Multiplayer oyunlar içinde belki de en meşhur ve millet olarak en çok sevdiğimiz oyun olan Counter Strike oyunun dünya şampiyonasında Türk Milli takımı, dünyanın en iyi cs:go oyuncularının katıldığı turnuvada bütün rakiplerini eleyerek şampiyon oldu!

Bilindiği gibi e-spor tüm dünyada oldukça takip edilen ve özellikle gençler arasında oldukça popüleritesi olan bir spor dalı haline gelmiş durumda. Türkiye’de bir zamanlar pek bilinmese ve takipçisi az olsa da son yıllarda Türkiye’de de e-spor’a ciddi bir katılım gerçekleşmiş ve adından sıkça söz ettirmişti bir çok turnuvada. Bunun en son örneği ise 9 ekimde finali gerçekleşen (dün gece) Counter Strike: Global Offensive Dünya Şampiyonası’nda Türkiye final maçında Arjantinle karşılaşarak, son maçı da 2-1 kazanıp kupaya uzanan taraf oldu.

Türkiye turnuvayı nasıl kazandı? 

Aslında Türkiye bu şampiyonaya katılamıyordu. Turnuvanın başlamasına sayılı gün kala Avustralya takımında vize sıkıntısı meydana geldi ve turnuvaya 3 kişi katılma mecburiyetinde kaldılar. Daha sonra uluslararası bazı problemlerden dolayı Avustralya turnuvadan çekilmek zorunda kaldı. Bunun üzerine bir son şans maçı düzenlendi ve Türkiye-Belçika karşılaştı bu maçta. Türkiye’de maçı kazanarak şampiyonaya katılmaya hak kazandı.

Daha sonra final müsabakasına kadar hiç maçta kaybetmeyen oyuncularımız finalde Arjantinle karşılaşarak, şampiyonun belirleneceği maça başladılar.

Türkiye ve Arjantin 3 tur üzerinden oynanan final mücadelesinin ilk haritasında de_train‘de karşı karşıya geldi. “Counter Strike” olarak tura başlayan Arjantin, Türkiye karşısında 11-0 öne geçti. Daha sonra toparlanan Türkiye, önce 14-14’lük eşitliği sağladı, ardından turu kazanarak seride 1-0 öne geçti.

2. turda Türkiye ve Arjantin, de_overpass haritasında karşılaştı. Vazquez önderliğinde iyi bir oyun çıkaran Arjantin, Overpass’i 16-5 önde tamamlayarak seride durumu 1-1’e getirdi.

Serinin son ve 2016 Dünya Şampiyonu’nu belirleyecek olan maçı ‘de_cbble‘ haritasında oynandı. Seride baştan sona üstün olan Türkiye, maçı 16-8 kazanarak “2016 Dünya Şampiyonu” unvanını kazandı.

Turnuva sonrası oluşan dünya sıralaması ise şöyleydi ;

1-Türkiye
2-Arjantin
3-Fransa
4-Danimarka
5-İsveç
6-Kanada
7-Singapur
8-Tunus

Turnuvada ki final müsabakalarını ise aşağıdan izleyebilirsiniz.

1.Karşılaşma 

2.Karşılaşma

3.Karşılaşma

İstiklal Marşımızın Okunduğu Anlar ;

- Yorumlar -