Civilization Beyond Earth

Civilization1BoxArtYıl 1991… Daha o zamanlar Microprose ayakta. Sid Meier abimiz ortalığı kasıp kavurmaya yeni başlamış. Ben daha bırak bilgisayarı, konuşmaya başlamamışım. İşte o zamanlarda bu abimiz asla piyasası kaybolmayacak. Her çıkışında satış rakamları yüksek kalacak ve keyifle oynayacağımız Civilization’u piyasaya sürmüş. Tabi oyun çok başarılı olunca 1996 yılında ikincisini de yapan Sid Meier, bundan üç sene sonra Civilization’un bir nevi devam oyunu olan Sid Meier’s Alpha Centauri oyununu da bomba gibi patlattı. Civilization serisinin ilk uzayda geçen oyunu olan Alpha Centauri, büyük oyun camialarından genel olarak 10 üzerinden 9.5 gibi oranlar alarak, başarısını ortaya koydu.

Civ1Aradan yıllar geçti ve Civilization başka başka oyunlar ile serisini devam ettirdi. Ancak bugüne kadar bir diğer uzay temalı strateji oyununu piyasaya sürmedi. Duyurulmasından itibaren yarattığı hype etkisinde bunun da parmağı olduğu yadsınamaz bir gerçek.

Ekimin 24’ünde, Civilization: Beyond Earth, Firaxis Games yapımcılığı ve 2K Games dağıtımcılığı ile raflardaki yerini aldı. Ben de çıktığı gibi oyunu edinip deneme şansı elde ettim. Şöyle yavaştan neler olup bittiğini etraflıca açıklayayım.

Öncelikle oynanış ve görsel açıdan Civilization V’in çok benzeri olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Bu açıdan oyuna alışma konusunda hiç sıkıntı çekmeyeceksiniz ki zaten oyunun başında bir rehberlik yardımı alabiliyorsunuz. Dikkatimi ilk çeken oyunun Civilization V’e göre daha düşük performans bilgisayarlar için daha yüksek fps vermesi oldu. (Evet bilgisayarım biraz eski :/)

Oyun Civilization V’te bıraktığımız yerden devam ediyor. Dünya savaşlar yüzünden artık yaşanılamayacak bir yer haline gelmiş ve tahmin edersiniz ki bunda büyük de bir payınız var. (Tabii bir de Ghandi’nin attığı insafsız nükleerlerin.) Yeni bir gezegende kolonileşmeniz kaçınılmaz. Bunu yapabilmeniz içinde sponsorlara ihtiyacınız var. Oyundaki bu 8 adet sponsoru Civilization V’te bulunan ülkeler ve liderleri gibi görebilirsiniz. Benzer politikalar karşımıza çıkıyor.

sid-meier-civilization-beyond-earth-cinematic-trailer

Bir sponsor seçtikten sonra gezegende rastgele bir bölgeye kuruluyoruz ve kolonimizi geliştirmeye başlıyoruz. Temel olarak üç yönelim mevcut. Purity, Harmony ve Supremacy olarak karşımıza çıkan bu yönelimler, oyunu kazanma şansımızı da bir nevi belirleyecek. Aynı zamanda bu yönelimlerimiz diğer sponsorlarla olan politikalarımıza da yön verecek. Purity (Saflık) bizlere koloni hayatında kendi benliğimizi koruyup, uzaylı canlılarla etkileşime girmediğimiz ölçüde kazandığımız bir yönelim. Harmony, kendi benliğimizi bırakıp, bölgenin yaşam şartlarına uyum sağlama, uzaylılarla iletişime geçme hatta genetiğimizi değiştirmeye yönelik hareketlerimizle kazandığımız bir yönelim olarak karşımıza çıkıyor. Supremacy ise teknoloji üzerine gelişip, robotik hayat tarzını uygulama, yapay zeka ve makineleşme olarak karşımıza çıkıyor.

Şehir devletleri yerine karşımıza istasyonlar çıkıyor ancak hem bu istasyonlar, hem de şehirler savunma açısından Civilization V’e göre daha güçsüzler. Karşılaşacağımız çeşit çeşit saldırgan uzaylının da barbar kabilelerinden çok daha güçlü olduğunu belirtmem gerekir. (Aman diyeyim earth wormdan olabildiğince uzak dur.)

Bilim gelişimi daha hızlı ve daha dallı budaklı bir şekilde karşımıza çıkıyor. Ancak doğru kombolarla yenilmez koloniler kurmak veya harca harca bitmeyecek  paralar kazanmak hiç de zor değil. Bu nedenle iyi strateji ve iyi bir politika yapmak çok önemli.

2638808-screen_cities_traderoutes

İlk oyunumda Brezilya olarak başladım ve hiç kimsenin saldırısına maruz kalmadan barış içerisinde oyunu bitirdim. Harmony yolunda ilerleyerek çok yüksek paralar kazandım. Ancak ne kadar zengin olursam olayım, oyunu kazanmam konusunda bana bir yardımı olmadı. İkinci oyunuma ise ARC olarak başladım ve daha oyunun başında Brezilya’ya bir atar yaptım. Adamlar da kolonimi darmadağın etti. Bu nedenle arkanızı sağlama almadan kolonilere bulaşmayın derim.

Casusluk, bu oyunda daha kullanışlı hale gelmiş. Daha çok casusunuz var ve daha gizli operasyonlar yapabiliyorsunuz. Özellikle para çalma durumlarında çok yüksek miktarda parayı cebe indirmeniz mümkün. Ancak ölme şansları çok yüksek ve bu da seviye gelişimlerini büyük ölçüde zorlaştırıyor.

Bu oyunun da 8 oyuncuya kadar multiplayer ve modlama desteği bulunuyor.

Kısacası oyun genel hatlarıyla Civilization V’e benzese de, Alpha Centauri kadar başarılı ve eğlenceli bir oyun olmuş.

Şu da Civilization: Beyond Earth’ün sinematik videosu:

- Yorumlar -

Civilization: Beyond Earth. "Selam Uzaylı Biz Dostuz!"
Klasik bir Civilization oyunu. Civilization V'in hikayesinin devamı olması ve uzayda kolonileşme fikri başarılı.
Artılar
  • Civilization havasını koruması
  • Yönelimler ve teknoloji ağacı
  • Alpha Centauri ile benzerliği
Eksiler
  • Gelişmenin çok hızlı olması
  • Rakiplerinizin bir anda çok güçlenmesi
07.8