Geçen yıl Londra Müzesi, Felaket’in 350. yıl dönümü ile birlikte Büyük Londra Yangını‘nı yeniden tasarlamak için Minecraft kullanan bir eğitim projesi olan “Büyük Yangın 1666″(Great Fire 1666) kampanyasını başlattı. Olay sırasında üç farklı zaman aralığına bölünmüş olan farklı haritaları, yangın öncesi, yangın sırasında ve ardından yangın sonrasında Londra’nın yeniden inşa edilmesiyle ilgili olayları tasvir ediyor.

Daha önceden birinci ve ikinci bölümleri (haritaları yada) yayımlanmış olan projenin, üçüncü kısmı da geldi. Müze yetkilileri, “Londra Müzesi’nin zengin koleksiyonlarından esinlenerek çıkan Great Fire 1666, Yangın öyküsünü anlatmak için Minecraft’ın gücünü kullanıyor” diye açıklama yaparak, gençlerin de Londra’nın en büyük, ve dünyanın en ünlü yangınlarından birini hem oynarken hem de öğrenmeleri ile geçmişlerine dair güzel detaylar sunuyor. Ayrıca; “Üç harita, oyuncuların 1666’da Londra Şehri’ne girmelerine ve daha önce hiç olmadığı kadar Büyük Ateş hikayesini keşfetmelerine olanak tanıyan kapsamlı deneyimler sunuyor, bu korkunç olayın nedenlerini ortaya çıkarıyor, ateşle savaşmaya yardımcı oluyor ve sonunda Londra’yı yeniden inşa etmeye çalışıyor. Her harita, oyuncuların hikayeyi derinlemesine incelemelerine ve Londra Ateşi’nin parçası olmanın tadına varmasına yardımcı olacak zorlukları içeriyor.”  

 

Bir müzenin, böylesine önemli bir tarihi olayı (kendileri açısından) Minecraft vb. oyunları kullanarak yeni nesillere eğlenceli bir biçimde aktarıyor olması kesinlikle imrenilecek bir durum. Maalesef ki Türkiye’de ise hatırlarsınız, oyunun şiddete yönelttiği gibi bizce saçma bir sebepten yasaklanması bile söz konusu olmuştu.

Buyrun sizi müzenin hazırladığı videolar ile başbaşa bırakalım;


- Yorumlar -