Çoğumuz Avatar: The Last Airbender’ı izledik. Zaten eğer izlemediyseniz çok şey kaçırmışsınız demektir. Peki tekrar izlemeye değer mi? Hem de nasıl! İşte nedenlerini şöyle sıraladık.

1- Bugüne kadar ki en çok izlenilen ve beğenilen çizgi dizilerden birisi

“Avatar: The Last Airbender” yani,  “Avatar: Son Hava Bükücü” belki de bugüne kadar yapılmış en iyi anime dizilerinden biridir. IMDb’de 9.1 puan ile top 250 TV sıralamasında 14. sırada bulunmaktadır. Yayınlandığı ilk sene olan 2005’te ABD’de büyük beğeni kazanmış ve Emmy dahil bir çok ödül kazanmıştır. ABD’deki ilk sezonun gösteriminden yaklaşık 7 ay sonra Türkçe dublajı yapılıp CNBC-e kanalında yayınlanmaya başlamıştır.

1

2- Kurgusu sizi diziye sımsıkı bağlar

Olay Örgüsü;

Dünya’da dört element ulusu vardır. Bunlar ateş, su, toprak ve havadır. Bu dört ulus barış ve huzur içinde yaşamaktadır ve Avatar bu uluslardan ve barış içinde yaşamalarından sorumlu kutsal ruha sahip kişilerdir. Aang dizinin olay örgüsü başlamadan 100 yıl önce yaşayan ve henüz 12 yaşında bir hava gezginidir. Dünyada bazı yerlerde savaşlar ve isyanlar çıkmaya başladığı için hava tapınağındaki keşişler kendisine Avatar olduğunu söylerler. Normalde 16 yaşına bastığında Avatar olduğunu öğrenmesi gereken Aang’in kafası oldukça karışmış ve ne yapacağını bilemeden bir gece gizlice koruyucusu ve keşiş Gyatso’dan kaçmak ister ama okyanus üzerinde uçan bizonu ile giderken aniden bir fırtına çıkar ve bizonu ile okyanusun dibini boylar. Hava bükücü olan Aang kendisi ve uçan bizonu Momo’yu korumak için bir hava balonu oluşturur.

Aang-in-The-Iceberg-1024x622

3- Uzak Doğu kültürleriyle tanışıp yeni dünyalara yelken açarsınız

Aradan 100 yıl geçer. Su kabilesinden iki kardeş Katara ve Sokka sıradan balık avlama günlerinden birinde aniden ilginç bir buzdağına çarparlar ve içerisinde bir çocuk olduğunu farkederler. Savaşçı olan Sokka buzdağını kırar ve Aang içerisinden canlı bir şekilde uyanır. Sonradan farkeder ki buzdağının içinde geçirdiği 100 sene boyunca her yerde barış ve huzur yerini savaş ve zulümlere bırakmıştır. Dünyayı koruması gereken kişinin kendisi olduğunu anlayan Aang, yeni arkadaşları Katara ve Sokka ile dünyanın dört bir yanında maceraya atılırlar. Normalde Avatarın dört elementte de usta olması gerekmektedir ama Aang henüz hava bükmede bile yeterince yetenekli değildir ve ateş ulusunun en büyük saldırısında güç kaynağı olacak olan Sozin kuyruklu yıldızı gelmeden dört elementte de ustalaşması gerekmektedir. Sozin kuyruklu yıldızı ise önlerindeki yaz ayında dünyanın üzerinden geçecektir.

4- Karakterlerden biriyle kendinizi mutlaka bağdaştırır ve bu sayede diziyi yaşamış gibi olursunuz

Karakterler :

Aang : 12 yaşında hava gezginidir. Ateş ulusunun saldırıları yüzünden tüm hava gezginleri öldüğü için yeryüzündeki son hava bükücüdür. Avatar ruhu kendi içindedir ve dünyayı koruması gereken kişidir.

Katara : 14 yaşındadır. Güney Kutbu’nda kalan son su bükücüdür. Aynı zamanda dünyadaki iki kan bükücüden biridir. Kardeşi Sokka ile birlikte Aang’i buzdağından çıkarır ve macera başlar. Yolculuğu boyunca Aang’e arkadaşlık ederler. Katara olgun, sevecen ve duyarlıdır. Oldukça güzeldir. Fakat çok duygusal bir kızdır.

Sokka : 15 yaşındadır. Katara’nın abisidir. Bükme yeteneğine sahip olmamasına rağmen çok zekidir ve savaşçı ruhuna sahiptir. Gündelik hayatta çok şapşal takılır ve aklı fikri yemek yemektedir.

Toph : Dizinin 2.sezonunda ailesinden kaçarak Avatar Aang, Katara ve Sokka’ya katılır. Yaşı henüz çok küçük olmasına rağmen çok iyi bir toprak bükücüdür. Gözleri kördür. Toprak Bükmeyi köstebeklerden öğrenmiştir

Zuko : Ateş ulusu prensinin oğludur. Yaptığı saygısızlıktan dolayı babası tarafından yüzünde yara izi oluşmuştur ve çocuk yaşına rağmen sürgün edilmiştir. Tek amacı amcası Iroh ile beraber Avatar Aang’i yakalamaktır.

Avatar-gang-desktop-avatar-the-last-airbender-7324380-1024-768

5- Zen meditasyonu ve Budizmi tanımanızı sağlar 

Dizi, 3 Sezondan ve toplamda 61 bölümden oluşmaktadır. Her bölümü yaklaşık 23 dakikadır. Bu sezonlar boyunca Aang ve arkadaşları sürekli olarak dünyanın dört bir yanında gezip gerekli eğitimleri almakta ve Ateş prensi ile oğlundan kaçmaya çalışmaktadır. Dizi post-modern anlayışa sahip esprilerin yanısıra Zen meditasyonu ve Budist kültürlerinden izler taşımaktadır.

Dizi bittikten sonra oldukça tepki almış ve 4.sezonun yapılması istenmiştir ancak yapımcılar böyle bir şeyin olmayacağını söylemiştir. 2010 yılında Avatar: The Last Airbender’ın devamı sayılabilecek, yine aynı yönetmen ve yapımcılar tarafından “The Legend of Korra” adlı proje gösterime girmiştir. Bu dizi ise Avatar Aang ve arkadaşlarının macerasından yaklaşık yetmiş sene sonrasını konu almaktadır.

- Yorumlar -