“Öyküm anlatılacak olursa devlerle yürüdüğümü söylesinler. İnsanlar kış buğdayı gibi büyür ve devrilir; ama bu isimler asla ölmeyecek. Hector’un çağında yaşadığımı söylesinler, kahramanları ehilleştiren adamın. Akhilleus’un çağında yaşadığımı söylesinler.”

Homeros

Apotheon, Yunan Mitolojisi temasını işleyen ve görünüşü bütün oyunun bir Yunan Vazosu kaplamasında geçiyora benzeyen, iki boyutlu bir aksiyon rpg platform oyunu.

Karakterimiz Nikandreos isimli bir kahraman. Amacımız ise eskiden güzel ve bereketli olan kasabamız Dion’u, şimdiki çorak ve verimsiz halinden kurtarmak. Bunu başarabilmek içinse karşımıza Olimpos’un tanrılarını almaktan çekinmiyoruz. Neyse ki Olimpos’un Kraliçesi Hera yanımızda. Onun amacı da Zeus’u alaşağı edip, Olimpos’ta hüküm sürebilmek. Kısacası aramızda bir win-win anlaşması var. (Bir bakıma…)

Oyuna evimiz olan Dion’da başlıyoruz. Ortalık savaş alanı. Yolumuza çıkan askerleri öldürerek, kahramanlık mesleğinde ilerlememiz gerekiyor. Nasıl olsa daha sonra ölüler diyarına inecek, Olimpos’a gizlice sızacak, onlarca mitolojik yaratığı öldüreceğiz. Bir kahramanın günlük işleri işte.

Oyunda çeşit çeşit silah göreceğiz ancak kendi tarzımıza göre silah seçmemiz biraz zaman alabiliyor. Kullanımı daha rahat silahlar, malesef daha az rastladıklarımız. Bir de mevcut silahlarımızın da bir dayanıklılık sınırı var ve kullandıkça kırılabiliyorlar. Ok ve mızrak atmanın dışında, elimize geçen her silahı fırlatabiliyoruz. Her silahın birbirine göre artıları ve eksileri var. Doğru silahınızı bulmak tamamen oyun stilinize kalmış. Yine de dövüş sisteminde çeşitli aksaklıklar gözümüze çarpıyor. Çoğu kez istediğimiz vuruşu yapamıyoruz.

Apotheon-

Dövüş sistemi biraz sınırlı, sabit saldırı hareketleri ile basit bir kalkan savunması var. Bu nedenle bir yerden sonra monotonlaşabiliyor. Yine de oyun çeşitli noktalarda bilmecelerle, farklı aktivitelerle mümkün olduğunca sürükleyicilik unsurunu canlı tutmaya çalışıyor.

Özellikle Yunan Mitolojisi’ni sevenlerin oldukça iyi vakit geçirebileceğini düşündüğüm bu oyun aynı zamanda göze de hoş gelen, başarılı bir platform oyunu olarak karşımıza çıkıyor.

Çoğunlukla, büyük bir haritada istediğimiz gibi hareket edebiliyoruz. Oyunda bol bol kapıyla karşılaşıyoruz. Haritaları birbirinden ayıran da yine bu kapılar oluyor. Zamanımızın çoğunu anahtar arayarak geçirebiliyoruz. Oyun oldukça hızlı geçiyor. Süre anlamında değil, sadece acelemiz varmış gibi koşturuyoruz oyun boyunca. O kadar acelemiz var ki dövüşürken bile yerimizde duramıyoruz.

apotheon-

Sonuç olarak oyun kendine has ve etkileyici bir atmosfere sahip. Yunan mitolojisi teması oyuna epik bir hava katıyor. Kendi çapımızda bir Herkül, bir Odysseus moduna bürünebiliyoruz. Oynanış olarak fazla hareketli ve çeşitli AI sorunları var. Onun dışında oldukça keyifli bir oyun. Güzel bir indie çalışma diyebiliriz.

- Yorumlar -

Apotheon İncelemesi
Başarılı bir bağımsız oyun. Kendine has bir atmosfere sahip. Mitoloji sevenler için biçilmiş kaftan.
Artılar
  • Etkileyici, mitolojik atmosfer
  • Geniş haritalar ve eğlenceli aktiviteler
  • Başarılı senaryo
Eksiler
  • Çeşitli AI sorunları
  • Sürekli acelemiz varmış gibi hareket etmemiz
  • Dövüş sistemindeki monotonluk
8.18.1