ATROCITUS

DC Comics evreninin aşırı sinirlenen, siniriyle güçlenen ve öfkesiyle 2670877-feel_my_rage_by_xxnightblade08xxbir çok yeşil fenerin başına bela olan bu adam; Sektör 666‘daki katliamdan kurtulan beş kişiden biri ve Red Lantern Corps‘un (Kırmızı fener birliği) kurucusu Atrocitus, Kırmızı fenerleri kan, öfkenin koşulmuş gücü ve kırmızı ışıkla meshetti.

YARATILIŞI:
Geoff Johns ve Ethan Van Sciver tarafından yaratılan Atrocitus’un ortaya çıktığı ilk çizgi roman Green Lantern #25 olmasına rağmen, Atrocitus kronolojik olarak ilk ortaya çıkışını “Secret Origins” hikayesi sırasında Green Lantern #29 da yapmıştır.

KÖKENİ:
Atrocitus olarak bilinen varlık (Gerçek adı Atro’dur), Ryut gezegeninde doğdu ve Manhunterlar tarafından gerçekleştirilen, bütün bir sektörde beş kişi hariç yaşayan bütün canlıların (ki buna karısı ve kızı da dahil) yok edildiği kötü şöhretli Sektör 666 katliamında hayatta kaldı. Hayatta kalan bu beş kişi Atrocitus’un liderliğindeki  Five Inversions (Ters Beşli) olarak bilinen terörist grubunu oluşturdu ve Guardians of the Universe‘e (Evrenin koruyucuları) karşı intikam aradılar ve kara büyü yoluyla güçlere sahip oldular.

Sonraki zamanlarda şeytanlar, kendilerine güçlü takipçiler ve tapınanlar edindiler ve Empire of Tears (Gözyaşı İmparatorluğu) adıyla bilinmeye başladılar. Koruyucular düzeni sağlamak için evreni büyüden arındırmaya karar verdiklerinde, imparatorluk ufalandı ve Ters Beşli, Ysmault gezegeninde, işlediklerini kabul ettikleri suçlar için cezalarını çeksinler diye hapsedildiler ve çarmıha gerildiler.  Ancak şeytanlar hala güçsüz olmaktan çok uzaktılar. Ayinler ve kurbanlar sonucunda; o kadar şeytani bir siyah güç elde ettiler ki, bu güç koruyucuların ışığından bile daha öte bir kuvvete sahipti.

Çok sonra Atrocitus; ortağı Qull’un Blackest Night (En Karanlık Gece) kehanetini, Yeşil Fener Abin Sur’a anlattığı için çıldırdı. Ancak Qull’un; Yeşil Fener üzerindeki tarifleri sayesinde Atrocitus, Ysmault’tan salındı. Abin Sur onu koruyucuların kurallarına karşı gelerek gezegenden çıkarıp bu sayede onun siyah güç kaynağını -bu güç kehanete göre evreni yutacaktı- bulmak için dünyaya götürdü. Giderlerken, Abin Sur’u etkisi altına alan bu korkuları daha da körükleyerek onu serbest bırakmasını sağladı. Abin Sur’u ölümcül şekilde yaralayıp düşmekte olan gemiden atlayarak kaçtı ve dünyanın atmosferine girip yere çakıldı.

Atrocitus çakıldıktan sonra hayatta kaldı ve siyah gücü dünyada aradı. Kendi kanını ayinlerde kullanarak, gücün William Hand ismindeki insan tarafından bulunduğunu öğrendi. Ayrıca gücü kontrol edebilmek için kozmik ilahi çubuğu yaptı.

Willam Hand’i bulurken, iki yeşil fener tarafından kendisi bulundu; Sinestro ve çaylak Hal Jordan. Kozmik ilahi çubuğu onların yüzüklerinin enerjisini emmek için kullandı. Yüzüksüz onlar artık onun için bir tehdit değildi ve Willam Hand’in peşine tekrar düştü. İki Yeşil Fener yüzüklerini bir şekilde tekrar şarj ettikten sonra ona zaman içinde yetişti. Ama o hala onların güçleri için fiziksel bir eşti. Sinestroyu yeşil bir vinçle neredeyse öldürecekti ancak Hal sarı zayıflığın üstesinden gelip onu durdurdu ve afalladı. Ardından kendisini en harika Yeşil Fener ilan eden Sinestro tarafından bilinçsizleştirildi.

Sinestro, Atrocitus’u Ysmaulta geri götürdü ve yine çarmıha gerdi. Ama Yeşil Fener orayı terk etmeden önce, Atrocitus ve onun sadık Tersleri ona bir kehanette bulundu. Eğer başka gezegenlere odaklanırsa, onun ana gezegeni Korugar şiddetli bir kaos ile çökecekti ve kontrolü kaybedecekti. Sinestro kehaneti pek umursamadı ancak Atrocitus korku tohumlarını Sinestro’ya ekmişti ve onun Yeşil Fener olarak çöküşünü izleyebilecekti.

atrocitus___with_red_lantern_oath_by_blackguard89-d8fwo2i

Kırmızı fener yemini

GÜÇLERİ VE YETENEKLERİ:

Atrocitus fiziksel olarak büyük güç ve hasar dayanıklılığına sahip bir varlıktır. En azında bir ekskavatörü kolayca kaldırıp, Hal ve Sinestro’yu onunla dövebilecek kadar güçlü.  New 52′da ayrıca Martian Manhunter, Midnighter ve Apollo‘yu sırf yıkıcı güçle dövdü -ki o sıralar güçsüz olduğu bir dönemdeydi-. Ayrıca çok da iyi bir kan büyücüsüdür ki, gelecek ile ilgili ilahi bilgiler çağırabilir ve gizli gerçekleri ortaya çıkarabilir. Tabi zamanla yüzüğüyle yapılar yapmayı da öğrendi.

Atrocitus yüzüğüne diğer kırmızı fenerlerden daha hakimdir. Diğerleri gibi bilinçsiz öfkeyle kendini kaybetmez ama yüzüğün sahip olduğu uçma ve yıkıcı kırmızı napalm kusma gibi güçleri de kullanabilir.

Atrocitus kalbinin parçalanmasından bile kurtulabilir ve sonradan normal olarak devam edebilir (kendince). Bu sadece ona özel bir güç mü yoksa kırmızı yüzüğün standart güçlerinden biri mi bilinmiyor. Bir teoriye göre; öfkesi o kadar kudretliymiş ki, ölümün kendisi bile onun için kimliksiz kalıyormuş. Kırmızı fenerin kalbi kırmızı yüzükle değişmiş diye bahsedilmişti ve Hal Jordan, Liara’nın yüzüğünü çıkarmanın onun için ölümcül olduğunu duymuştu.

Atrocitus Kırmızı Fener yüzüğünün bir taşıyıcısıdır ve birliğinin en güçlüsüdür. Yüzüğün ona bahşettiği yenetekler şunlardır:

 • Hareketlendirmek: Bir Kırmızı Fener nesneleri istediği gibi hareket ettirebilir.
 • Aşındırıcı etki: Kırmızı Fener gücü; diğer fenerlere bir zehir gibi zarar verip, onların güçlerini emer. Örnek olarak Kırmızı Fener saldırısından kurtulan yeşil fenerlerin güçlerini neredeyse yok ettiği, Kırmızı Fenerlerin napalm benzeri saldırıları gibi.
 • İletişimci: Yüzük fenerler arasında kişisel iletişim cihazı olarak çalışabilir.
 • Kostümler: Yüzük taşıyıcıları istedikleri herhangi bir kostümü yaratabilir. Kırmızı fenerlerin bir kostüm kuralı olmamasına rağmen hepsi kırmızı ve siyah renkte olup üzerlerinde kırmızı fener logosu bulunmaktadır.
 • Enerji Koruması: Yüzük ayrıca ışınlar üretebilir, koruyucu baloncuklar ve güç alanları şekillendirebilir ve yıkıcı patlamalar ateşleyebilir. Kırmızı fenerlerde saldırılar genelde ağızdan çıkar.
 • Enerji Yapıları: Yüzük, taşıyıcının hayal edebildiği her şeyi sert ışık enerjisinden yaratabilir. Sadece taşıyıcının onun yaratılmasını istemesi yeterlidir. Taşıyıcı ne kadar yetenekliyse yapılar o kadar karmaşık olabilir. Hatta Çalışan makine ve bilgisayarlar, hatta insanlar bile üretilebilir. Atrocitus ve 3-5 kişi dışında Kırmızı fenerler karmaşık yapıları pek beceremezler.
 • Uçuş:  Yüzük, taşıyıcısının atmosferde veya uzayda uçabilmesini sağlar ve inanılmaz hızlara ulaşıp gezegenler arası mesafeleri saatlerle kat etmelerini sağlar.
 • Kalp değiştirme: Kırmızı Fener Yüzüğü taşıyıcısının kalbi yerine geçer. Ve yüzüğün çıkarılması sağlık müdahalesi veya Mavi Fener varlığı bulunmadığı sürece ölümcüldür. Atrocitus kalbi parçalansa bile yaşar ve aksiyona dönmesi saniyeler sürer çünkü yüzük kalbi olarak iş görür.
 • Serap: Yüzük seraplar ve illüzyonlar oluşturabilir.
 • Yüzük kopyalama: Her yüzük kendisini kopyalayabilir. İkinci bir yüzüğü yedek, koruma ya da zorlu durumlarda diğer fenerlere yardım için kullanabilirler. Kopya yüzük, normal yüzükle aynı olarak çalışır.
 • Sıcaklık kontrolü: Yüzük herhangi bir nesnenin sıcaklığını arttırıp azaltabilir. Bu nesne küçük bir yüzükten devasa bir yıldıza kadar değişiklik gösterebilir. Hatta ısı ve soğukluk balonları üretebilir ve Kesin Sıfır derecesine kadar ısıyı düşürebilir.
 • Elektro-manyetik tarama: Yüzük ışıksal spektrumun tamamı boyunca tarama yapıp taşıyıcısının bunu görebilmesini sağlar. Yani nesnelerin arkasını görebilir.
 • Kurtdeliği/Bükme geçitleri: Yüzük uzak mesafeleri kısaltmak için Kurtdelikleri ve portallar açabilir.
 • 3274438-atrocitus+dex+3

  Atrocitus ve kedisi Dex Star

- Yorumlar -