Arkadaşlar, aramızda Witcher serisini oynamamış olanınız var mı? Kendim hariç 😛

Peki arkadaşlar, aramızda Witcher serisini oynayıp da, “Bu ne biçim oyun, hiç güzel değil!” diyen var mı? Olsa zaten ilk önce emeğe saygısızlık olurdu herhalde 🙂

Bu şekilde giriş yapmamın tek sebebi, bizlere Witcher gibi inanılmaz oyun serisini yaratan Polonyalı güzide oyun firması CD Projekt RED’in üzerinde çalıştığı yeni oyunu olan CYBERPUNK 2077‘den bahsetmek içindi.

Witcher serisinde yakaladıkları başarı ve haklı övgüyü CYBERPUNK 2077 oyununda da yakalayacaklarından hiç şüphem bulunmuyor. Hatta aşağıdaki teaser tadında trailer’ı izlediğinizde canavar gibi bir oyunun bizi beklediğini görebilirsiniz.

Maalesef oyun hakkında çok fazla bilgi yok; hikayesi ve mekanikleri gibi detaylı bilgileri firma henüz paylaşmıyor (ya da ben henüz görmedim, okumadım).

Cyberpunk 2077 oyun severlerinin beğenisine sunulmadan önce Cyberpunk dünyası hakkında “çok kısa ve özet” bilgiler vermek isterim. Ama ilk önce buyursunlar:

Ağzımızın suyu aktı? Ben izlerken gözlerim yaşarmıştı be. İnanılmaz görsellerin bulunduğu bu oyunun dünyasını inceleyelim biraz:
in_the_cyberpunk_world_by_quarian_ira-d5c3vw3
Kural ve uygulama kitapları 2005 yılı son versiyonu olan Cyberpunk V3 olarak piyasada bulunmaktadır. Cyberpunk V3 adı üzerinde cyberpunk türü bir masa üstü rol yapma oyunudur. Oyun kumpanyası Mike Pondsmith tarafından ilk 1988 yılında tasarlanmış ve R. Talsorian Games firması tarafından basılmıştır. 1988 yılı versiyonunda oyunun tam adı Cyberpunk 2013, 1990 yılı versiyonunda Cyberpunk 2020 ve en son, en güncel olanı, biraz önce bahsettiğim gibi, 2005 yılında Cyberpunk V3 olarak geçmektedir. Cyberpunk V3 yaklaşık olarak 2030’lu yıllarda geçmektedir.

Uuuu beybi, 2077 neyin nesi o zaman, diye sorabilirsiniz. Evet, ben de ilk olarak bu tepkiyi vermiştim ve teaser trailer izleyince anladım ki CD Projekt RED kendi tarzlarını ortaya koyarak ana kaynağının ruhunu maksimum sadık kalacak bir şekilde muazzam bir oyun geliştiriyorlar.

Neyse Cyberpunk’a geri dönersek;

1980’li yılların popüler kültürünü en önemli özellikleri şöyle bir sıralarsak:

-Glam Rock!
-Özgürlük her şeyim ne sana ne bir başkasına veririm
-Stil her şey demek!cyberpunk___redlight_district_by_celarx-d84wyvg
-Yeni yeni gelişen teknolojiler ve bu teknolojilerin insan hayatı üzerindeki etkileri. Bilgisayardan bahsediyorum 😉
BLADE RUNNER ve bilumum fantastik ama ağır bilim kurgu filmlerin patlaması (Blade Runner gibi şaheseri izlemediyseniz lütfen izleyin. Kendinizi böyle bir zevkten mahrum etmeyin. Yazık, günah ya!)
-Eh tabii bilim kurgunun özellikle cyberpunk türünün önde giden, bayrak taşıyıcıları olan William Gibson (ki Cyberspace terimini bulan kişidir), Bruce Sterling ve Mirrorshades grubuna dahil olan diğer yazarların çalışmaları ve hikayelerinin bolluğu

Eh, Sayın Pondsmith’in karşısında böyle bir materyal zenginliği varken, etkilenip de Cyberpunk masa üstü rol yapma oyununu yaratmaması bildiğin ayıp olurdu herhalde.

Cyberpunk türünün en önemli özellikleri de Cybernetic teknolojisinin (teaser trailer videosunda gözümüze gözümüze sokulan hadise) ve distopya yoğun bir şekilde kullanılmasıdır. Oyun combat ve casusluk ağırlıklı olması da Shadowrun oyun kumpanyasıyla arasındaki benzerlikleri ortaya çıkarmaktadır.
144dfa81cc3415fc0bbd926e56546379
Kumpanyanın ilk başlarında genetik mühendisliği, klonlama ve yapay zeka gibi fantastiksel bilim kurgu öğeleri bulunmuyordu fakat takdir edersiniz ki teknoloji ve bilim her geçen yıl daha da ilerlediği için artık ek kaynak kitaplarıyla kuralları bu tür bilim kurgu öğeleriyle bütünleştirebiliyoruz. Videoda da görüldüğü üzere belki de oyunun kurgusunda Yapay zeka ve Klonlama öğelerini sıkça rastlayabileceğiz.

Cyberpunkta distopik bir geleceğin yanında Mega Şirketlerin varlığı ve bu şirketlerin insanlarla olan ilişkisi de önemli detaylarından biridir.

Rol yapma oyunun mekaniklerinden bahsetmeyeceğim fakat şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki, aksiyon ve film noir öğelerinin yoğun olarak oyun kurucular tarafından kullanılması, kurgulanması (oyuncular için) oynanan hikayeleri acayip zevkli hale getirebilmektedir.

Oyun kumpanyası Night City diye bilinen kurgusal bir şehirde geçmektedir. Night City aşağıdaki haritada da göreceğiniz gibi San Francisco ile Los Angeles arasında bulunmakta ve her ne kadar San Jose şehrine daha yakınmış gibi gözükse de aslında Monterey şehrine daha yakın bir yerlerde olduğu görülmektedir.

Cyberpunk_2020_Night_City

Disoptik dünya, global sosyoekonomik değerlerin ve yapıların yıkılmasıyla sıkı yönetimlerin var olmasına sebebiyet vermiş ve özellikle Amerika Birleşik Devletleri can ve mal güvenliğinin sağlanması için Mega Şirketlerin yardımına muhtaç kalmıştır. Yine çok ama çok kısa bahsedilen bu Mega Şirketlerin neler olduğundan bahsedeyim:

Araska: Japon silah firması. CEO’su Japonya’nın bir süper güç olması için çalışmalarda bulunmakta ve megalomanyak kelimesinin yeni tarifinin iki ayaklı halidir. Firmanın ismi 2. Dünya Savaşı’ndaki Arisaka firmasına göndermedir.

Biotechnia: İtalyan bioteknoloji, farmakoloji ve sibernetik firması. Logosu Archer Daniels Midland firmasınınkine benzemektedir.

Euro Business Machines (EBM): Alman enformasyon teknolojileri firması ve bariz bir şekilde IBM göndermesidir.

Infocomp: Amerikalı bilgi havuzu ve iletişim firması.

International Electric Corporation (IEC): Birçok Avrupalı elektrik, elektronik, finans ve sigorta firmasının birleşimi olan büyük firma ve bariz bir şekilde General Electric (GE) göndermesidir.

Kendachi: Japon silah firması.

Lazarus Group: Amerikan silah ve güvenlik firması. Militech ile yakın bağları bulunmaktadır.

Merril, Asukaga & Finch: Finans firması. Merrill Lynch göndermesidir.

Microtech: Amerikalı bilgisayar, yazılım ve elektronik üreticisi firma. Microsoft göndermesidir.

Militech: Amerikan silah firması. Firmanın Amerikan hükümeti ve ordusuyla çok sıkı bir bağı bulunmaktadır. CEO’su Amerika’nın tekrar süper güç olması çabasındadır. Bu yüzden de Araska firması ile, doğal olarak, azılı bir rekabet içindedir.

01_cp

Mitsubishi-Sugo: Araç, ulaşım firması. Japon firması olduğunu söylememe gerek yok sanırım.

Network News 54: Amerikan medya firması.

Orbital Air: Uzay taşımacılığında dünyada monopol konumundan olan birleşik Afrika firması.

Petrochem: Enerji firması.

Raven Microcybernetics: Sektörün bayrak taşıyıcısı sibernetik firması.

SovOil: Neo-Sovyet petrol devi. Dünyadaki petrokimya sektörünün neredeyse tamamı bu şirketin elindedir.

Trauma Team International: Özel medikal firması; özellikle doğal afet ve sağlık sigortası konularında lider bir grup.

World Wide News: Associated Press göndermesi olan, CNN’den daha büyük medya haber ajansı.

World Satellite Communications Network (WorldSatCom): uydu iletişim devi.

Zetatech: Bilgisayar, cyberdeck, robotik ve sibernetik üretim devi.

Cyberpunk oyuncularının D&D gibi Class ayrımları Roles (Roller) olarak tanımlanmıştır. Yani oyuncu oynatmak istediği bir rol seçerek karakterini yaratmakta, tanımlamaktadır. Kısaca roller:

Rol Açıklama Özel Kabiliyeti
Cop 21. yy polisleri, maksimum güvenlik, maksimum şiddet! Authority yani Otorite
Corporate Multi milyoner iş adamları, köpekbalığı bildiğin Resources yani Kaynak
Fixer Komisyoncu, tefeci, kaçakçı, organizatör Streetdeal yani sokak ağzı, sokak kültürü
Media Haberciler, muhabirler, gazeteciler Credibility yani Güvenirlik, İtibar
Netrunner Sibernetik hacker’lar Interface yani Arayüz
Nomad Bildiğiniz Mad Max, Amerikan versiyonu Family yani Aile
Rockerboy Sıkı otoriteye müzikle baş kaldıran asi, çılgın rock’çular Charismatic Leadership yani Karizma!
Solo Suikastçı, asker, fedai vb. Combat Sense, Savaş ustası diyelim.
Techie Her türlü mekanik Jury Rig yani MacGyver ya bildiğin
Med-Tech Sokak doktorları Med-Tech yani Medikal Teknoloji

Cyberpunk dünyasını şekillendiren, yönlendiren ve belirli firmalarla özdeşleşmiş olan karakterle bulunmakta olup, Cyberpunk 2077 oyununda kullanılıp kullanılmayacağını bilmediğim için burada bahsetmiyorum. Fakat Cyberpunk oyunun ve kültürünü daha yakından anlamak ve bilmek isterseniz, Cyberpunk rol yapma oyunu evreni için yazılmış FIRESTORM roman serisini tavsiye ederim. Türkçe çevrildiklerini düşünmüyorum ve amazon.com da satıldığını biliyorum.

cyberpunk2020_coverpicture_hq_0

Cyberpunk 2077 oyununa geri dönersek;

Oyunun ana yazarlarından Sebastian Stepien beyefendinin dediğine göre bazı karakterler İngilizce dışındaki dillerde konuşacakmış. Eğer oyuncu konuşulan dili bilmiyorsa oyundaki karakterinin bir “translator” programı alması ve konuşmaları ancak öyle anlaması gerekiyormuş. Bunun sebebi olarak da Polonyalı aktörlerin Los Angeles aksanlı İngilizce konuşmalarının hem otantik olmayışı hem de saçma olacağının düşüncesiymiş. Valla ben bu noktada firmaya tavım yani. Witcher Polonyaca oynansa insanı biraz üzebilirdi belki ama Cyberpunk dünyasına güzel bir lezzet katacağı şüphesizdir.

Oyunun geliştirileceği 2012 yılında duyurulmuş halen daha geliştirme aşamasındadır ve firma oyunun hangi platformlarda piyasa sürüleceğinin bilgisini dahi vermedi. Ama büyük ihtimalle tüm konsol ve PC’lerde oynayabileceğimiz şekilde geliştiriliyordur. Witcher 2 ve 3’ü her platformda oynadık, Cyberpunk 2077’yi de her platformda oynayabileceğimizi düşünmek doğaldır.

Sırf teaser trailerdan oyunun bir sanat eseri olacağı da aşikardır. The Pack için yazdığım yazıyı güncellesem mi acaba ne yapsam? 😛

Bu arada Cyberpunk kültürünü güzel bir şekilde özetlediğini düşündüğüm şu parçayı da beğeninize sunuyorum:

Keyifli oyunlar dilerim…

- Yorumlar -