Bildiğimiz gibi İngiltere, yaptığı bir referandumla Avrupa Birliği‘nden ayrılma kararı aldı. Peki bu ayrılık ne anlama geliyor? Avrupa’nın oyun ve sinema sektörüne etkisi ne olacak. Kısaca bahsetmek istiyorum.

Brexit de ne ola ki?

Sürekli büyümekte olan Avrupa Birliği‘nde 2007’ye kadar bir ayrılma yolu mevcut değildi. Açık bir şekilde giren bir daha çıkamaz deniyordu. Üstüne üstlük her geçen sene Avrupa Birliği daha bir devletleşme yolunda adımlar atmaya çalışıyordu. Bayrağıyla, marşıyla bir Avrupa Birliği ulusu mu yaratılmaya çalışılıyor korkusu etrafı sarmıştı. Sonuç olarak da ilk tepkiler İrlanda‘dan gelmek üzere hazırlanan anayasa taslağı reddedilmişti. İrlanda bazı anlaşmaların dışında kalmak istiyordu. Buna daha sonra Hollanda da katıldı.

2007 yılında Lizbon Anlaşması‘yla ilk defa AB’den ayrılma mümkün oldu. Bunun için ise iki başlı bir yol öngörülüyordu. Ayrılmak isteyen devlet kararını açıkladıktan sonra Avrupa Birliği devletleri oy birliğiyle ayrılmasına karar vermek zorundaydı, eğer bu mümkün değilse her halükarda iki yıl sonra ayrılması kesinleşiyordu.

İngiltere bir anda AB’den ayrılma referandumunu ortaya çıkartarak büyük şaşkınlık yarattı. Sağ kesim partileri “Ulusal bütünlüğümüze zarar veriyor” argümanıyla ayrılmayı desteklerken, İngiltere Başbakanı David Cameron ise istikrarı yani AB’de kalmayı destekliyordu. Sonuçta karar çıktı ve İngiltere, #Brexit ile ayrılmaya karar verdi. Haliyle Cameron’da istifayı bastı.

David Cameron

Şimdi AB ülkelerinin ayrılmasına izin verme konusunda oy birliğine varamayacağı tahmin ediliyor ve iki yıllık bir ayrılma prosedürü öngörülüyor.

İngiltere’nin ayrılması muhtemelen diğer devletlerden de bazılarını cezbedecek. Özellikle sağ partilerin yükselişe geçtiği Hollanda, İrlanda ve Fransa‘da referandum yapılması tartışılmaya başlandı.

Avrupa Birliği ne işe yarıyor?

Avrupa Birliği malların iç ve dış pazarda serbest dolaşımı, gümrük birliği, vergi birliği, ortak para politikaları, kalkınma politikaları gibi birçok konuya el atmış durumda. Bunların dışında vizesiz seyahat, diplomatik koruma gibi konularda da AB yurttaşlarına büyük korumalar getiriyor. İşte bu yüzden AB’ye girmeye çalışıyoruz. Özellikle yüksek enflasyonu olan bizim gibi ülkeler, sırtını böyle bir ekonomik güce dayayarak toparlanmaya ve kalkınma çalışıyor. Bunun en büyük örneklerinden birisini de yine İrlanda Cumhuriyeti için verebiliriz.

İyi hoş da, bunun oyun ve sinema piyasalarına ne etkisi var?

Özellikle gümrük konusu sıkıntı olacaktır. Serbestçe gümrük birliği sayesinde o ülkeden, o ülkeye set taşıyabilen sinema ve dizi sektörü, artık bu işi ne kadar özgür yapabilecek göreceğiz. İngiltere’nin özel gümrük vergileri koymasıyla çifte vergilendirmenin ortaya çıkacağından korkan yapımcılar, maliyetleri düşürmek adına Amerika‘ya geçiş yapmak isteyebilir. Nitekim geçtiğimiz günlerde Game of Thrones‘un yeni sahnelerinin İngiltere’de çekilmeye devam edilip edilmeyeceği tartışılıyordu. Tüm ekipmanın bir İngiltere’ye, bir İrlanda’ya taşınması sıkıntı çıkartabilir. Neyse ki bu konuda yapımcılar son noktayı koydu ve bir değişiklik olmayacağını söylediler.

game of

Gelelim oyun yapımcılarına; muhtemelen en büyük darbeyi İngiltere’deki küçük ve orta oyun yapımcıları yiyecekler. Avrupa Birliği fonlarının kesilmesiyle çoğu devlet desteğinden ya mahrum kalacak, ya da alternatif çözümlerle daha düşük bütçeler yaratmak zorunda kalacaklar. E tabi ister istemez oyun sektöründe bir küçülme de kaçınılmaz olacak.

Buna bir örnek vermemiz gerekirse; CD Projekt Red‘in adını dağlara taşlara yazdıran oyunu The Witcher 3‘ün tüm genişleme paketleri Avrupa Birliği Destek Fonu tarafından desteklendi. Sadece The Blood and Wine 150.000€ destek aldı.

The-Witcher-3-Blood-and-Wine-

E tabi şimdi İngiliz oyunları bu tarz desteklerden yararlanamayacak. Alternatiflerini İngiliz devletinin sağlaması gerekecek. Sağlayabilecekler mi? Şuan oldukça meçhul. Çünkü Brexit’in ardından Sterlin hızlı bir düşüşe geçti. Üstelik İngiltere, Euro bölgesine bile giriş yapmamıştı.

Ayrıca oyun fiyatlandırmaları da özellikle kutulu satışlar için değişecektir. Hele ki gümrük vergileri uygulandıktan sonra. E haliyle bu fiyatlar yükseldiği için, Steam fiyatları da bunlara göre modifiye edilecek ve kutulu oyunların satışının zarar görmemesi sağlanacak. Durum pek de iç açıcı değil.

Açıkçası önümüzdeki günlerde neler olduğunu göreceğiz. Umuyoruz oyun ve sinema piyasaları en az zararla bu sorunlu dönemi atlatacak.

- Yorumlar -