Bridge Constructor Portal ile Yeniden Portal Keyfi (İnceleme)
Artılar
  • PORTAL !
  • GLADOS
  • Daha çok PORTAL !
Eksiler
  • Oyun içi Müzikler tatmin edici değil
9Genel Puan

“Thinking with Portals” terimini, Valve’nin Portal ve Portal 2 oyunlarını oynamış olan herkes bilecektir ve hatırlayacaktır. Portallar ile düşünerek, bulmacaları çözerek hem hikayede ilerleyip, hem de “test odaların”dan kaçmaya çalıştığımız efsane yapım, köprü yapma oyunlarının kralı “Bridge Constructor” ile birleşti ve ortaya muhteşem bir oyun çıktı. Bridge Constructor Portal ile birlikte artık test odalarından kaçışımız daha farklı bir lezzette.

Oyun  ClockStone Software tarafından geliştiriliyor ve Headup Games tarafından da yayımlanıyor. Steam üzerinden PC’ler için gelmesinin yanı sıra PS4, XboxOne, Nintendo Switch, Android ve IOS cihazlar için de oyun mağazalardaki yerini almış durumda. Ama bence önemli ve oyunun başardığı en başarılı kısım, oyunun bir köprü yapma oyunundan çok “Portal” oyununun ruhuna sahip olması. Gerçi bunda “Test Chamber”ların ve “GLADOS”sun varlığı da önemli yer tutuyor. Ah o GLADOS’un konuşmaları, ince espirileri yok mu… 

Oyunda Aperture Science’ın yeni testlerinin tasarımcısı olarak başlıyoruz gibi bir hikaye düzeni kurulmuş durumda. Amacımız da test araçlarını (forklift), test odalarından sağ sağlim çıkartabilmek. Test araçları üzerindeki insancıkların tabi ki bir önemi yok. Portal ruhunun bir diğer noktası da bu zaten. İnsanın bilim(!) için harcanabilir olması. Tabi bu ana hedefimizi başarmaya çalışrken, Portal’a dair her özellik de oyunda mevcut ve ekstradan farklı renklerde Portallar da geliştirilmiş. Ama bunun dışında; turuncu renkte, hızlandırıcı jel, mavi renkte ki, zıplatıcı jel gibi “Thinking with Portals” sözünün temeli olan tüm bilim(!) araçları mevcut.

Bölümlerde öncelikli görevimiz tek bir forklifti (test aracı) odadan çıkartmayı başarmak. Bunu başardıktan sonra ise “konvoy” özelliği açılıyor ve bu sefer seri halde bir çok (bölüme göre sayısı değişiyor) forklift peşpeşe kurduğunuz köprülerden geçerek hem sağlamlığını test ediyor, hem de bölümden çıkmaya çalışıyor. Tabi tek bir aracın yarattığı ağırlık ile konvoyun yarattığı bir olmadığından, köprülerinizi konvoyları düşünerek sağlam yapmanızda fayda var. Ama bazı bölümlerde; tek araç için işe yarayan bir çözüm, konvoy için yaramayabilir. Farklı çözümler ile test odanızdaki köprü yapılarınızı değiştirip, düzenlemeniz gerekecektir. Ve bu sırada yeşil acaip sıvıdan uzak durmak mecburi. Tıpkı portal serisindeki gibi bu sıvı da anında ölüm demek.

Şahsen oyuna bayıldım. Zaten zannetmiyorum ki, Portal serisinin hayranı olan biri bu oyunu sevmesin… Eminim tüm Portalcılar da benim gibi kendilerini kaptıracaktır. Hem eğlenceli, hem bağımlılık yapıcı bir oyun geliştirmeyi başarmış ekip. Bu sebepten dolayı da hem Steam üzerinden bilgisayarıma kurdum, hem de bu yazıyı yazarken android telefonuma da kuruyorum. Aralarında bir senkronizasyon var mı şimdilik bilmiyorum ama inanın önemli değil. Aynı bölümleri tekrar tekrar oynayabilir, farklı çözümler üretebiliriz.

Oyunun toplamda (ileride yeni bölümler gelir mi bilmiyorum) 60 bölümden oluşması da bence çok iyi bir sayı. Hem doyurucu, hem sıkmaz diye düşünüyorum. Zaten bu tarz bölümleri tasarlamak da kolay değil. Grafikleri gayet güzel ve Portal havasını çok sağlam yansıtıyor, sesler kesinlikle başarılı… Uzun lafın kısası, oyun olmuş. Ve vereceğiniz her kuruşu bence hak eder halde.

- Yorumlar -