Bethesdaland’den hepinize merhaba! Böyle diyorum çünkü; Bethesda geçtiğimiz gece yaptığı konferansı kendi hazırlamış olduğu panayır havasındaki Bethesdaland’de gerçekleştirdi. Bakalım neler sunmuşlar.

1.Dishonored: Death of the Outsider

Tabii ki ilk olarak Dishonored’ı yazacaktım ki açıkçası ben onunla ilgili bir şey beklemiyordum. Amaaa karşımızda “Dishonored: Death of the Outsider” duruyor. Öncelikle oyundan bahsedelim videoda gördüğümüz kişiler ilk oyundan tanıdığımız ve benim DLC’de oynamaktan keyif aldığım Daud, diğer karakterimiz ise Billie Lurk kendisi bir seri katil ve aslında ikinci oyundaki Meagan Foster, Dreadful Wale’in kaptanı. Peki, ne oldu da bu iki güzide suikastçi bir araya geldi derseniz amaçları Outsider’dan kurtulmak. Fragmandan anlaşılacağı üzere şu an büyük ihtimal Karnaca’da kargaşa hüküm sürüyor ve Outsider bundan sorumlu olmasına rağmen tanrı figürü olarak algınıyor. İşte bizimkilerin amacı da bunu sona erdirmek.

Fragmana baktığımız zaman hafiften yeni yetenekleri görebiliyoruz ve benim en çok dikkatimi çeken şey grafiklerde aslından çok kopmasa da hafif bir değişiklik var gibi geldi. Bunların dışında ise bu yeni gelecek hikâye ile Dishonored’ın evreni genişleyebilir ve biz takipçilerine daha yeni şeyler sunmaya devam edebilir. Daud’u gördüğüm için mutlu olduğumu söylemiş miydim?

Çıkış Tarihi: 15 Eylül

2. Evil Within 2

Evil Within 2, acaba dedirten bir fragman ile karşımızda. İlk oyunun canavarlar, ortam ve gerilim üzerine ne kadar başarılı olduğunu ancak hikâye ve ilerleyiş konusunda ne kadar boğucu olduğunu oynayanlar veya izleyenler bilir. Bu fragman ile oyunumuz ikinci bir şans istiyor ve sanırım çoğu oyuncudan bunu kapabilir gibi gözüküyor çünkü fragman etkileyici bir ilerleyişe sahip. Gelelim neler olacağına; ilk olarak yine Sebastian’ı oynuyor olacağız, rüyalar âlemindeyiz ve bu kez kızımız Lily’i kurtarabilmek için canavarları karşısına alan bir babayız. Bu oyunumuzda da Japon ortaklığından doğan bir getiri olacak ki liderini gözü kör takip eden bir topluluğumuz olacak sanırım.

Müzik olarak Duran Duran’ın Ordinary World şarkısının bir cover’ı kullanılmış.

Çıkış Tarihi: 13. Cuma yani 13 Ekim

3. Wolfenstein II: The New Colossus

Hangimiz sevmedik, çılgınlar gibi tınını. Wofenstein’ın yeri bende çok ayrı hem geçmiş olsun hem kendini oyun dünyasının yeniliklerine adapte edebilişi olsun çok çok sevdiğim bir oyun ki büyük ihtimal sizlerin de sevdiği bir oyun. Bu oyunumuz ilk oyunun devamı niteliğinde olup yine Nazi’lerin galip geldiği ve ilk oyunda yaptığımız o kadar şeyin boşa gittiği bir 1961 dünyasında geçiyor.

Aslında konferanstan bize gelen şey tam olarak derli toplu bir fragman değil de küçük küçük oyuna dair kliplerin bir araya geldiği bir trailer diyebiliriz. Biliyorsunuz ki Bethesda’nın en iyi yaptığı şeylerden biri de 1960’ları distopik bir evrenle harmanlamak ki burada da çok tatlı, güzel örnekler var. Kullanılan parçamız ise Danke Schoen’den Way Newton. Sonunda küçük bir bukalemun sürprizimiz de var.

Çıkış Tarihi: 27 Ekim

4. Creation Club

Bu aslında bir oyun değil. Creation Club’ın amacı Fallout 4 ve Skyrim için bir mod platformu oluşturmak. Çünkü bazı modlar her ne kadar ilk kurduğunuzda oyunla anlaşmış gibi gözükse de sonradan, uzun süredir emek verdiğiniz oyunları bir çırpıda gömebiliyordu. Bethesda da bu soruna en azından kendisinin ilgilendiği bir mod merkezi kurarak çözmek istemiş. Tanıtıma göre de kullanımı pratik duruyor.

Bu toplulukta sadece Bethesda’nın yarattığı modlar olmayacak, bağımsız geliştiricilerle birlikte de çalışılacak.

Çıkış Tarihi: Bu yaz

5. Quake Champions

İlk olarak e-sporların göz bebeği Quake için turnuva geri dönüyor ve ödül 1 Milyon dolar olacak. Turnuva 26 Ağustos’ta QuakeCon sırasında gerçekleşecek. Diğer bir yeniliğimiz ise oyuna gelecek olan yeni haritalar ve tanıdık bir yüz; B.J. Blazkowicz.

6.DOOM VFR

VR’la cehennemin derinliklerine inmeye; vurup, kırıp, parçalamaya hazır mısnız? Ben hazır değildim, açıkçası beklemiyordum. Her ne kadar VFR yazsa da aslında Doom bildiğimiz VR dünyasına katılıyor. Bethesda F harfini koyarak Doom’un hakkını verir şekilde onu VR dünyasına katmış oldu. Her ne kadar oynanış güzel görünse de kolumun tamamen görünmemesi beni hiç mutlu etmedi, böyle saçma sapan bir şeye de takmış oldum.

7. Fallout 4 VR

Bu sefer elimizin bile gözükmediği VR dünyasına katılan diğer oyunumuz Fallout 4. Diyecek pek de bir şey yok.

“Mr. Sandman, bring us a dreaaaaam…”

Bunlar dışındaki ufak tefek şeyler ise Elder Scrolls cephesinden. Bir tanesi kart oyunu Legends’a Skyrim içeriği gelmesi, diğeri ise Elder Scrolls Online için yeni bir fragmanımızın olması.

ESO içinse daha reaksiyona dayalı ve heyecanlı bir video yapmayı tercih etmişler;

Bethesda’nın konferansından elimizde kalanlar bu kadar. Hepimize iyi E3’ler.

- Yorumlar -