Merhaba şu günlerde sizlere gündemi meşgul eden bir yapımcı ile tanıştırmak istiyorum. Burak Bey… Kendisi MESEL korku oyununun yapımcısı… Kendisine sohbetimiz sırasında söyle demiştim ‘’ oyunu oynuyorum ama oyunu yapan kişi ile sohbet ettiğimi bildiğimden korku oyununda gülümse geliyor’’ diye… En iyi röportajlarımdan bir tanesini DBK games den aldım. İsterseniz lafı uzatmadan DBK GAMES’i tanıyalım…

 

Burak: Öncelikle kabul ettiğiniz için teşekkür ederim. Bizlere DBK Game’den bahseder misiniz ?
DBK GAME: Ben teşekkür ederim. Aslında DBK Games ile ilgili çok bahsedecek bir şey yok. Uzun zamandır hobi olarak grafik tasarım ve oyun programlama yapıyordum. Sonunda baştan sonra bir proje tamamlamaya karar verip hep DBK Games’ i hem Mesel’ i çıkardım.
Burak: Ekibiniz var mı ? DBK GAME kaç kişi ?
DBK GAME: Henüz bir ekibim yok, tek kişiyim. Ancak bundan sonraki proje için ekip topluyorum.
Burak: Mesel Hakkında bize neler söyleyeceksiniz. Mesel nasıl bir oyun ?
DBK GAME: Mesel korku temalı bir keşif / macera oyunu. Elimden geldiğince korku öğelerini dibe çekip, gerilim öğelerini arttırmaya çalıştım. Genel olarak oyuncular karşısına aniden çıkan korku öğelerini görmekten sıkıldı diye düşündüm. Bu konuda hem olumlu hem olumsuz tepkiler aldım. Herkesi memnun etmek zor tabi : )
Burak: Mesel Steam’de nasıl tanıtıldı? Beğeniler nasıl, yorumlar olumlu mu sizce?
DBK GAME: Steam’de ki ilgili beklediğimin üstünde oldu. Mesel Stemde %87 oranında olumlu yorum aldı. Oyunu ilk çıkardığımda hedefim 1 yıl içinde 300 oyuncuya ulaşabilmekti, daha 1 ay olmadan bu sayının kat kat üstünde oyuncuya ulaştım.
Burak:Korku oyunları ile aranız nasıldır?
DBK GAME: Açıkcası büyük bir korku oyunu fanı sayılmam. Çok beğendiğim, başarılı yapımlar var elbette, ancak en son ne zaman ” bir korku oyunu olsa da oynasam” dedim hatırlamıyorum : )
Burak: Mesel ilk oyun deneyiminiz mi?
DBK GAME: Evet, daha önce eğlence amaçlı küçük projeler meydana getirmiştim. Fakat başlı başına bir oyun olarak Mesel ilk projem diyebilirim.
Burak: Mesel’in böyle giderse devam oyunu gelir mi?
DBK GAME: Şu an için sanmıyorum. 1 yıldır karanlık odaları tasarlamaktan içim karardı : )Bu nedenle bir süre korku oyunu yapmayı düşünmüyorum.
Burak: DBK nin anlamı nedir?
DBK GAME: DBK soyadımın sessiz harfleri. Steam’e kayıt olurken benden bir firma ismi istediler, o an aklıma DBK geldi, sonra daha orjinal bir şey bulup değiştirim dedim ama, öyle kaldı. : )
Burak:Hangi oyun sayfalarında Yer aldı mesel Oyunu ?
DBK GAME: Açıkçası çok fazla takip edemedim. Indie oyun sitelerinin bir çoğunda yer aldı. AAA oyun sitelerinde haberleri oldu, ancak henüz bir inceleme olmadı. Olduysa da ben görmedim .
Burak: Sosyal Medya ile aranız nasıl ?
DBK GAME: Sosyal medya ile aram pek iyi sayılmaz. Yaşta ilerleyince pek ayak uyduramıyorum sanırım : ) Aktif olarak sadece Facebook kullanıyorum.
Burak: : Pc Oyunlarına mı yakınsınız Yoksa Konsol Oyunlarına mı ?
DBK GAME: Pc oyunlarına daha yakınım. Klavye ve mouse elimin altında olmadan oyun oynadığımı hissedemiyorum.
Burak: Yemek ayırır gibi oyun ayırdığınız oluyor mu?
DBK GAME: Pek ayırmam. Ne bulursam oynarım. Sadece spor ve yarış oyunları ile pek aram yok.
Burak: : Hangi oyun dergisini okuyorsunuz, Size göre en iyisi hangisi ?
DBK GAME: Türkiye’deki bütün oyun dergilerini okuyorum. Şu sıralar MultiPlayer ve Oyungezer favorilerim. Yıllar önce Merlinin Kazanında yazarlık yaptığım için MK’ nın da bende yeri ayrıdır.
Burak: İlk Oyununuzu hatırlıyor musunuz.. Konuya ilginiz ilk ne zaman başladı? Çocukluk bağlantısı nedir?
DBK GAME:İlk bilgisayar oyunumu 1993 yılında 386 DX’ te oynamıştım. Windows 3.1 ‘ de. Sanırım RetalX diye bir uçak oyunuydu, onunla aynı zamanlarda Prince of Persia ‘yı da epey oynamışımdır.
İlk oyun projemi de 11 yaşında yapmıştım. Yüzlerce sayfalık bir defterde arcade bir oyun planlamıştım. İleride bu işi öğrenince bu oyunu yaparım diye düşünmüştüm. Şu an o projeyi yapabilecek durumdayım ama yapsam tutmaz : )
Burak: Twitch Kanalınız var mı?
DBK GAME: Twitch kanalım yok.
Burak: Cosplay’ler Gerçekçi mi Türkiyede yoksa bir reklam aracı mı ?
DBK GAME: Açıkçası Türkiye’de yapılan Cosplay’ler hakkında pek bilgim yok. Sadece ara ara görüyorum. O nedenle, bu konuda pek yorum yapabilecek bilgide değilim.
Burak: Oyunlarla aranız iyi, peki şu an oynadığınız oyunlar neler?
DBK GAME: Uzun zamandır oyun oynayamıyorum. Genelde bir oyunu bir, en fazla iki günde bitiririm. Ama Fallout 4 ‘ ü yaklaşık 1 haftadır bitiremedim. Şu sıralar boş vakitlerimi Mesel’ i geliştirmekle harcıyorum.
Burak: Başarınızı hangi özelliğinize bağlamaktasınız?
DBK GAME: Henüz bu sektörde başarılı sayılmam : ) İleri olursam tekrar konuşuruz bunu.
Burak: Yeni bir oyun yapmaya karar versen adı ve konusu ne olurdu? Nelerden esinlenirdiniz?
DBK GAME: Yeni projeye başladım. Konusu biraz uzun, 1-2 ay sonra o konuda ayrıca konuşuruz. Ancak türü Survival /RPG olacak, eğer altından kalkabilirsem İzmir’ de geçecek. Tek başıma bütün İzmir’ i yapmak biraz zorlayabilir tabi : )
Burak: 10 sene sonraki hayatında bugünden farklı neler olacak?
DBK GAME: Gerçekçi olmak gerekirse çok bir şey değişeceğini sanmıyorum, 10 sene daha yaşlanmış olurum sanırım : )
Burak: Steam Greenlight geliştiriciler için uygun mu?
DBK GAME:Kesinlikle. Bence Steam Greenlight bağımsız yapımcılar için mükemmel bir oluşum. Sadece oyun yapıp, satmak için, milyonlarca oyuncuya ulaşmak için de harika bir platform.
Burak: hangisi Kolay PC’ye Oyun düşünmek mi yoksa Mobil mi?
DBK GAME: Benim için PC’ ye. Mobil oyun işine hiç girmedim, o yüzden de hiç kafa yormadım.
Burak: İnternet sitenizi kim tasarladı ?
DBK GAME: Kendim tasarladım.
Burak: Oyun müzikleri hakkında neler düşünüyorsunuz?
DBK GAME: Oyunun atmosferini en çok etkileyen unsurların başında gelir. Başarılı bir soundtrack size oynadığınız oyunu unutturmaz. Red Alert 2 nin yada Fifa96′ nın soundtrack’ ini bilmeyen yoktur.
Burak: Grafiği güzel olup hikayesi olmayan oyun mu Yoksa grafiğe önem vermeyip hikayesi ile kalp kazanan oyunlar mı sizce?
DBK GAME: Bu oyuncudan oyuncuya değişiklik gösterebilir. Sadece güzel grafik görebilmek için walking simulator oynayanlarda var, sadece hikaye okumak için 16 bit oyun oynayanlarda. İkisi arasında seçim yapacak olsam hikaye grafiklere göre ön planda olmalıdır diyebilirim. Ancak şahsi fikrim ; bir oyunu oynanabilir yapan ne grafiktir ne de hikaye . Sadece orjinal bir fikirdir diye düşünüyorum. Bunu yıllardır savurunum sonunda minecraft bu iddiamı destekledi : )
Burak: Reklam yapma şansınız oluyor mu?
DBK GAME: Pek olmuyor. Pek uğraşamıyorum da. Ne zamandır bir youtube reklamı yapacağım bir türlü 10 saniyelik bir video hazırlayamadım.
Burak: En büyük hayaliniz ve gerçekleştirmek istediğiniz projeleriniz nelerdir?
DBK GAME: Oyun sektörü üzerine çok büyük hayallerim yok açıkcası. Başta da söylediğim gibi oyun programlama daha çok hobi niteliğinde benim için. Ancak bu hobi çerçevesinde , kafamda gerçekleştirmek istediğim onlarca proje var. Mesel’ den itibaren her yıl 1 oyun piyasaya sürmek istiyorum.
Burak: Son Sorularımıza geçmeden Yine sosyal bir soru sormak istiyorum. İzlediğiniz Diziler var mı?
DBK GAME: Herhangi bir dizi sitesinde popüler diziler başlığında bulunan ilk 30 diziyi izliyorum diyebilirim. : )
Burak: Türkçe Oyun Sektöründe neden hep ingilizce ağırlıklı oyunlar ,Türkçe isimler pazarda yer alması güç mü?
DBK GAME: Bu konuda uzun uzun konuşmak gerekir. Ancak temel sebebinin daha geniş bir kitleye ulaşmak olduğunu düşünüyorum. Her ne kadar Mesel’ in ana dili Türkçe’ de olsa, En çok satılan ülkeler sıralamasında Türkiye sonlarda yer alıyor. Türk torrent sitelerinden download sayısı, Steam’ den indirilen oyun sayısından kat ve kat fazla. Yeri gelmişken şunu da söylemek istiyorum ; Ben bu işe para için girmedim. O yüzden kaç kişi satın almış, kaç kişi torrentten indirip cracklemiş benim için önemli değil. Benim için oyunu kaç kişinin oynadığı önemli. Sadece torrentten indirilen oyunlara anlık update edememek ciddi sıkıntı. Şu an internetten illegal yollarla indirilen Mesel biraz buglı. Bir çok bug ‘ ı sonradan çıkan patchlerle düzelttim. Ama oyunu internetten indiren kişiler hala ilk versiyonu oynuyorlar.
Ek olarak Mesel’ i Steam’ den satın alan ya da bir şekilde destek olanların adını kayıt ediyorum. Bundan sonraki projeleri kendilerine ücretsiz olarak göndereceğim.
Burak: Sizi sevenlere  sizi takip edenlere neler yazmak isteriniz?
DBK GAME: Bu süreçte bana destek olan herkese sonsuz teşekkürler. Yukarıda da söylediğim gibi, projeye destek olanları unutmuyorum. Özellikle Mesel projesinin tamamlanmasında bütün takipçilerin emeği vardır. İleride daha da iyi projelerle karşınıza çıkmak için gün sayıyorum : )
Çok keyifli bir röportajdı… DBK games’i daha iyi tanımak için oyunu satın alın… Ve Türk korku oyunlarından bir tanesi olan MESEL’i gördüğünüz yerde iyi puanlayın. Yapımcısı duydunuz . Eğer reklamı olursa İZMİR konulu bir oyun da gelebilir… Kendisine Şahsım adına tebrik ediyorum. Kendisinden söz de aldık.. İleride ki projelerinde kendisinden bir röportaj daha alabiliriz….
MESEL ile hem korkun hemde bu gizemi bizimle paylaşın 🙂
 
Bir ‘’BuRocket’’ roportajıdır…
2016

 

- Yorumlar -