Eğer Back to The Future (Geleceğe Dönüş) serisini izlemiş birisiyseniz, 2014’ü geride bırakırken aklınızın bir köşesinden ikinci filmin 2015’te geçtiği ve bunu uzak gelecek olarak gördüğü geçmiş olmalı. 1989 yapımı olan iki film o zamanda insanların geleceğe nasıl baktığını belki de muazzam bir şekilde bize gösterebiliyor. Ancak bu beklentilerin hepsi karşılanabilmiş değil.

İşte 2015 yılında olması beklenen ve günümüzde olmayan, belki de olması yakın olan 13 Back to The Future kurgusu:

1- Mr. Fusion

Filmde tehlikeli ve pahalı olan plütonyumun sürekli kullanılması yerine, gelecekten gelen Doktor Brown’ın bir kaç muz kabuğu ve bira kalıntısını, mutfak robotuna benzeyen bir makine içerisinde atarak aynı enerjiyi ürettiğini görebiliyoruz.

Malesef günümüzde benzer bir yöntemle arabalarımızı çalıştıramıyoruz ancak bir firma bunun daha karışık bir yöntemiyle bioenerji üretme üzerine çalışmalar yapıyor. Büyük ölçülerde organik çöp üzerinden enerji üretimi tahminleri konusunda sanırım Back to The Future ekibine biraz puan verebiliriz.

01-Mr-Fusion

2- Uçan Arabalar

Doktor Brown’ın arabaya eklettirdiği bir modifikasyon, Delorean’ın tekerlerinin yere yatay olarak dönüp uçabilmesine yarıyordu. Kafamızı camdan çıkarttığımız zaman hala uçan arabalar göremiyoruz. Yine de birkaç firma uçan araba prototipini hazırlamış durumda.

BackFutureflyingcar

AeroMobil firmasının şu videosunu da bu konuda kanıt olarak sunabiliriz sanırım. Ancak yakın bir zamanda sokaklarda görebilmemiz mümkün değil.

3- Kendi kendini bağlayan ayakkabı

Tamam böyle bir ayakkabıya gerçekten ihtiyacımız yok. Ama Nike firması kendi kendini bağlayabilen bir ayakkabı modeli tasarladığını açıkladı bunun yanı sıra Nike Air Mag adında özel bir model piyasaya sürmüştü. Bu ayakkabı Marty McFly’ın ayakabbısının birebir replikası.

Nike-Mag-01

4- Vücuda göre şekil alan ve kendisini kurulayan ceket

Vücuda göre şekil alan bir ceket tasarımı epey hayal ürünü dursa da çok da imkansız olmayabilir. Ancak kendisini kurulayan ceket konusunda belki de daha yaratıcı fikirler olduğunu kabul edebiliriz. Su tutmayan iplik tasarımları sayesinde bir çok firmanın ıslanmayan ceketleri zaten mevcut.

Nike-Auto-Dry-Jacket-BTTF-02

5- Holografik Sinema

Kulağa biraz garip geliyor değil mi? Hologram teknolojisi gelişmeye devam ediyor ancak (Tayyip Erdoğan’ı bile hologram olarak gördük) bütün bir filmi hologram olarak oynatmak… Belki bir kaç yılı daha var. Yine de Holomax bu tarz firma için oldukça başarılı bir isim olabilir. Biz şimdilik 3 boyutlu gözlüklerimiz ile idare edelim.

Back-to-the-future-JAWS19

6- Dokunmadan kullanılan oyun sistemleri

80ler Kafesi’nde Marty iki çocuğa eski bir Nintendo oyunu olan Wild Gunman’de yeteneklerini gösteriyordu ve çocuklar ilgisizce “Elini kullanman gerektiğini mi söylüyorsun? Bebek oyuncağı gibi” diyorlardı. Bu da o dönemde el teması olmadan oynanılan oyun sistemlerinden bahsediyor. Xbox Kinect tam da bu işi yapmıyor mu zaten?

bttf-hand-less-video-games

Küçük bir Elijah Wood mu var orada?

 

7- Uzaktan kumandalı kamera

Filmde USA Today tarafından da kullanılan kamera 2009 yılından beri özellikle spor müsabakalarında kullanılıyor. Bir puan daha.

45365

8- Parmak İzi ile ödeme

Apple tasarımcılarının fikir babasının belki de Back to The Future olduğunu söyleyebiliriz çünkü Apple Pay’in kullandığı parmak izi ödeme sistemi bundan çok da farklı değil.

351061-9a90ce60-7a9a-11e4-98b0-29194a96f3cc

9- Yemek Hidratörü

Filmde küçük bir pizza bu makine sayesinde tam boyut lezzetli bir pizzaya dönüşüyordu. Malesef dehitratörlerimiz olsa da heniz bu tarz bir hidratör sistemi mevcut değil.

Vlcsnap-2009-10-13-16h14m32s218

10- Görüntülü Konuşma

Çok daha detaylı bir versiyonu bugün çoğu iletişim programı ile mevcut. MSN, Skype, Facechat derken oldukça gelişen bu sistem hepimiz tarafından sıkça kullanılıyor. Arkadaşların başarılı bir tahmin yürüttüklerini söyleyebiliriz.

bttf-video-conferencing

11- Video Gözlükleri

Marty Jr ve kızkardeşinin kullandığı ve bu şekilde film izleyip, telefon görüşmesi yaptıkları gözlük çeşidinin bir benzeri hepimizin yakından tanıdığı Google Glass.

not-only-did-the-movie-get-wearable-computing-right-they-even-made-the-devices-similar-to-google-glass

12- Yenilenme Kliniği

Doktor Brown’ın bölümün başında yüzündeki maskeyi çıkartıp bir yenilenme kliniğine yattığı ve bazı organlarının yenilendiği ve böylece hayatını bir süre daha uzattığı şeklindeki açıklaması günümüz koşullarında çok da geçerli değil.

doc-mask

13- Hoverboard

Marty’nin sıkça kullandığı ve havada süzülen kaykayı günümüzde tam olarak yapılamasa da, belirli tip metaller üzerinde manyetik itiş gücünden yararlanılarak yapılan benzer kaykaylar mevcut.

3029162-poster-hoverboard

Bunun gibi bir çok yenilik malesef günümüzde yok. Yine de inanılmaz aşırıya kaçmadan, olabilmesi mümkün bir kurguya sahip diyebiliriz Back to The Future serisi için. Belki sadece 2015 biraz erken bir tarih olabilir.

- Yorumlar -