Dünya nereye gidiyor sorusunun cevabını hepimiz merak etmişizdir. Bu sorunun milyonlarca farklı yanıtı olabilir. Charlie Brooker bu soruya en olası yanıtları vermekle kalmamış, aynı zamanda 7 (6+1) bölümlük bir mini dizi olan Black Mirror ile biz izleyenlere sunmuş.

Teknoloji şu an için hayatımızı kolaylaştıran en önemli unsur. Her ne kadar hayatımızı kolaylaştırsa da son 20 yıldaki gelişmeler sorgulayan insanların aklına aynı soruları getiriyor: “Sırada ne var?” “Ne zaman bitecek?”

Bunların cevabını öğrenebileceğimizi sanmıyorum, çünkü teknolojinin tek sınırlayıcı etkeninin insanın hayal gücü olduğunu düşünüyorum, yani sınırı yok. Biraz toparlamam gerekirse dizi de tam olarak bununla ilgili. Teknoloji bu hızla ilerlemeye devam ederse, insan ırkının doyumsuzluğunun bizleri nasıl bir distopyaya sürükleyeceği her bölümde farklı bir yönüyle etkileyici bir şekilde işlenmiş.

1.Bölüm: The National Anthem

KMK

Teknolojik gelişmelerin günümüzden farklı olmadığı bir bölüm ilk bölüm. Bilmediğimiz bir şey yok yani, günümüz insanı teknolojiye günümüzde olduğu kadar bağımlı. Herkesin elinde internet erişimini her yerde sağlayan telefonlar, en önemli haber ağı sosyal medya. Ve bir sabah İngiltere başkanı prensesin kaçırıldığı haberiyle uyanıyor. Prensesi kurtarmanın tek yolu başkanın kendinden isteneni tüm Dünya’nın gözleri önünde yapması. Yayını izleyip izlememek insanların elinde.

2. Bölüm: Fifteen Million Merits

BlackMirror1x02_0604

 

Belirsiz zamanda ve neresi olduğu tam olarak bilinmeyen bir mekanda geçen bölümde insanlar pedal çevirerek enerji üretiyor ve ürettikleri enerji arttıkça temel ihtiyaçlarını karşılamaya yarayan puanları biriktiriyorlar. Bu köle hayatından kurtulmanın tek yolu olarak yetenek yarışmasının görüldüğü bu yerde ana karakter bu yetenek yarışmasını kazanabilecek yeteneği olan bir kıza aşık oluyor ve yarışmaya katılabilmesi için gerekli puanı biriktiriyor. Kız yarışmayı kazanamıyor ama jüri ona başka bir seçenek daha sunuyor. İçerdeki küçük kafes hayatından kurtulabilmek için daha büyük ama daha kirli bir kafesi tercih ediyor kız. Bölüm asıl burada başlıyor. Ana karakter onları bu hale getiren sistemden intikam almaya karar veriyor. Buradan sonrası bana Hayvan Mezarlığı’nı çağrıştırdı. Sistem eleştirisi ve güzel bir baş kaldırı olarak başlayan bölüm daha büyük gerçeklere dokunuyor. Şimdiden uyarayım bölüm bitince mutlu olmuyorsunuz.

3.Bölüm: The Entire History Of You

vkzpogko

 

Bu bölümdeki ana karakterin insan olmadığını düşünüyorum. Canlı bile değil, grain adı verilen bir  teknoloji ürünü. Uyanık olduğunuz her anı sizin gözünüzden kaydeden bir kamera düşünün. Görüntüleri istediğiniz zaman izleyebiliyorsunuz, bakış açınızda olmanıza rağmen o anda odaklanmadığınız şeylere daha ayrıntılı bakabiliyorsunuz. İlk anda ne kadar faydalı bir şey gibi görünüyor değil mi? Bir de kendinizi düşünün, diyelim ki sevgilinizle tartıştınız. Yanınızda olmasa bile gün içinde ara ara tartışma anındaki tavrını hatırlayıp verdiği tepkileri tekrar tekrar gözünüzün önüne getirmeye çalışırsınız. Bir de o anı tekrar görebilme şansınız olduğunu düşünün. Her bakışının altındaki gizli duyguyu çözmeye çalışmaz mısınız? Bir süre sonra olmayan şeyleri görmeye başlamaz mısınız? Her şeyi geçtim gördüğünüz şeyler yaşanması gereken süreçlerin önüne geçip sizin hayatınızı yaşamanıza engel olmaz mı?

4. Bölüm: Be Right Back

blackmirror2

 

Tüm iletişim konuşmalarımızı kayıt altına alan devlet bu bilgilerle ne yapacak sorusunun en korkutucu ve psikopatça yanıtlarından biri olabilir bu bölüm. Sesiyle, mimikleriyle, zekasıyla bir kopyanızın yaratılabileceğini düşünün ya da kaybettiğiniz bir yakınınızın yerine aynısını koyabilmek imkanınız olsun. Ne yaparsınız?

5.Bölüm:  White Bear

black-mirror-2x02

 

Yargı sistemi gelişmiş ülkeler de dahil her yerde eleştirilir. İdam cezası olmalı mı? İyi hal indirimi hangi durumlarda uygulanmalı? Bunlar her zaman tartışmaya açık konular olmuştur. Hiç idam cezasından daha kötü bir ceza düşünebiliyor musunuz? Bu cezayı hak ettiği düşünülecek kadar kötü şeyler yapan insanlar mı daha kötü, bu ceza yaptırımı aklına gelen ve uygulayanlar mı yoksa bu cezanın uygulanışından zevk alıp –çok ihtiyaç varmış gibi- yeni bir rant kapısı haline getirenler mi?

6.Bölüm: The Waldo Moment

4768411_l3

 

Bölüm hakkında bilgi vermeden önce tüm bölümler içinde en sıkıcı bulduğum bölüm olduğunu söyleyebilirim.  Waldo Jamie tarafından canlandırılan bir çizgi karakter. Jamie’nin hiç ilgisi olmamasına rağmen Waldo bir şekilde politikaya bulaşıyor ve sosyal medyada da halkın sevgisini kazanmasıyla işin ucu Waldo’nun seçimlerde kuvvetli bir aday olmasına kadar gidiyor. Bölüm sosyal medya eleştirisinin yanı sıra temsili demokrasi gibi politik konularda da güzel noktalara değinip mesajlar veriyor ama hikâye çok daha iyi olma potansiyeline sahipken gelişme aşamasında diğer bölümlere kıyasla zayıf kalıyor

7. Bölüm: White Christmas:

Black Mirror DSC3454--(None)

 

Bu bölüm ve 2. bölüm arasında gidip geliyorum favorimi seçmek için, hala karar veremedim. White Christmas’la ilgili fazla şey söylemeyeceğim ama bölümdeki hayal gücüne saygımdan Charlie Brooker için saygı duruşuna geçebilirim.  Bölüm hakkında bilgi vermeyeceğim çünkü yazmaya başlarsam sadece bu bölümle ilgili üç sayfa yazı yazabilirim. Yine grainlerin ve eleştirilecek bir ceza sisteminin bir arada başrolde bulunduğu bir bölüm diyebilirim kısaca. Ama mutlaka izlenmeli.

“Amma uzatmışsın bu dizi ne anlatıyor bir özet geçiver” derseniz, internette okuduğum teknolojik alacakaranlık kuşağı tanımı sizin için yeterli olur. Sizi üzerinde düşünmediğiniz gerçeklerle yüzleştiren, gerçek olabilme fikri bile kabuslarınıza girebilecek distopyalara sürükleyen (şimdilik) 7 bölümlük her bölümü film tadında bu diziyi izlemediyseniz kaçırmayın derim.

- Yorumlar -