Aylardır, hatta neredeyse yıllardır Steam‘de erken erişimde olan, alfa sürecinde devam eden; Arma 2 modu olarak hayata başlayan ve sonradan çok büyük bir kitleye ulaşan DayZ; son dönemde yaşadığı düşüşe rağmen gelişimine devam ediyor.

Oyunun yapımcısı Brian Hicks‘in açıklamasına göre bu senenin sonunda alfa süreci tamamlanacak ve betaya geçilecekmiş. En azından planları bu yöndeymiş ama olmayabilir de… Bu sırada oyuna yenilikler gelmeye de devam edecek. Öncelikle 3 yeni araç varmış. Ayrıca belki de en güzeli; Steam Workshop ile gelecek olan modlama özelliği olacak gibi duruyor.

Gerçi DayZ geçtiğimiz günlerde en kötü günlerini yaşadığını açıklamak zorunda kalmıştı. Steam’den alınan rakamlara göre aynı anda oyun içerisinde olan insan sayısı geçen haftalarda en düşük rakamlara ulaşmıştı. Bazen yüz binlerce oyuncunun aynı anda oyunda olduğu DayZ (ki çılgın kalabalık oluyordu server’lar) on bin’lerin altına indi. Bunda uzun süren alfa süreci ve yapımcıların oyun içerisinde yaptığı ve oyuncuları hoşnut etmeyen değişikliklerin etkisi çok büyük.  Zombilerden çok insanlarla uğraşmak dert idi ancak buna çözüm olarak loot’u az olan server sistemi gelmesi, bence oyunu öldüren bir numaralı sebep oldu. Saatlerce koşturup sonra açlıktan ölmenin zevkli bir yanı yok…

Bakalım ilerleyen günlerde DayZ’de neler olacak. Oyunu bu düşüşten kurtarırlarsa güzel olur.

- Yorumlar -