Uzun bir süredir şanını kaybetmekte olan vampirler nihayet geri döndüler. Jbc yayıncılıktan çıkan bu güzide çizgi roman bizi o çok özlediğimiz vampir hikayelerine geri götürüyor.

Not:Bundan sonrası az spoilerlı olabilir ama okuyuşunuzu çok etkilemeyecektir.
image

Parti olmadan olmaz

Hikayemiz iki harika yazarın ellerinden biri Batman’in en güzel hikayelerinden birinin babası Scott Snyder diğeri ise söyleyecek bir şey yok; Stephen King. Çizimler ise Rafael Albuquerque’ya ait. Bizi ilk olarak oyuncu olma yolunda çalışan tam bir amerikan rüyası güzeli Pearl ve arkadaşı Hattie karşılıyor. Pearl bu hayali için çok çaba sarf ediyor 3 farklı işte çalışıyor, bazen hiç uyumuyor ve en sonunda ünlü bir yönetmenin verdiği partiye davet ediliyor. Aslında bu kısımdan sonrası bizim ilk hikayemiz çizgi roman iki ayrı hikayenin çakışmasından meydana geliyor. Öteki hikayemiz ise Skinner Sweet ve dedektif James Book arasında geçen ve Sweet’in nasıl o vahşi Amerikan vampirine dönüştüğünü anlatıyor. Pearl’ün hikayesi 1920’lerde Los Angeles’ta, Sweet’in hikayesi ise 1880’lerde vahşi batıda geçiyor.

Peki nasıl oluyor da karşılaşıyorlar, yukarıda parti dedim ya hani işte o partilerle ilgili genç kızlar hakkında bir çok klasik efsane vardır, işte burada da Pearl bunun gibi bir tuzağa düşüyor ve ölüyor. Tabi sonra ne oluyor dersiniz, doğru, Skinner Sweet gelip onu vampire çeviriyor, ama bildiğimiz bir türe değil yepyeni bir türe dönüştürüyor ve Pearl için intikam kapıları açılmış oluyor. Sweet, doğuştan Amerikan vampirimiz değil kendisi de geçmişte içinde bulunduğu yanlış işler sonucunda bu hale gelmiş bir insan ki tahmin edileceği üzere saf kan vampirlerimizin de bunda katkısı büyük, türünün tek örneği ve Pearl ile birlikte 2 ediyorlar. Bu yeni tür boşuna yeni değil örneğin, güneşten etkilenmiyor ve ya suda boğulmuyor (bir özellik daha var ama o sürpriz kalsın). Bu özellikleri sebebiyle de asıl vampirler tarafından pek de sevilmiyor, tabii Sweet de onları sevmiyor ve Pearl de dönüşmesiyle bu mücadelenin içine girmiş oluyor.
image

İlk başta olayları çizgiye oturtmak biraz zor olabilir ama sonradan çözülüyor. Her ne kadar yukarıda çok basitmiş gibi dursa da sürprizler barındırıyor. Türkçeye henüz sadece 1 cilt çevrilmiş durumda (teşekkürler JBC) ama kendisi çoktan 2. 3. Ciltleri görmüş (lütfen hemen yenisi gelsin). Yeni bir şey okuyayım diye arayışlar içindeyseniz Amerikan Vampiri sizi bütün güzelliğiyle bekliyor, bu hikaye ve görsel şölenini kaçırmayın.

- Yorumlar -