Daha önce Batman v Superman için ilk incelememizi yapmıştık. Şimdi bambaşka bir bakış açısıyla ikinci incelemeyi Alperen bizler için yaptı. Neden mi bunu yaptık, çünkü Batman v Superman filmi tek bir kişinin iyi, ya da kötü görüşünü haketmiyor. Ortak noktayı bulamadığımz tek film olma özelliğini koruyan BvS, farklı bakış açılarıyla incelenmeyi hak ediyor. Biz de ona bu şansı tanımak istiyoruz. Lütfen ilk incelemeyi okuyup haklı bulduysanız bile bu incelemeyi okuyun.

Batman ve Superman. Kainatın en ikonik iki süper-kahramanı, ilk kez aynı beyazperdede. Üstelik  Wonder Women‘la. Gel de heyecanlanma şimdi..

batman_v_superman

 

Yaklaşık 2-2,5 yıl önce duyuruldu BvS. İlk teaserı Age of Ultron‘la, son trailerı Civil War‘la beraber çıktı. O kadar uzun soluklu bir projeydi hani. DC Sinematik evreninin temelini hazırlayacak yapıtaşı olacaktı. Beklentiler oldukça yüksekti. Ve oldukça uzun bir bekleyişten sonra nihayet sevenleriyle ve izleyicileriyle buluştu.

Çoğu eleştirmen filmi yerden yere vururken, izleyiciler filmi yere göğe sığdıramadı. Herkes ikiye bölünmüştü. Peki BvS gerçekten bu kadar kötü veya iyi bir film miydi? İkisinin de cevabı kocaman bir hayır. Ne çok kötü, ne de çok iyi bir filmdi. Genel anlamıyla BvS iyi bir filmdi. Süper-kahraman filmleri arasında benzerlerinin belli başlı sebeplerle önünde.

Neden mi? Gelin filme şöyle kısa bir göz atalım..

[SPOILER SPOILER SPOILER]

superman

Film oldukça güzel bir intro ile başlıyor. Batman‘in origin hikayesiyle. Sanırım böylesine bir başlangıca kimsenin itirazı yoktur? Hemen ardından insanoğlunun Superman‘le ilk tanışmasına gidiyoruz. Metropolis‘e. Man of Steel‘e gelen eleştirilerin büyük çoğunluğu son sahnelerdeki Superman’in General Zod’la olan kavgasında ortalığı tozu dumana çevirmesiydi. Bir Superman filmi için oldukça basit ve saçma bir eleştiri olmasına karşın BvS’nin bu sahneleri tekrar ele alması sözüm ona, “eleştirmenlerin” ağzını kapamıştır diye umuyorum. Her neyse, bu kavgayı Bruce Wayne‘nin, yani bir insanın gözüyle görmek filmin konusunu kısa da olsa açıkladı. Batman’in Superman’e olan öfkesinin nedenini biraz hızlı bir şekilde de olsa izleyiciye güzelce yedirdi. Tebrikler. Gelin ki hikaye bu kadar akıcı devam edemiyor.

Filmin birinci ve ikinci çeyreği bunlarla, Lex‘i tanımamızla ve gereksiz Daily Planet sahneleriyle devam ediyor. Lex’e kısa bir şekilde değinmek istiyorum. Lex Luthor, Superman’in ana villianı diyebileceğimiz kişi. Haliyle DC evreninde oldukça büyük bir yeri var. Bu rolu Jesse Eisenberg‘e vermek ne kadar doğru bir karar, orası tartışılır ama adamın iyi bir performans ortaya koyduğunu söyleyebilirim. Bakın iyi bir Lex Luthor olduğunu söylemedim, rolunu ve kişiliğini iyi yansıttığını söyledim. Yoksa o kaotik, can sıkan kötü adamdan pek eser yok. Bu Lex’in beyazperdeye ve bu evrene daha iyi uyum sağlayacağını düşünüyorum. Yukarıda Daily Planet sahnelerine gereksiz dememin de bir nedeni var elbette. Zack Snyder efendi! Sen ki bize bu kadar şahane dövüş sahneleri veren, bu kadar güzel çizgi-roman uyarlama filmleri sunan adam, Batman v Superman filmine niye bu kadar Laurence Fishburne sahnesi koyarsın be adam! Mis gibi Batman var işte, ver bize LexCorp‘a giriş sahnesini, veya Superman’in adam haklama sahnelerini. Niye Zack?

bvs-armor-171348

 

Sırada Batman var. 21. yüzyılın en sevilen süper-kahramanı. Batman’ı tek yönlü olarak ele almak asla mümkün değil, çünkü her yazarın, çizerin, yönetmenin Batman’ı farklı ele alma şekilleri var. Kimileri Christopher Nolan‘ın Batman’ini sever, kimisi Frank Miller‘ınkini. Ama şu kesin ki, Batfleck‘i sevmemek elde değil. Tarihteki en iyi Batman ve Bruce Wayne portrelerinden biri olduğu açıkça ortada. (Belki de en iyisi) Benim favorim hep Keaton‘dı, ama Ben Affleck‘in performansını görünce bu kökten değişmiş oldu. Özellikle o dövüş sahneleri, tavırları, cool havası vs. her şey şahane olmuş. Eksik bulduğum bir nokta olmayan iki şeyden birisi Batman, diğeri de Alfred. Jeremy Irons dedikten sonra pek fazla bir şey dememe gerek bile yok zaten. Batman kısmı her şeyiyle olmuş yani.

Filmin reklam malzemesi olan Batman ve Superman’ın savaşına gelecek olursak, bu kısım beklentilerinizi tam anlamıyla karşılayamayabilir. Öncelikle şunu belirtmemde fayda var ki, bu dövüş, belki de süper-kahraman filmlerinde şu ana dek gördüğümüz en iyi dövüş. Aklımda izledikten sonra bu kadar kalan bir dövüş sahnesi hatırlamıyorum. Belki  Captain America: Winter Soldier‘daki asansör sahnesi. Beklentilerinizi karşılayamayabilir dememin sebebi ise bu destansı dövüşün biraz kısa olması. Yoksa her halükarda filmin en güzel kısımlarından biriydi. Zack Snyder filmi zaten. (Görsel şölen)

batman-v-superman-knightmare

 

Trailerlarda merak konusu olan çöl sahnesi ve Batman’in çok tartışılan boyun kırma sahnesi. Evet çöl sahnesi bir kabustan ibaret denilebilir. Ama aslında ileride olabileceklerin habercisi. Bilmeyenler için bu kısım Injustice hikayesini ele almış. Injustice’de Superman, Louis‘in ölümüyle güç delisi bir manyak haline gelmiştir. Çoğu süper-kahraman onun yanında yer alırken Batman buna şiddetle karşı koymaktadır. Çöl-kabus sahnesi genel itibariyle bundan ibaretti. Fanlar için altın değerinde bir sahneydi. Batman ve öldürme kısmı ise biraz beklenmedik. Çünkü Batman kabus sahnesiyle kalmıyor, filmde çatur çutur adam öldürüyor. Bayağı bayağı öldürüyor hani.. Bunu Robin‘in ölümüne bağlamak lazım. Umarım ilerideki Batman filmlerinde detaylı bir şekilde işlenir bu olaylar. Bu arada kabus sahnesinin asıl nedeni Flash. Bu kısma Justice League filminde daha çok değineceklerini açıkladılar.

wonder woman

Ve Wonder Women! Sonunda muhteşem kadınımıza kavuşabildik. Doomsday‘la olan son savaşa girişi tek kelimeyle efsaneydi. Hele arkasından gelen Hans Zimmer usta ve Junkie XL‘in elinden çıkma muhteşem soundtrack. Tadından yenmiyor vallahi. Filmle ilgili herkesin ortak noktada buluştuğu tek nokta Wonder Women’ın harika olduğuydu. Hikayede kendisine oldukça yer verilmiş. Ama daha kendisiyle ilgili bilmediğimiz bir sürü şey var. Gelecek seneye çıkacak olan Wonder Women filminde hepsi detaylı olarak anlatılır umarım.

Son olarak değinmek istediğim nokta filmin neden bu kadar çok eleştiri aldığı. Tek kelime, Marvel. Süper-kahraman filmleri furyasının bu kadar çok para kazanmasının ve sevilmesinin temel nedeni Marvel’ın yaptığı filmler. BvS’yi eleştiren elemanların esas aldığı şeyse Marvel filmlerinden başka bir şey değil. Bu sektöre Marvel’ın yön vermesi ve genel olarak onun şekillendirmesi yönüyle bu kadar çok eleştiri aldı BvS.

Genel kitleye oldukça başarılı bir şekilde hitap etmeyi başarıyor Marvel, ama bir çizgi-roman severe ne kadar hitap ediyor, çizgi-romanı ne kadar iyi uyarlıyor orası tartışmaya açık. Benim fikrimse artık bunu iyi yapamadıkları yönünde. Marvel filmleri artık iyice müzikal tadı vermeye başladı, aynı formülü farklı filmlere tekrar ve tekrar uygulamaya başladılar. Ortaya Disney etmeni de girince iş iyice kalitesizleşti. Her filmin sonunda Hulk gelip oldukça güçlü villianları uzaya yollar oldu, kimse ölmez oldu, (Ya da ölüp dirilir oldu) süper-kahraman filmlerinde asıl etmenlerden birisi olan “şiddet”ten eser kalmamaya başladı. Haliyle bu da beni ve birçok fanı rahatsız etti. Bu yüzden beyazperdede yeni bir şeylere ihtiyaç vardı ve Batman v Superman bunu tam olarak veremese de ileride harika şeyler olacağının habercisi oldu. Bu yönüyle DC‘ye teşekkür ediyorum. Fanlarına daha çok değer verdiği için.

bvs

Her şeyiyle, iyisiyle kötüsüyle Batman v Superman kötü bir film değildi. Siz bakmayın Rotten Tomatoes‘a falan, (Sharknado‘ya iyi puan veren yegane site) gidin izleyin bu filmi. Kaçırmayın. Olur da nefret etseniz bile deneyim edilmesi gerekilen bir film. Şahsi puanım 7.5 – 8 civarlarında olur. Tam olarak kestirmek zor bu kadar eleştiriden sonra tabi.

NOT: Gülmek veya eğlenmek isterseniz bu filme gitmeyin lütfen. Dolu komedi filmleri var, Ant-Man var, gidin onları izleyin. Üzmeyin bizi 🙂

- Yorumlar -