Biraz geç de olsa Captain America: Civil War‘u izledik ve incelememizi yazma fırsatı yakaladık. Genel olarak belentileri karşılayan, hatta üzerine çıkan film hakkında görüşlerimiz oldukça olumlu.

Avengers: Age of Ultron‘un ve Captain America: Winter Soldier‘ın devamı niteliğinde olan Civil War, bize dolu dolu aksiyon veren ve hikaye olarak alt yapısı iyi işlenmiş bir film. Öyle ki filmin ilk yarısının sadece hikaye odaklı olduğunu ve Kaptan ile Tony Stark arasındaki görüş ayrılığının nasıl ortaya çıktığını anlattığını söyleyebiliriz. Özellikle bol aksiyon seven ve popcorn Marvel filmlerine alışmış seyirci için biraz sıkıcı olabilecek bir ilk yarı izledik.

TeamCap

Age of Ultron‘un ardından yarattıkları karmaşanın sonuçlarına katlanmak zorunda olan grubun vermesi gereken büyük kararlar, grubun da ayrılma sürecini hızlandırıyor. Her ne kadar birbirlerinin kararlarına saygı duysalar da, dışarıdan gelen baskılar sonucu karşı karşıya geliyorlar. Açıkça söyleyelim bu öyle “Senden nefret ediyorum, seni öldüreceğim” tarzı bir karşı karşıya gelme de değil. Her ne kadar ciddi bir dövüş olsa da, birbirlerine zarar vermekten kaçındıklarını net şekilde görebiliyoruz. Bu da bir yerde filmin karanlık yönünü ortaya koyuyor.

Alıştığımız Marvel filmlerinin dışında epey karanlık bir filmle karşı karşıyayız. Karanlık dediğimizde yanlış anlamayın görüntüler DC Comics‘in Batman v Superman‘i gibi karanlık görselli sahneler değil, hikaye olarak karanlık ve bu kazananı olmayan bir savaşın karanlığı. Nitekim alıştığımız Marvel mutlu sonlarından birisine de sahip değil. Kaptan Amerika ve ekibinin kahramanlıktan, anti-kahramanlığa geçişini izliyoruz. Zaten filmi izlediğimiz zaman Kaptan’ın veya Stark’ın doğru ya da yanlış yaptığını söylemek mümkün değil. İkisi de kendi inandıkları doğrular için karşı karşıya geliyor.

captain america

Tüm bunların sonucunda da epik değil hatta buruk bir savaş, bol bol dram görüyoruz. Bize bunu oldukça başarılı bir şekilde sunan Russo kardeşleri de tebrik etmemiz gerekiyor. Özellikle dövüş sahnelerinin efsane işlendiğini düşünüyorum. Çok başarılı koreografilerle karşımıza çıkmış ekip. İçimden keşke R-Rated olsaydı demeden de geçemeyeceğim.

Karakterlere gelecek olursak; Black Panther‘in filme dahil oluşu muazzamdı. Bir Black Panther filmi gayet başarılı olabilir. Genç Spider-Man konusuna gelecek olursak, kafamda çok soru işareti vardı ancak filmi izleyince hepsi silindi. Kesinlikle eğlenceli bir Spider-Man gördük. Bu çocuk iş yapar diyorum. İşin güzel yanı kimse filmde bir diğerini gölgede bırakmıyordu. Herkese eşit miktarda sahne verilmiş ve doya doya bütün karakterleri izleme şansı buluyoruz. Ant-Man sahnelerini ayrı bir keyifle izledim diyebilirim.

captain america

Filmin ikinci yarısı yeni karakterlerin de dahil olmasıyla birlikte daha aksiyon dolu ve daha eğlenceli bir şekilde başlıyor. Büyük havaalanı kapışmasının ardından film kaldığı yerden karanlık havasına geri dönüyor. Özellikle Zemo karakterinin, ekip üzerinde yarattığı dramanın oldukça iyi işlendiğini düşünüyorum. Spoiler vermemek için de çok detaya inmiyorum.

Filmin tek kötü yanı aşırı CGI kullanımı, bazen CGI baş ağrıtacak kadar göze batabiliyordu. Onun dışında hızlı dövüş sahnelerinin biraz yorucu olduğunu kabul etmek zorundayım. Her ne kadar göze hoş gelse de, biraz yoruyor.

Sonuç olarak Marvel’ın en iyi filmlerinden birisi olmuş diyebilirim. Alıştıklarımızdan daha karanlık ama iyi işlenmiş, uzun ama bir dakikası bile sıkmayan bir film. Son olarak tarafımı da açıklamam gerekirse #TeamCap diyeceğim arkadaşlar.

captain america

Siz film hakkında ne düşünüyorsunuz? #TeamCap mi, #TeamIron mı?

- Yorumlar -