Activision Blizzard yıl sonu yaklaşırken bazı rakamları dünya ile paylaşmaya başladı. Bunların arasında Candy Crush‘ın satın alınması elbet ilgi çekti ama bir diğer nokta da oyunların oyuncu sayılarıydı.

Firmanın Activision tarafının ürünü Destiny’nin kullanıcı sayısı 25 milyonu geçmiş. Ancak belirteyim bu rakam aktif kullanıcı sayısı değil, oyuna sahip olup oyuna giren toplam hesap sayısı. Geçtiğimiz Mayıs ayında 20 milyon kullanıcıya sahip olan Destiny’nin 5 milyonluk artışı dikkat çekici. Ayrıca yine Activision tarafının en ünlü markası Call of Duty’de de “çift haneli bir yüzde” ile artış mevcutmuş.

Blizzard tarafında ise yüzler genelde gülüyor. Heroes of the Storm, Hearthstone beklenen ilgiyi toplamış durumda. Bir tek World of Warcraft’ta ki düşüş devam etse de öyle büyük bir düşüş yok bu sefer. Üç ay önce 5.6 milyon akfit oyuncusu olan WoW’un şu an 5.5 milyon aktif oyuncusu kalmış. MMORPG’lerin en başarılısı olan World of Warcraft’ta ki düşüş zaten her ek paketin sonunda, elimizde yapacak bir şeyler kalmamasından dolayı doğal olan bir süreç haline geldi. Ki zaten World of Warcraft: Legion gelince elbet oyuncu sayısı yeniden yükselecek, sonra yenide düşecektir…Bunun dışında Diablo 3’ün Çin satışları 2 milyon’u aşarken (ki zaten avrupa-abd satışları zaten rekor kırmıştı), Overwatch’ın betası için asya hariç 7 milyon insan kayıt olmuş durumda. Gelse de oynasak diyorlar.

Kısacası Activision Blizzard için işler gayet güzel gidiyor.

- Yorumlar -