Crytek denilince aklınıza Türk Oyun firmasından daha çok bir dönemin en iyi oyunlarından olan “Crysis” geliyor. Bunun nedeni ekip çalışmasının getirdiği önem ve hassasiyet diye düşünebilirsiniz. Ancak o köprünün altından çok sular akmışa benziyor.

Crytek İstanbul ofisi bir resmi duyuru yayınlanarak son günlerdeki dedikodulara açıklık getirmek istedi. Crytek suskunluğunu bozarak hem bu olayları cevapsız bırakmadı hemde aldığı kararları da oyunculara arz etme yolunu seçti.

Crytek’in uzakta olan birçok stüdyosu kapatılıyor, Warface muhtemelen satılıyor. Bu haberler sadece oyunu tedarik edenleri değil herkesi üzdü ancak Crytek İstanbul ofisiyle ilgili şu açıklamayı yaptı;

Crytek İstanbul stüdyosu bir geliştirici ofis değil bir yayıncı (publishing) ofisidir, Warface Türkiye’nin yayıncısıdır. Öyle olmaya da devam edecektir. Crytek İstanbul ofisinin kapanması, Warface Türkiye sunucusunun kapanması veya operasyonunda herhangi bir aksaklık söz konusu değildir. Aksine, bir yayın ofisi olarak yakın gelecekte yepyeni oyunları yayınlamak gibi stratejik plan ve hedefleri vardır. Crytek İstanbul, iş ortaklarıyla birlikte operasyon kalitesini geliştirmeye devam edecektir. Bu nedenle başta oyuncularımızın endişelenmemelerini umuyoruz.

Bu açıklamanın ardından Crytek’in 5 stüdyosunu kapatacağı bildirildi. Bunun nedeni olarak da premium IPleri kullanarak şirketi tekrardan görkemli günlerine döndürmek. Ne yazık ki Warface’e bu kadar uzun süre takılı kalmak, Crytek’e pek de yaramadı.

Olaya yabancı olan oyuncu arkadaşlarımız için bilgi geçecek olursak Crytek Bulgaristan ofisinde çalışanların 3 aydır maaş almaması ile ilgili haberler üzerine Crytek’ten bir açıklama bekleniyordu.

Crytek gelecek günlerde yeni bir açıklama yapmaya hazırlanırken bu kötü günlerin geçeceğini ve şirketin yenden başarılı günlerine döneceğini umuyoruz

- Yorumlar -