DÜŞÜK TEMPOLU MÜZİK REHBERİ:

Düşsel Diyarlara Yolculuk

Herkese selamlar! Bu benim ilk Rehber/İnceleme tarzındaki yazım. Müzik hakkında uzun araştırmalarım ve okumalarım arasından sizlerle de paylaşmak istediklerimi bir araya getirdim. Buyurun beraber göz atalım. Düşük Tempolu Müziklerin Dünyasına, farklı diyarlara yolculuğa çıkalım.

En temel soru olarak; “Nedir Düşsel Müzikler?”

Dinlendiğinde sakin bir ortam, ambiyans yaratmaya çalışan. Dinleyen kişiyi; dinlendiren, sakinleştiren, düşler kurmaya alıştıran müziklerdir… Yani kısaca diğer müziklerden farklıdır ve naiftir… Hoş bir tadı vardır. Dinledikçe, dinleyesin gelir. Eğer; ruh haliniz de buna müsaitse, sakin, durgun, çok ses yapmayan bir insansanız. Sakin sakin düşlerinizi demlendirmek istiyorsanız. Hep dinlediğiniz müzikler size artık yetmiyorsa; Buyurun rehberimize…

Düşük Tempolu Müzikler çok farklı başlıklar altında incelenebilir. Bunlardan bazıları; Ambient Müzik, Neofolk Müzik, Ethereal Müzik gibi başlıklardır. Hepsini tek tek sizlere tanıtıp örnek müzisyenler önereceğim. Hatta bir liste hazırlayacağım. Bu listeyi dinleyerek keşfe çıkabilir. Beğendiklerinizi not edip. Dinleyip keyfine varabilirsiniz. Hazırsanız başlıyorum. Çayınızı kahvenizi hazır edin. Çünkü dinlendirici ve sakin müziklerle genelde kafeinli içecekler tüketilir.

Ambient Müzik

Elektronik müziğin bir alt dalı olan Ambient müziğin kökleri çok eskiye dayanmaz. 90’ların ortalarında keşfedilmiştir. Uzaklaşmak, izole olmayı da içinde barındırır. Genelde müzikte atmosfere ve ambiyansa önem verilir. Çoğunlukla; Synthesizer yardımıyla icra edilir. Keman ve soprano vokal kullanan icracılar da mevcuttur. Film müziklerine, Oyun soundtracklerine benzer genellikle. Onlardan ayrılan yanı ise; daha hüzünlü, şiirsel ve romantik olmasıdır. Pek çok icracısı vardır. Bazılarını ve benim beğendiklerimi sizlere tanıtayım.

Aythis:

Kendisi “Lethian Dreams” adlı Doom Metal grubunun bir elemanı olan; “Carline Van Roos” adlı müzisyendir. 23 Ağustos 1981 yılı doğumludur. Aslen Balçikalıdır… Müziğinde tipik Ambient öğelerinin yanında; Klasik gitar da kullanır. “Lethian Dreams” grubunda; Vokal, Gitar, Klavye, Drum Programming görevindedir. Aythis projesini 2006 yılında hayata geçirmiştir. Tüm enstrümanlar ve vokali kendisi üstlenmiştir. Şiirsel, buğulu bir sesi vardır. Yaptığı müziğe çok yakışır. Dinlenesi Ambient Müzisyenleri arasındadır. Tavsiye ederim.

Arcana:

1993 yılında kurulmuştur. Ambient ve Neo-Klasik müziği birleştirmiştir. Akustik enstrümanlar da kullanırlar; keman vs. gibi. Şarkı sözleri ise Orta Çağ üzerine kurulmuştur. Orta Çağ’da aşk ve ibadet hayatını anlatan şarkı sözlerine sahiptir. 7 Albümleri ile kökleşmiş dinleyici kitlesi ile günümüzün saygı duyulan Ambient topluluklarındandır. İlk kurulan Ambient gruplarından biridir. 2000 yılı çıkışlı “The Last Embrace” albümü ile başlayıp müziklerini tanımaya başlayabilirsiniz. Keyifli dinlemeler.

 

Neofolk Müzik

Neofolk Müzik, Folk müziğin formlarından biridir. Post-Endüstriyel müziğin başlığı altında incelenir. Neopaganizm, Neo Şamanizm ve Okültizm gibi konuları ele almaktadır. Hüzünlü bir yapısı vardır. Genellikle yalnızlığı çağrıştırır. Klasik Gitar, Piyano, Keman, Klarnet, Akustik Davul gibi enstrümanlarla icra edilir. Albüm kapakları ve görselleri şiirsel bir formdadır. Bestelenen aşağı yukarı her eserde hüzün ön plana çıkmaktadır. Doğayı çok seven müzisyenlere sahiptir. Bu müzikte doğa vazgeçilmezdir. Albüm isimleri, şarkı isimleri ve albüm görsellerinde hep doğanın üzgün yanı vardır. Başlıca icracıları; Neun Welten, Nebelung, Vali gibi gruplardır. Dilerseniz bazı icracıları sizlere tanıtalım.

 

Neun Welten:

Bu müziğin bereketli toprakları; Almanya çıkışlıdırlar. Alman müziğinin temel özelliği hüzün duygusuna odaklanırlar. Şarkılarında pek söz yoktur genellikle enstrümantaldir. Klasik Neofolk müzik enstrümanları yanında; bateri, mızıka ve klarnet de kullanırlar. Hareketli şarkılarının yanında, düşük tempolu şarkıları da bulunmaktadır. Mutlaka kulak kabartılması gereken müzisyenlerdir. Önereceğim albümleri ise; 2006 çıkışlı “Vergessene Pfade” albümüdür. Bu grubu tanımak için ideal albümdür.

 

Nebelung:

İlk albümü “Paligenensis” 2014 yılında müzikseverlerle buluşmuştur. Hüzün; onların da müziğinin vazgeçilmezidir. Grubun isminin anlamı; Antik Almanca’da “Kasım” anlamına gelmektedir. Nebelung da Almanya’dan çıkmadır. Grup henüz yeni olduğundan gelecekteki işlerine şimdiden hazırlıklı olalım. 2014 çıkışlı “Paligenesis” albümünü öneririm, baştan sona sırayla dinlendiğinde çok özel bir albümdür. Keyifle dinleyiniz, dinlettiriniz.

Ethereal Müzik

“Ethereal” kelimesinin Türkçe karşılığı aşağı yukarı olarak; cennetsel, ruhanidir. Yoğun olarak; Synthesizer kullanılsa da ek olarak pek çok etnik ve eski enstrümanlar da kullanılabilir. Kadın vokaller ağıtsal ya da sarhoş edicidir. Erkek vokallerin tadı ise genellikle rüyasal şekildedir. İlk öncüleri “Cocteau Twins” ve “Dead Can Dance” gibi gruplardır. Ethereal Müzik çok benzediği için Dream Pop ve Shoegaze ile de karıştırılabilir.

Dead Can Dance:

1981 Yılında Lisa Gerrard, Brenden Perry tarafından Melbourne, Avusturalya’da kurulmuş bir müzik grubudur. Grup vokal ve enstrümantal olarak etnik ögeleri kullanıp yaptığı Dünya Müziği, orta çağ, gregoryan ezgileri ve Ethereal Müziği ile bilinir. Ethereal Müzik dendiğinde akla gelen ilk isimdir. Orta Tempo ve Düşük Tempo arasındadır müzikleri… Kolay dinlenebilir, hemen kendisine çeken bir üslubu vardır. Önerdiğim dinlenesi albümleri; grubun ustalık eseri olan son albümleri “Anastasis” adlı yapıtları olacaktır. Keyifli dinlemeler.

Dream Pop

Dream Pop 1980’ lerin ortasında ortaya çıkmış bir Alternatif Rock türüdür. Genellikle hüzün uyandıran, düşsel bir müziktir. Üzerine gittiği duygu; kayıp ve üzüntüdür. Genellikle kadın vokal kullanılır. Sesi bu tarz işler için uygun düşsel bir tat veren kişiler seçilir. Temposu düşüktür. Yorgun bir akşamüzeri ve gün batımı tadında albüm kapakları ve fotoğrafları vardır. Doğa büyük bir etkendir bu müzik için… Ormanlardan, okyanuslardan, ağaçlıklardan, vadilerden ve sonbahardan bahsettiği sık görülür.

Autumn’s Grey Solace:

Grup 2002 yılında; solist Erin Welton ve multi enstrumantalist Scott Ferrell tarafından kurulmuştur. 2002 yılında ilk albümleri “Within the Depths of Darkened Forest” ismiyle Projekt Records firmasından piyasaya sürmüşlerdir. “Over the Ocean” albümleri ise 2004 yılında dinleyiciyle buluşmuştur. 2005 yılında ise “Shades of Grey” albümünü yayınlanmıştır. Grubun alametifarikası ise; kalbi kırık bir sesle söylenen şarkılar ve ona eşlik eden düşük tempo müziktir. Solist üzgün bir kadının şarkı söylemesi gibi bir sese sahiptir. Düşsel bir ses ve çok nadir bulunur. Keyifle dinlemeniz için önereceğim albümü ise; 2004 yapımı “Over the Ocean” olacaktır. Grubu tanımak için ideal albümdür. Lütfen açın albümü ve kendinizi bırakın…

Dark Ambient

Dark Ambient müzik, Ambient Müzikteki gibi genellikle Synthesizer ile icra edilir. Ambient’dan farklı olarak gitar yoğunlukla kullanılır. Hatta distortion efektli gitar kullanan gruplar da mevcuttur. Ambient’ın kötücül ve karanlık ikiz kardeşidir. Sözler de yoğun olarak umutsuzluk, kötü kader, yalnızlık, okültizm, paganizm gibi karanlık temalar kullanılır. Kimi müzisyenler tıpkı Black Metal müzisyenleri gibi takma isimler ve sahne makyajı kullanır. Daha çok Black Metale benzemektedir. Sadece gitaristler tremolo tekniği yerine arpej atmaktadır. Ambient’dan kat kat depresif ve hüzünlüdür. Black Metal sevenler genellikle Dark Ambient gruplarına da kulak kabartmakta hatta bu tarzı benimsemektedirler. Başlıca icracıları: Öröm, Aakon Keetreh, Varduna gibi gruplardır.

Öröm:

Macaristan da Vizio ve Holdh takma ismine sahip kişiler tarafından 1998 yılında kurulmuştur grubumuz. Öröm Macarca grubun müziğine ters düşecek bir anlamla; sevinç anlamına gelmektedir. Ölümcül bir müzik düşünün. Kalbini ve ruhunu ölüm duygusuyla tok tutan. Yalnızca ölümün, doğanın karanlık yanının ve misantrofinin anlatıldığı Macarca sözlere sahip. Sözlerde genellikle melankoli, doğa, boşluk ve umutsuzluk anlatılmaktadır. Çok karanlık bir müziğe sahiptir. Korku filmlerinin müziklerini ya da Gotik sinema örneklerinde rastlanan trajik samplelar ve Depresif arpejlerden oluşan gitarlardan oluşmaktadır. Önerebileceğim gününüzü karartacak albümleri ise: 2006 yapımı “8” adlı eserdir. Gece vakti dinlerseniz daha iyi etki uyandıracaktır.

Dark Wave

Dark Wave; Post-Punk ve New Wave’ in karanlık bir birleşimi, formudur. Genellikle gotik temalar göze çarpar. Gotik Rock ve Syth-Pop elementleri de içerir. 1970’ lerin sonunda Almanya’da ilk öncüleri ortaya çıkmıştır. Daha sonra Dünya’nın çeşitli yerlerinden pek çok müzisyen bu akıma kapılarak “Dark Wave” müzik icra etmeye başlamıştır. Genellikle Avrupa’da pek çok festival düzenlenerek bu müzik türü canlı tutulmaya çalışılmaktadır. Bu türün bereketli toprakları genellikle Kuzey Avrupa ve Almanya gibi ülkelerdir. Kısa sürede popüler olan bu tarz pek çok müzik türüyle de iç içe geçmiştir. Genellikle ilk öncüleri; “Joy Division” “The Cure” ve “The Sister of Mercy” gibi gruplardır.

She Past Away

Grup, 2006 yılında kurulmuş olup Bursa kökenlidir. Türkiye’de Post-Punk, Gotik Rock ve Dark Wave tarzlarını bir arada harmanlayan ilk ve tek grup olmuşlardır. Özellikle 80’lerin Gotik synthleri ve Gotik gitar melodilerini birleştirmektedirler. Volkan Caner; vokaller, gitar ve programlama görevinde, Doruk Öztürkcan klavye, davul ve programlama görevindedir. Grup bu tarzı icra eden Türkiye’ den çıkma ilk ve tek grup olma özelliğini kurulduğundan beri gururla taşımaktadır. Onları tanımak için 2012 çıkışlı “Belirdi Gece” albümü dinlenebilir. Tavsiye edilir.

Ethereal Müziğin Metal Müziğe Etkileri

Ethereal Müzik ögelerini kullanan Metal Müzik grupları da mevcuttur. Cennetsel bir erkek vokali, düşsel bir kadın solistin ağıtsal sesini müziğinde kullanan birkaç Metal Müzik grubunu tanıtacağım. Tabi Brutal Müzik yapan grupları elbette katmadım. Onlar için yani Brutal Metal grupları için başka bir rehber yaparım artık 😉 (Bu da siz Metal Müzik sevenlere sözüm olsun.) Uzatmadan örnek gruplara geçelim.

Trees of Eternity:

Trajk bir şekilde vokalisti Aleah Stanbridge’ı kansere yenik düşen grubun bir albümü var. “Hour of Nightingale” adlı bir albüm… Onu da dinlemenizi tavsiye ederim. Aleah’ın üzücü, buğulu ve cennetsel sesiyle sizi düşsel bir yolculuğa çıkaracağı kesin. Yalnız önerim; çok mutluyken ya da çok üzgünken dinlememeniz olacaktır. Çünkü grup melankoliyi bir hayli iyi işlemiş. Dinlerken sizi alıp uzak düş iklimlerine götürecektir. Çünkü onun sesi inanılmaz ve Aleah gibisi bir daha gelmez. Keyifli dinlemeler.

Empyrium:

Yaşayan gerçek bir efsane… Onları anlatmaya kelimeler yetmez. Romantizmi, melankoliyi, doğayla içselleştirmeyi başka bir grupta bulamazsınız. Grup 1994 yılında Almanya’da Markus Stock tarafından kurulmuştur. Grubun hepsi birbirinden efsane 5 albümü birde toplama seti vardır. Herhangi bir albümlerinden dinlemeye başlayabilirsiniz. Ama 1997 çıkışlı “Songs of Moors and Misty Fields” albümüne ve Doom Metali bırakıp Neofolk Müziğe yöneldikleri; 1999 çıkışlı “Where at Night the Woods Grouse Plays” ve 2002 çıkışlı yine Neofolk icra ettikleri “Weiland” albümüne özellikle dikkat çekmek istiyorum. Bu albümler altın değerindedir. Sadece Metal Müzik değil ilgili bulaştıkları diğer müzikler için de bulunmaz albümlerdir. Dinleyiniz, dinlettiriniz.

Diğer Müzisyen ve Gruplar

Tabi bu müzik tarzları iç içe ve birbiriyle bağlantılı müziklerdir. Biri olmadan diğeri düşünülemez. Bu tarzların ikisini veya üçünü harmanlayan karışık sentez gruplarda vardır. Uzatmadan şimdi de onları teker teker tanımaya başlayalım.

Dargaard:

Abigor ve Dominion gruplarında beraber bulunmuş, Tharen ve Elizabeth Toriser’in birlikte başlattığı projeleridir… 5 albümleri bulunur. Neo-Klasik Müzik ve Dark Wave etkileşimi vardır. Mitolojik olayları şarkı sözlerine konu edinirler. Şarkılar genelde düşük tempo ve orta tempoda karanlık ve romantik eserlerdir. Dinlenesi albümleri 2004 yapımı; “Rise and Fall” albümüdür. Albüm hemen sizi kendine çeker ve sakin sakin kafa dinlemenizi sağlar. Eserlerinde yoğun bir Orta Çağ tadı bulunur.

Dark Sanctuary:

Genellikle Orta Çağ temalı müzikleriyle, trajik sözleriyle tanınırlar. 1996’da, Fransa’da kurulan grup 2009’da dağılmıştır. Bizlere dinlenebilecek, birbirinden güzel 8 albüm bırakmışlardır. 1999 çıkışlı “Royaume Melancolique” albümü hayran bırakır. Klasik müzik öğeleri ve Dark Wave öğelerini akustik bir tatla birleştirmişlerdir. Akustik ve Elektronik tınıların birleşimi gibidirler. Yer yer Ambient Müzik ögeleri de içerirler. Gerilimli Gotik bir tınıları vardır. Şarkı sözleri birbirini tamamlar. Üzüntü ve acı üzerine gittikleri yegâne duygudur. Uzaklaşmak, rahatlamak için dinlenebilir. Viyola, Çello, Synthesizer gibi enstrümanlar kullanıp soprano vokallerle süslerler. Dinlenesi gruplardandır.

- Yorumlar -

Yazar Hakkında

In a press release from map of Spain and Portugal google maps, it was stated that both Spain and Portugal were listed as the warmest countries in Europe. Their capitals, Madrid and Lisbon were mentioned as the two countries where they experience the warmest climate. The company's website in these two cities can be found at Google Maps. Just go to the map to see the data. Another part of this press release states that this kind of data is given in Google Maps because of the extreme climatic conditions in those countries. It is the reason why it is much warmer in Portugal than it is in Spain. As such, Google Maps is displaying the data to show the typical weather conditions in those two countries. During the summer season, Lisbon has warm weather compared to Madrid. This does not mean that there are no places with cooler temperatures, but when you want to enjoy a place that is sunny, you would prefer a place like Lisbon or Madrid. It is a fact that all of the old continents including Africa are now made up of different countries. This includes the Americas and Asia. The only difference between the continents is that with the former, everything has been completely remade, and it is much hotter and wetter here. Maps are here to help us stay connected to the old continent and know the names of those places and their climates, and the same thing applies with the countries that are now present in the World.

İlgili Yazılar