1 Aralık’ta başlayan ve bu yıl üçüncüsü yapılan GameX 2016 Oyun ve Eğlence Fuarı‘nı ziyaret ettik ve açıkçası fuar ile ilgili düşüncelerimiz pek de hoş değil.

The Pack adına İstanbul’un en çok ilgi gören oyun etkinliklerinden birisi olan GameX‘teydim ve bu “yoğun” ilgi fuar alanının ötesinden bile anlaşılıyordu. İnanılmaz bir sıra Lütfi Kırdar Kongre Merkezi‘nin önünde sizi karşılıyordu. Zaten etkinliğin neden bu denli eleştiriyi üstüne çekeceği buradan itibaren anlaşılıyor çünkü kalabalığın ne getirebileceği çok da öngörülememiş. Böyle büyük bir kalabalık, iletişimsizlik ve alana girişlerde disiplinsizliğe yol açmış. Örneğin basın olarak geldim dediğimde -akreditasyonum olmasına rağmen- sadece güvenlik görevlisine halimi anlatabildim çünkü basın girişi olarak gösterilen yerde onun dışında kimse yoktu. Zaten kendisi de kaçak girişleri engellemek için oradaymış. Talimat verilmese nereden bilsin nasıl işleyecek, basın biletini gösterince aldı içeri neyse ki. Neyse buradan sonrası hemen eleştiriye girmeyelim önce biraz etkinlikten ve vaat ettiklerinden bahsedelim.

15303976_10154717484397510_260137720_o

GameX anlayacağınız üzere oyun ve oyuncuya yönelik bir fuar, yani basit bir etkinlik, buluşma vs. değil. Uzun ismi GameX Dijital Oyun ve Eğlence Fuarı ve 2014’ten beri bizlerle. Katılımcı olarak oyuncuların çok sevdiği firmaları, yapımcıları ve oyuncuları birleştiriyor ve tabii ki size oyun sunmayı amaçlıyor. Buraya kadar ne olabilir ki diye düşünebilirsiniz ama her şey maalesef bilgisayarları dizmekle olmuyor.

Katılımcıların yaş ortalaması göz önüne alınırsa bu alanlar sömürüye çok açık, ki sömürülüyor zaten. Bazı yerlerde özellikle VR deneyimlerinde bir sıra gözetilmiş ancak bilgisayarlarda bu yok ve kim ne kaparsa sanki onunmuşçasına sonsuza kadar orada kalmış. Üçüncü turumda falan aynı kişileri aynı yerde buluyordum ki ne demek istediğim umarım anlaşılmıştır. Fuar alanın dar oluşu ve stantların dizilimi apayrı bir sorundu. Yollar sanki genişletilmeye değil de daraltılmaya çalışılmış gibiydi, stant görevlileri basın odasını kullanabiliyor diye biliyorum. Sahne dışında bazı stantların arkasında boşluklar vardı ki buna gerek yoktu. Bu koca boşluktan yararlanmak mümkün olabilirdi diye düşünüyorum.

15303879_10154717482877510_1288892507_o

BuzzMyVideos’un sahneyi kullandığı zamana denk geldim, YabancıOyuncu’yu getirmiş kendisi konuşuyor ama duyulmuyor sahneden çok az uzaksan duyman imkânsız çünkü yakınında profesyonel ses sistemleri stantı bulunuyor. Haliyle de bangır bangır müzik geliyor. Gezinmek için yollar çok dar bir YouTuber gelmiş de fotoğraf çekiliyorsa, o yol ve paralelleri kapalı kalıyor. Hadi YouTuber’ı geçtim; kişi, bir cosplayer’la veya arkadaşıyla bir fotoğraf çekmek istese -ki bunu bile yapamıyor- gelip geçenden fotoğraf bozuluyor.

Vee gel gelelim etkinliğin asıl yıldızına; dans gösterileri. Paladins gibi popüler oyunların oynatıldığı ve pek de ilgiye muhtaç olmayan –ki böyle bir ilgi çekme yöntemini kesinlikle desteklemiyorum- Epin standında yer alan bu şov kesinlikle dans olmasıyla değil, dansın içeriğiyle ve yarattığı kaosla alakalı olarak rezil bir ortam yaratmasıyla eleştirilmesi gereken bir unsur. Dans gösterisi 20 dk. önceden anons ediliyor ve şov başlıyor; bütün stantların %70-75’i hızla eriyor. Peki nereye gidiyor bu insanlar? Sahnenin önündeki izdihama katılmaya! Neden peki? Çünkü göbek açık, bacak var. Size bunu destekleyen fotoğraflar çekip atabilmeyi dilerdim ancak ne mümkün inanılmaz bir izdiham vardı, kolumu bile hareket ettiremedim (Gerçi yaşadığım şok ve iğrenmeyle de bu olmuş olabilir bilmiyorum).

15311625_10154717482312510_785119012_o

Sonunda bekleyenler için geçmek bilmeyen zaman geçiyor ve genç kadınlarımız sahnede yerlerini alıyorlar. Millet çıldırıyor, herkes videoya almak için birbirini eziyor. Tabii sahnedekiler, tanımadıkları etmedikleri insanlardan laflara, çirkin çirkin çığlıklara, ıslıklara maruz kalıyor. Dansçılardan bir tanesiyle karşılaştım, çok rahatsız olmuş alanı olabildiğince hızlı terk etmek istiyor. Bunun yolunu açan kim Epin, peki tek suçlu Epin mi? Hayır öncelikle GameX’in yaş ortalaması belli. Aylar öncesinden bu konuşuluyor. Sen ki GameX olarak böyle bir şeye nasıl izin veriyorsun? Amaç milletin gelmesini sağlamaksa böyle bir şeye ihtiyaç olmadığını, etkinliği bilen en azından bir kere de olsa görmüş herkes biliyor, “Haberim yoktu, stantlar kendi içinde bağımsız istediğini yapabiliyor” dersen de ilk günün rezaletinden sonra bunu engellemek gayet mümkündü. Bu olay üçüncü gün yani Cumartesi yaşanıyor.

Ben amacı söyleyeyim; “reklamın iyisi kötüsü olmaz”. Türkiye’de kötü hep dikkat çeker bakınız Aleyna Tilki. Kızı sevenden çok sevmeyen, daha doğrusu durumunu desteklemeyen var. Sonuç ne? İnanılmaz bir popülarite ve medyatiklik. GameX’te de aynı sonuç işte, aldığı o kadar kötü eleştiriye rağmen, her sene inanılmaz bir katılım alıyor. Zaten bu tür bir saçmalığın destekçisi eleştirileri dinlemiyor bile. Ne var yahu biz de çocuk olduk demeyin, ağaç yaşken eğilir. Ve lütfen küçük güzel okuyucularımız sizler de kendinizi ufkunuz geliştirecek yönde kaliteli birer birey olarak yetiştirmeye özen gösteriniz.

15311366_10154717482607510_1821842072_o

Birçok yararlı workshop, seminer boş kalırken bu şovun dolup taşması beni çökertti. Bunun dışında diğer bir şokumu anlatayım fuara FX bir hapishane dekoru getirmişti. Bu, yüzlerce Harley Quinn ve Joker olduğundan onlar için yaratıcı bir fotoğraf alanı demekti. Buraya kadar lafım yok, iyi fikir. Ancak etkinlikten çıkmadan önce gördüğüm manzara karşısında ne demeliyim bilemedim. Önce asıl kahramanımız hapishaneden bahsedeyim; kendisi 1 metrekare ve hobi tahtasından yapılma yani aman aman güçlü bir şey değil içine en fazla 5 kişi falan girer, zorlarsan. Peki, benim gördüğüm ne? İçeride alakasız belki 9 kişi, fotoğraf çekilmeye çalışan, inatla sıkıştırılan bir Harley ve hapishanenin üstünde başka bir kişi. Anladık başkasına saygımız kalmamış ama neden dekora çıkıyorsunuz? Yapmayın lütfen.

Gelelim fuardaki gezintime; küçük olduğu için hemen bitiyor ama kalabalıktan bir adım ilerlemek yaklaşık 1 yıl sürüyor. İlk olarak Kader Mühürleri standına uğradım. Kader Mühürleri %100 Türk yapımı, Türk Telekom destekli ve Sobee stüdyolarından çıkmış bir MMORPG oyunumuz, konusunu eski Anadolu efsanelerinden alıyor. Oyuna League of Legends gibi 5 kişilik takımınızla dâhil olabilir veya klasik tek başınıza da oynayabilirsiniz. Bu standımız güler yüzlü bir stanttı ve oyuna dair bilgi alabileceğiniz broşür, oyunun müziklerini de barındıran bir de CD dağıtılıyordu. Oyun şu an açık betada ve ücretsiz bir göz atabilirsiniz. Ama sanmayın ki her stant böyle iyilik perisi; mesela FX o kadar güler yüzlü değildi. Kendi teknik problemleri nedeniyle oldukça suratsızdılar. Stantları hakkında bilgi almaya gittiğimde yüzüme bile bakılmadı, söylenenleri yazarken nedense(!) defterime bakıldı.
Neyse; en beğendiğim stant kostümü XBOX’a ait. Arkası Forza Horizon yazılı yarış suitlerini beğendim. En çeşitlilik sunan stant ise Vestel’e aitti birçok güzel oyun vardı. Vestel olarak ürünleri dışında oyun etkinliğine katılmanın hakkını vermişlerdi. En büyülendiğim stant tabii ki MSI standıydı, harika sistemler getirmişlerdi. Beni üzen nokta ne yazık ki o güzel sistemlerle CS: GO oynanmasıydı, bu çok küçük bir detay, sorun bile değil ama. Ve tabii ki uğradığım diğer stantlar da güzel, amaçlarına uygun ortamı yakalamışlardı.

15271752_10154717481902510_1275028481_o

Workshop olarak Prototiplemeye katıldım, amaç oyun yaratıp oynamaktı. Ev sahipleri Arda Çevik ve Çağdaş Yıldırım’dı. Çok aman aman bir oyun ortaya çıkaramadım ama olsun, eğlendim. Onlara da tekrar buradan teşekkürler.

1-4 Aralık arası bizlerle olan GameX’e dair benim görüşlerim bu şekilde. Seneye kendilerini bu imajdan kurtarabilmelerini diliyorum ve stantlarda beni güler yüzlülükle karşılayan herkese teşekkür ediyorum.

- Yorumlar -