyasının en bağımlılık yapan efsanelerinden biri. Saatlerce başında durup, “Crafting” yapmaya kasmak, lich kesmek… Aman Allahım! Dinlemeye dayanamadığımız, kıyamadığımız müzikleri… Kanınızdan asla tam anlamıyla temizleyemediğiniz zehirdir UO. Şimdi eski oyuncular çoluk çocuğa karışmış haldeler neredeyse. Anılar depreştiği an bir yol bulunur ve oyuna yeniden başlanır. Ve tabi bu oyunu şu an listeye dahil etmek istemedim. Bonus olarak yeri her zaman ayrı kalacaktır bizler için.

 

Sizin oynamaktan vazgeçemediğiniz ve bağımlı olduğunuz oyunlar hangileri?

- Yorumlar -