Role Playing Games (Rol Yapma Oyunları), video oyunları arasında her zaman ayrı bir yer tutmuştur. Masaüstü rol yapma oyunları oynayan veya oynamayan herkes, kendisini eninde sonunda bir RPG oyunu oynarken bulmuştur. Biz de The Pack olarak oturduk en iyi 20 RPG oyununu listelemeye karar verdik. Tabi seri halinde olan oyunları değerlendirmemize alırken en iyi olan oyunu ile değerlendirdik.

İşte geçmişten günümüze rol yapma oyunları:

20- DIABLO (1996)

Diablo-II-Lord-of-Destruction-PC

Blizzard‘ın 1996 yılında ilk olarak piyasaya sürdüğü efsane hack&slash oyun serisi. Çoğumuzun çocukluğunda sabahlama sebebimizdi. Özellikle iki-üç arkadaş evde co-op takıldığımız zamanları unutmak kolay değil. Serinin en iyi oyunu olan Diablo II, ülkemizde de en çok oynanan oyunlar arasındaydı.

diablo

19- ULTIMA (1981)

ultima

Ultima Online piyasaya çıkana kadar, RPG açlığımızı tatmin etmemizi sağlayan Ultima için Richard Garriott abimize (aka Lord British) ne kadar teşekkür etsek azdır. Malesef Ultima Online ile hayatımızı çürüten arkadaş da kendisiydi. Yaktın bizi Richard abi…

ultima_lg

18- DEUS EX (2000)

deusex

Ion Storm ve Eidos imzalı cyberpunk rol yapma oyunu. Çok yakında yeni oyunu Deus Ex: Mankind Divided‘ı da göreceğiz. Yeni oyun Ağustos’ta piyasaya sürülüyor.

İşte trailerı:

17- ICEWIND DALE (2000)

icewind dale

Dungeon&Dragons temalı cRPG oyunu Icewind Dale, Unutulmuş Diyarlar‘da geçen en iyi oyunlardan kabul edilmekte. Rol yapma oyunları yapan en iyi firmalardan kabul edilen ve 2003’te kapanan Black Isle imzasıyla yayınlanmıştır.

iwd

16- SHADOWRUN (1993)shadowrun

Shadowrun masaüstü rpg oyununu konu alan ilk video oyunu 1993’te SNES platformuna çıktı. 2013 yılında büyük bir Kickstarter kapmanyasıyla piyasaya bomba gibi dönen Shadowrun serisi, son olarak Shadowrun: Hong Kong ile oyunseverlerle buluştu. Eğer izometrik, taktiksel rol yapma oyunlarını seviyorsanız, Shadowrun’ı oynamadan geçmeyin derim.

srhk_neon

15- VAMPIRE: THE MASQUERADE (2000)

VTMB_800x600

White Wolf settingiyle bu tarzdaki oyun eksiğini dolduran Vampire: The Masquerade serisi, gothic tarzıyla neredeyse bütün RPG severlerin gönlüne taht kurmuş bir oyun serisi. Özellikle serinin masaüstü rpg oyunları, ülkemizde en çok tercih edilen sistemlerden bir tanesi. Bilgisayar oyunu kısmında ise Vampire: The Masquerade – Bloodlines‘ın yerini başka bir oyun kolay kolay dolduramaz.

Geçtiğimiz aylarda Paradox‘un, oyunu adeta öldüren CCP Games‘den serinin bütün haklarını satın almasıyla yeni bir VTM oyunu konusunda umutlarımız yeşerdi. Merakla gelişmeleri takip ediyoruz.

vampirebloodlines-09

14- DARK SOULS (2011)

Dark-Souls-Prepare-to-Die-Edition-video-game-wallpaper

Piyasanın en zor oyunundan bahsediyoruz. Hidetaka Miyazaki imzalı oyun serisi neredeyse her oyunuyla büyük başarıya ulaştı. Önümüzdeki aylarda Dark Souls III‘ün de piyasaya çıkmasını bekliyoruz. Tam tarih olarak 12 Nisan 2016 görünüyor.

Dark Souls ile ilgili detaylı yazımızı okumak için buraya tıklayın.

maxresdefault (5)

13- FINAL FANTASY (1987)

Final_Fantasy_7

Artık efsaneleştiği herkes tarafından kabul edilen jRPG serisi. Her oyunu birbirinden güzel seriyi eğer zaten jRPG seviyorsanız çok kez oynamışsınızdır. Eğer hiç oynamadıysanız eksik kalınmaması gereken bir oyun serisinden bahsediyoruz. Bir an önce oynayın. Square Enix imzalı serinin son oyunu olarak Final Fantasy XV‘i bekliyoruz. Oyun bu yıl piyasaya çıkıyor. Ayrıca serini en iyilerinden kabul edilen FFVII için bir remake hazırlanıyor. Onu da söylemeden geçmeyelim.

Restalm-Food-Court-FFXV

12- NEVERWINTER NIGHTS (2002)

Neverwinter-Nights-PC-Cover

BioWare imzalı epik cRPG serisi Neverwinter Nights, Unutulmuş Diyarlar‘da geçen en güzel oyunlardan birisi. BioWare’in RPG devi olmasına öncülük eden seri bana göre NWN. Neverwinter adıyla daha başka pek çok oyun piyasaya sürüldü.

NeverwinterNights2

11- PILLARS OF ETERNITY (2015)

new-pillars-of-eternity-wallpaper-

Obsidian Entertainment‘ın yaptığı ve Paradox Interactive‘in yayımladığı Pillars of Eternity bir Kickstarter başarısı. 4 milyon doların üzerinde fonlanan oyun cRPG oyunlarının günümüzde hala büyük yer tuttuğunu ve hala büyük başarılara ulaştıklarının en büyük kanıtı. Baldur’s Gate serilerine benzerliğiyle dikkat çeken oyun, yılın en iyi oyunları arasında yer alıyor.

pillars1

10- DIVINITY (2002)

maxresdefault (6)

Larian Studios tarafından tasarlanan Divinity serisi cRPG türünün en iyilerinden kabul ediliyor. Özellikle geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen Divinity: Original Sin ile bu başarısını koruyan stüdyo, Kasım 2016’da Divinity: Original Sin 2‘yi piyasaya çıkartmaya hazırlanıyor.

divinity-original-sin-13-1024x576

9- POKÈMON RED/BLUE (1996)

maxresdefault (3)

Nintendo‘nun kalbimizde adeta yara olan oyun serisi, ilk olarak Pokémon Red/Blue versiyonlarıyla piyasaya çıktı. Daha sonra bir sürü farklı versiyonu ve animesi yapıldıysa da, bizim gönlümüzde hiçbiri ne ilk oyunun, ne de ilk animesinin yerini tutabildi. (Pokémon Red/Blue‘nun daha sonra Pokémon FireRed ve Pokémon LeafGreen olarak geliştirilmiş hali piyasaya sürüldü.)

(Pokémon‘un ülkemizde yasaklanması ihanetini unutursak kalbimiz kurusun!)

maxresdefault (4)

8- STAR WARS: KNIGHTS OF THE OLD REPUBLIC (2003)

maxresdefault (2)

İlk oyunu BioWare tarafından, ikincisi ise Obsidian Entertainment tarafından tasarlanan ve LucasArts tarafından yayımlanan harika seri. Öyle ki ikinci oyunun Obsidian‘a yaptırılmasını tavsiye eden de kendi oyunlarıyla ilgilenmek isteyen BioWare olmuştu. İlk oyunun hikayesinde, Mass Effect‘in senaristliğini yapan Drew Karpyshyn‘in dehası bulunmaktadır. Daha sonra Mass Effect bölümünde buna biraz değineceğim.

KOTOR2-7-21-2015

7- PLANESCAPE TORMENT (1999)

planetscape-torment

Bir başka Black Isle Studios başarısı olan Planescape Torment, Advanced Dungeons&Dragons kurallarıyla Planescape evreninde geçmektedir. Hikayesiyle, role playiyle efsanedir. cRPG türünde adeta liderlik koltuğuna oynar.

torment

6- BALDUR’S GATE (1998)

baldurs gate

BioWare, Black Isle Studios ortaklığıyla hazırlanan ve yayımlanan oyun serisi. cRPGlerin şahı. Unutulmuş Diyarlar evreninin en iyi oyun serisi. Hala tadından yenmez. Enhanced Edition versiyonları bile günümüzde deli gibi oynanmaktadır. cRPG’de hiçbir oyun eline su dökemez.

screen12

5- THE ELDER SCROLLS (1994)

the_elder_scrolls_v_skyrim

Morrowind, Oblivion, SkyrimThe Elder Scrolls serisinin her oyunu bambaşka bir efsane. Bambaşka bir sanat eseri. Bethesda‘nın bizlere sunduğu bu seriler RPG oyunlarını ayrı bir boyuta taşımış diyebiliriz. Özellikle Skyrim ile Bethesda kendisini aşmış diyebiliriz. Canımsın Bethesda… (Hala The Elder Scrolls Online‘ın aşırı gereksiz olduğunu düşünüyorum.

maxresdefault

4- DRAGON AGE (2009)

dragon_age_wallpaper_by_scar665-d3h60b2

Dragon Age 2‘yi katmadan konuşacağım, son zamanların en epik fantastik rol yapma oyunu. Dragon Age: Origins ile başlayan ve Dragon Age: Inquisition ile 2014’te devam eden bir BioWare harikası. Hala DLC’leri çıkıyor. Hala oynatıyor. Görsellik, hikaye on numara, beş yıldız.

DAI_Oct102014_01

3- FALLOUT (1997)

281850

Black Isle Studios tarafından ilk iki oyunu yapılan ve taktiksel rol yapma oyunu türünde karşımıza çıkan post-apokaliptik oyun serisi Fallout, üçüncü oyundan itibaren Bethesda eliyle tasarlanmaya başlamış ve taktiksel rol yapma oyunu türünden ayrılmıştır.

Son olarak Fallout 4 uzun bir beklentinin ve hype’ın üzerine piyasaya sürüldü. Beklenenleri de vermiş gibi görünüyor.

Fallout-4_Gameplay_4

2- MASS EFFECT (2007)

Mass-Effect-3-

BioWare‘in en iyi oyun serisi. Net! Özellikle Mass Effect 1 ve Mass Effect 2 kendi alanında ortalığı kasıp kavurmuş ve ödül üstüne ödül almış oyunlar. Üçleme boyunca Komutan Shepard ile adeta bir olduğumuz oyun hem aşırı eğlenceli, hem çok epik, hem de duygusallığın dibine vuruyor. Bir oyundan bekleyebileceğiniz her şey bu oyunda var.

Özellikle Mass Effect 1 ve Mass Effect 2‘nin senaryolarının Drew Karpyshyn‘ın elinden çıkması ayrı bir güzellik katıyor oyuna. Kendisi ayrıca Mass Effect kitaplarının da yazarı. Üçüncü oyunda, kitapları yazmak için BioWare’den ayrılan Karpyshyn, Mass Effect: Andromeda için tekrar ekibe katılmış durumda. Kısacası senaryo konusunda iyi olma garantisi var diyebiliriz.

Serinin dördüncü oyunu olarak gelecek olan Mass Effect: Andromeda, 2016’nın dördüncü çeyreğinde yayınlanacak.

Şu trailerı da şöyle bırakayım:

1- THE WITCHER (2007)

witcher 3

Son oyunu The Witcher 3: Wild Hunt ile yılın en iyi oyunu ödülünü neredeyse her yerde toplayan CD Projekt Red oyunu. Oyun hakkında söylenecek çok söz var. Ancak yeri burası değil. Nasıl öveceğimizi şaşırdığımız The Witcher 3‘ü merak ediyorsanız sizi şöyle alayım.

Andrzej Sapkowski‘nin kitaplarından uyarlanan The Witcher serisi, bize Geralt‘ın hikayesini anlatıyor. Her oyunu birbirinden güzel, hepsi birbirinden epik oyunlar. Ancak özellikle son oyun gerçek bir başyapıt. Helal olsun CD Projekt Red! Gerçekten de RPG oyunlarında yeni bir çağı başlattılar. Düşünün son oyun neredeyse her mecradan 10 üzerinden 10 aldı. Daha ne diyebiliriz ki? Adamlar yapmış…

CD Projekt Red, şimdi de bize Cyberpunk 2077 isimli bir oyunu hazırlıyor. O oyun hakkında merak ettiklerinizi buradan öğrenebilirsiniz.

The_Witcher_3_Wild_Hunt_You_never_know_what_waits_around_the_corner.0

 

Siz de bu listede olması gerektiğini düşündüğünüz oyunları yoruma yazın. Sizin en sevdiğini RPG hangisi?

- Yorumlar -