Kader günü geldi. 10 yıllık koca bir hikayenin sonunun ilk yarısı olan (her ne kadar bunun iki bölümlük bir hikaye olmadığı söylense de)  Infinity War, sonu ile bizleri epey bir gerdi. Şu an filme dair hissettiğim tek şey gerginlik. Bizi bir sonraki filmde neyin beklediğini bilmemenin gerginliği. Dünyanın en kudretli kahramanlarının kazanmaları gereken bir savaşı kaybetmelerinin yaşattığı gerginlik. Peki ya film beklentilerimi karşıladı mı? Evet, hem de fazlasıyla. Bunun için de Russo biraderleri ve MCU’nun fikir babası Kevin Feige‘yi ayakta alkışlıyorum.

Filmin ardında bıraktığı ve henüz yanıtlanmamış sorulara gelirsek. Aslına bakarsak film ardında kocaman bir soru işareti bırakarak bitti. Thanos‘un akıbeti, tozlaşan karakterler, Samuel Jackson‘ın yarım kalan küfürü ve dahası. Bütün bunları beş ana başlıkta toplayalım:

– YAZININ BUNDAN SONRAKİ KISMI SPOILER İÇERMEKTEDİR –

 

1- Sonsuzluk Taşları İşlevini Yitirdi mi Yoksa Bize mi Öyle Geliyor?

Aslında bu kısım bayağı belirsiz. Filmin başından beridir geyiği dönen “parmağı şıklattı mı yoksunuz” gerçekten yaşanınca Thanos’un elinin ve Infinity Gauntlet‘ın hasar aldığı net bir şekilde görülüyordu. Daha önemli olan kısımsa üzerindeki taşların artık parlamaması. Ya bu tek kullanımlık bir olaydı, ya da Thanos eldiveni bozdu. İlk ihtimal daha olası görünüyor.

2- Kusura Bakmayın. Dünya Yok Olurken Ev Hapsindeydik

Hawkeye ve Ant-Man‘in yokluğu bir şekilde geçiştirildi. Civil War’da yaşanan olaylar sonrasında ailelerinden dolayı ev hapsinde oldukları söylendi. Gerçekten mi? Bahaneniz ev hapsinde olmanız mıydı? Hayır, haberleri izlemiyorsunuz da “Devasa bir tekerlek New York’un ortasına indi ve Tony Stark’ı kaçırdı“yı görmediniz veya duymadınız. Diğer bir ihtimalse “Avengers bunu halleder ya” deyip ciddiye almadınız. Sizleri bilmiyorum ama her iki ihtimal de bana saçma geldi.

3- Nick Fury-Captain Marvel İlişkisi

Bir Marvel klasiği olan post-credits sahnelerinin en akıllıca yapılmış olanını, sanırım Infinity War’da gördük. Age of Ultron‘dan beridir görmediğimiz Nick Fury ve Maria Hill‘i – muhtemelen- New York sokaklarında araba kullanırken görüyoruz. Tozlaşan karakterler kervanına katılan Maria Hill’i gören Fury durumun ciddiyetini anlıyor ve arka koltuktan bir çeşit çağrı cihazına ulaşıyor. Sonunda Nick Fury’i de yeryüzünden silinirken görüyoruz ve çağrı cihazında bir logo beliriyor.

Tanıdık geldi mi? 2019 sıralarında çok iyi tanıyacağımız Captain Marvel‘dan başkası değil. Nick Fury’nin, Captain Marvel filminde kilit bir role sahip olacağı zaten söyleniyordu. Üstelik Fury’nin tanıştığı ilk süper güçlere sahip karakter olacağı da. “E madem bu kadar uzun süredir tanıyorsun, hiç mi aklına gelmedi New York istilasında, Sokovia savaşında çağırmak, yardım istemek” diye. Haklısınız, ama ikisinin de kendince sebepleri vardır diyelim ve gelecek yılı bekleyelim.

4- Hulk Banner’a Küsmüş, Banner’ın Haberi Olmamış

Filmde Hulk görmeyi bekleyen arkadaşlar pek de aradığını bulamadı. Sadece filmin başında çok kısa görünen, o görünmede de Thanos’un fiziksel kuvvetini kanıtlama amacıyla yer almış bir karakterdi Hulk. Bruce Banner ile aralarındaki çatışma daha belirgin bir şekilde yer aldı ve daha fazla Mark Ruffalo görme fırsatı yakaladık. Feige ve Ruffalo, Hulk solo filmi olmayacağını belirtmişti. Bunun yerine Thor: Ragnarok‘dan Avengers 4’e kadar uzanan 3 filmde Hulk’un öyküsünün kademe kademe gelişeceğini söylemişlerdi. Bakalım Avengers 4’de ne kadar Hulk, ne kadar Banner göreceğiz.

5- Daha Bu Adamların İkinci, Üçüncü Filmleri Var. Peki Nasıl Geri Gelecekler?

İşte üstünde saatlerce kafa yorabileceğimiz, milyonlarca teori üretebileceğimiz başka bir nokta daha. Ölen karakterden bazıları geri gelmek zorunda. Daha ufukta Spider-Man 2 ve 3, Guardians of the Galaxy Vol.3, Black Panther 2 gibi bir sürü proje var. Yani Phase 4’de bu adamları göreceğimiz kesin. Zor olan kısmı (bizce zor olan kısmı) bütün bu karakterleri geri getirmek. Zaman yolculuğu ile diyebilirsiniz, Doctor Strange bütün bu olayları gördü, 14.000.605 ihtimalden kazandıkları tek ihtimali gerçekleştirmek için zaman taşını Thanos’a verdi de diyebilirsiniz. Bence bu ihtimallerin hepsi diğer film için oldukça uygun. Heyecanlıyız. Bekleyip göreceğiz.

- Yorumlar -