Crytek; San Francisco’da yapılan, Oyun Geliştiricileri Konferansı’nda yeni grafik motoru CryEngine V’i duyurdu.

CryEngine'in test aşamasından bir örnek. (Resmen gerçek gibi)

CryEngine’in test aşamasından bir örnek. (Resmen gerçek gibi)

Sunumunu firmanın kurucularından Cevat Yerli’nin yaptığı grafik motoru, bir önceki nesile göre daha farklı ödeme planları ile dikkat çekiyor aslında. Bu motoru kullanmak isteyen geliştiricilere sabit abonelik teklifi yapılıyor ve bu sayede lisans ücretinin tamamı ödenmeden de kaynak kodlarına erişim sağlanabiliyor.

Bu iş modeli için 1 Milyon dolarlık bir bütçeyi kendi fonundan karşılayacak olan Crytek, aynı zamanda bağımsız geliştiriciler için de %70’lik bir hibe programı da sunacak. Bağımsız geliştiricilere ellerinden gelen her türlü desteği vereceklerini de sözlerine ekliyorlar.

CryEngine V ile geliştiriciler; gelişmiş bir DirectX 12 desteğinin yanı sıra, yeni araçlar, grafik teknikleri ile birlikte PlayStation VR, Oculus Rift, OSVR ve HTC Vive gibi sanal gerçeklik cihazlarına da destek veriyor olacak.

 

- Yorumlar -

Yazar Hakkında

Commodore 64 ile girdiği bu oyun dünyası bir anda onun dünyası olmuş. Amiga 500'de takılmaca, Windows 3.1'de Mayın tarlası oynamalar derken, günümüz teknolojilerinde oyun dünyasının sağlam bir üyesi. Aslen bir yazılımcı, boş zamanlarında Level dergisinde serbest yazarlık yapmakta. Evli ve bir çocuk babası.

İlgili Yazılar